Zdroj: Pavel Plánička

Toto nie je len obyčajný rodinný dom na dedine. Pod klasickou podobou sa skrýva omnoho viac!

16. 09. 2022
Zdieľať

Aký dom by ste si postavili na okraji dvojtisícovej dedinky s krásnou okolitou prírodou? Bola by to moderná vila, či skôr vidiecky domček alebo niečo medzi tým? Česká obec Povrly nemá jasný architektonický rukopis. Podobne, ako aj v mnohých dedinách u nás, sa tu s chatami a panelákmi striedajú domy rôznych štýlov. Architekti z ateliéru 3+1 architekti považovali za najadekvátnejšiu formu do tohto prostredia tradičnú podobu vidieckeho domu s úzkym a dlhým tvarom, na ktorom je posadená sedlová strecha.

Ak poznáte viacero prác ateliéru 3+1 architekti, viete, že svoj návrh vždy prispôsobujú prostrediu, do ktorého bude osadený. Práve kontext je základom každého jedného projektu z tejto autorskej dielne. Rovnako aj snaha nájsť správny pomer medzi konkrétnym a abstraktným. Vidiecky dom na okraji obce Povrly vo finále nazvali obyčajným domom, z nášho pohľadu má však omnoho väčší potenciál.

Rodinný dom so sedlovou strechou vo vidieckom štýle

Vďaka výraznému presahu strechy nad dlhou západnou fasádou vznikol krytý „gánok“. Zdroj: Pavel Plánička

Sedlová strecha neraz znamená boj

Architekt Pavel Plánička priznáva, že v súčasnosti znamená predstava sedlovej strechy boj. Prináša nejeden problém, ktorý treba vyriešiť k spokojnosti všetkých. V prvom rade treba zvoliť vhodné konštrukčné riešenie, nájsť spôsob, ako obmedzený priestor pod takouto strechou efektívne využiť. A nakoniec vyriešiť otázku: aké proporcie dať sedlovej streche, aby dom nepôsobil „neohrabane“ a ťažko?

Prečítajte si tiež
Prízemný domček v Borinke s gánkom a klasickou sedlovou strechou

Z nostalgického symbolu kľúčový motív

„Pri návrhu domu v Povrloch sme sa pokúsili naše zažité schémy a vopred skeptický pohľad trochu prevrátiť. Sedlová strecha tu nie je iba nostalgickým symbolom, ale stáva sa kľúčovým motívom,“ vysvetľuje architekt. Vďaka výraznému presahu strechy nad dlhou západnou fasádou vznikol krytý „gánok“. Chráni interiér pred intenzívnym slnkom a zároveň si môžete posedieť na priedomí aj počas dažďa.

Rodinný dom so sedlovou strechou vo vidieckom štýle

Krytá terasa funguje ako rozšírenie vnútorného priestoru. Zdroj: Pavel Plánička

Na štítových stenách sú presahy strechy ešte výraznejšie. Smerom k príjazdovej ceste vznikol úložný priestor na drevo, bicykle či náradie. Na opačnej strane domu je krytá terasa, ktorá funguje ako rozšírenie vnútorného priestoru – hlavnej dennej zóny, ktorá zahŕňa obývačku, kuchyňu a jedálenský kút. Úložný priestor i terasa pod presahmi strechu sú od cesty chránené drevenými lištami. Na strane terasy je v nich urobený otvor rámujúci výhľad na okolité vrchy.

Rodinný dom so sedlovou strechou vo vidieckom štýle

Denná zóna zahŕňa obývačku, kuchyňu a jedálenský kút. Zdroj: Pavel Plánička

Svetlé farby, drevo, trámy

Interiér domu je riešený striedmo, prakticky, vo svetlých farbách a s významným využitím dreva. Naprieč celou hmotou domu prechádzajú priznané drevené trámy. Nájdete ich nielen v interiéri, ale aj vo vonkajších priestoroch pod predĺženou strechou.

Prečítajte si tiež
Klasický dom so sedlovou strechou? Jedinečný dom vás presvedčí, že existujú aj iné riešenia

Uličnú fasádu mali pokrývať „šupiny“ ako na streche

Autori návrhu priznávajú, že sa im nepodarilo zdôrazniť napätie medzi konkrétnosťou konzervatívneho tvaroslovia a abstraktnou kožou domu tak, ako si predstavovali. Pôvodne chceli rovnakými „šupinami“ obaliť aj uličnú fasádu. Stavba je svetlým príkladom, ako prispôsobiť klasické tvary moderným funkciám a vytvoriť harmonický súlad medzi domom a jeho okolím.

Rodinný dom so sedlovou strechou vo vidieckom štýle

Úložný priestor i terasa pod presahmi strechu sú od cesty chránené drevenými lištami. Zdroj: Pavel Plánička

Rodinný dom Povrly

architektonický ateliér: 3+1 architekti

lokalita: Povrly, ČR

plocha pozemku: 1 699 m2

zastavaná plocha: 200 m2

úžitková plocha: dom 250 m2, krytá terasa 35 m2

obstavaný priestor: dom 930 m3

projekt: 2017

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Pavel Plánička

Kategória: Návšteva
Tagy: minimalizmus prírodné interiéry rodinný dom sedlová strecha terasy veranda vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia