Zdroj: Imagen Subliminal

Úsporný dom s drevenou konštrukciou ukryli v kamenných ruinách

04. 05. 2022
Zdieľať

Viete si predstaviť dedinku so 130 registrovanými obyvateľmi v údolí španielskeho borovicového lesa? Takouto dedinkou je Frumales v provincii Segovia. Kamenné stavby, citeľný dych histórie a svahy, ktoré sú kombináciou úrodnej poľnohospodárskej pôdy a lesov majú silnú charizmu. No, ani v takomto čarovnom prostredí sa nezastavil čas. Aj tu domy starnú a chátrajú.

Na parcele v blízkosti potoka, ktorá vznikla spojením troch rôzne zdeformovaných neudržiavaných pozemkov, stáli staré stavby, ktoré sa už nedali nazvať ináč ako ruiny. Cieľom investora bolo na tejto ploche vytvoriť príjemný rodinný dom, ktorý by nadviazal na historické zvyklosti a zároveň ponúkol všetko potrebné pre súčasný život.

Prečítajte si tiež
Riešenie pre staré domy s charizmou: Radšej pristaviť, ako búrať!

Ľahká drevená konštrukcia ukrytá za múrmi z pôvodného kameňa

Autori novej stavby Roberto Lebrero a Borja Gómez návrhom priznávajú hodnotu lokality i materiálov, ktoré pochádzajú z ruín. Tieto momenty sa pre nich stali východiskovými bodmi. V autorskej správe vysvetľujú: „Ku konečnému riešeniu nás priviedlo opätovné použitie materiálu, pochopenie starých miestnych stavebných techník a výber správneho konštrukčného systému.

Úsporný dom s drevenou konštrukciou v kamenných ruinách

Vďaka betónovému rámu je obytná rovina vyvýšená nad terén. Zdroj: Imagen Subliminal

Vďaka betónovému rámu je obytná rovina vyvýšená nad terén. Tento konštrukčný rám určuje hlavnú líniu, z ktorej vyrastá ľahká samostatne stojaca drevená konštrukcia definovaná strešnou krytinou. Je starostlivo navrhnutá, narezaná a osadená na miesto, aby definovala geometriu, objem a materiálnosť priestoru.“ Ľahkú konštrukciu z dreva však na prvý pohľad nevidno – obklopuje a ukrýva ju viacvrstvová fasáda, ktorá vznikla opätovným použitím pôvodného kameňa z ruín. Vďaka tomuto riešeniu získal nový dom vynikajúcu izoláciu a tepelnú stabilitu.

Úsporný dom s drevenou konštrukciou v kamenných ruinách

Terasa. Zdroj: Imagen Subliminal

Flexibilný interiér s jasným plánom

Interiér je riešený ako otvorený a flexibilný priestor s jasnou dispozíciou. Smerom do ulice, kde bolo dôležité ponechať čo možno najpôvodnejší vzhľad, sú umiestnené obslužné priestory s malým prístupovým patiom. Obytné priestory sú orientované smerom k súkromnej vnútornej záhrade, voči ktorej sa otvárajú.

Prečítajte si tiež
Ako dokázali predĺžiť život starému vidieckemu domu s typickou miestnou formou

Zaujímavosťou spální je vytvorenie medziposchodí bez konkrétneho využitia. Autori tento prvok nazývajú „sobrado segoviano“. Dá sa použiť na hru, ako malý oddychový či úložný priestor, ale funguje aj ako tieniaci či dekoratívny prvok.

Úsporný dom s drevenou konštrukciou v kamenných ruinách

O teplo v celom dome sa v drsných mesiacoch stará centrálny krb. Zdroj: Imagen Subliminal

Krížové výhľady a dostatok svetla

Autori stavby dôsledne vyberali aj umiestnenie a výšku okien – uložili ich tak, aby zachytávali nielen dostatok prirodzeného svetla, ale aj pekné výhľady. Vďaka premyslenému umiestneniu sa do interiéru dostáva viacero krížových výhľadov, ktoré zintenzívňujú prepojenie interiéru s okolitým prostredím. Väzby medzi vnútrom a záhradou dotvára terasa a niekoľko ďalších medzipriestorov.

Úsporný dom s drevenou konštrukciou v kamenných ruinách

Interiér je riešený ako otvorený a flexibilný priestor s jasnou dispozíciou. Zdroj: Imagen Subliminal

Ako ušetriť energie v drsnom prostredí?

Architekt musel pri návrhu zohľadniť tiež skutočnosť, že v tejto oblasti sú drsné poveternostné podmienky, veľmi chladné zimy a opačne – horúce letá. Práve preto do stavby implementoval tradičné stratégie s osobitným dôrazom na udržateľnosť a kritériá úspory energie.

Prečítajte si tiež
Tri staré domy spojili do jedného! Kontrast podlaží má svoj význam

Vďaka nim sa podarilo domu dosiahnuť najlepšie hodnotenie v španielskom energetickom štandarde. Stavba je zabalená do veľkorysej izolácie tvoriacej kryty s vysokou tepelnou zotrvačnosťou – využívajú tepelnú osciláciu medzi dňom a nocou. Výška strechy a umiestnenie okien umožňujú priečne vetranie. O teplo v celom dome sa v drsných mesiacoch stará centrálny krb.

Úsporný dom s drevenou konštrukciou v kamenných ruinách

Ľahkú konštrukciu z dreva však na prvý pohľad nevidno – obklopuje a ukrýva ju viacvrstvová fasáda, ktorá vznikla opätovným použitím pôvodného kameňa z ruín. Zdroj: Imagen Subliminal

Fru house

autori: Roberto Lebrero a Borja Gómez

štruktúra: Borja Gómez, Euteca (Juan de la Torre – Wood joints)

inžinierske práce: Mariam González Moya

dodávateľ: Francisco Muñoz

stavebný inšpektor: Ángel Montalvillo

lokalita: Frumales, Segovia, Španielsko

plocha: 214 m2

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Imagen Subliminal (Miguel de Guzmán + Rocío Romero)

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená konštrukcia drevené stropy energeticky úsporné bývanie kameň kamenné murivo kozub minimalizmus otvorený priestor rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia