Starú garáž si prerobil na nevšedný domov pre štvorčlennú rodinu
Majiteľova záľuba v štýle retro a jeho obrovské zberateľské nadšenie sa pretavili do tohto netradične zariadeného interiéru, ktorý miestami pripomína skôr starožitníctvo ako domov štvorčlennej rodiny.
VÁŠEŇ PRE STARÉ VECI cítiť doslova na každom kroku. V chodbe, ktorá vedie na schodisko, tróni malé starožitné auto – majiteľova „srdcovka“.
Westwing
OTVORENÁ KUCHYŇA ústi do jedálne, ktorá voľne prechádza do dlhej chodby. Starú „obnaženú“ tehlovú stenu zjemňujú obrazy, zrkadlo v starodávnom ráme či originálne maľby na tanieroch.
Westwing
MAJITEĽ si dal záležať na každom jednom kúsku, ktorý do domu starostlivo vyberal. Od podlahy až po svietidlá. Tmavé plechové stoličky s masívnym jedálenským stolom, ktorý si navrhol sám, nepôsobia vďaka teplej drevenej podlahe chladne.
OTVORENÁ KUCHYŇA ústi do jedálne, ktorá voľne prechádza do dlhej chodby. Starú „obnaženú“ tehlovú stenu zjemňujú obrazy, zrkadlo v starodávnom ráme či originálne maľby na tanieroch.
Ako v starožitníctve
Na začiatku tohto príbehu stojí obyčajná stará garáž, kde opravovali autá a skladovali vyradené nepojazdné mašiny. Majiteľ ju nevedel dlho predať, ale vďaka šťastnej náhode ju napokon objavil vášnivý zberateľ a dizajnér v jednej osobe – James van den Velden.{R1}
Ten napriek tomu, že sám žiadne auto nevlastnil, s nákupom neváhal. V priestore totiž videl obrovský potenciál, ako ho premeniť na domov podľa svojich predstáv. S vervou sa pustil do rekonštrukcie, pričom priznal všetky pôvodné materiály, ktoré v priestore boli. Železo, betón, staré tehly. Interiér by možno pôsobil chladne, ak by doň James nevniesol kus svojej zbierky starožitných vecí. Tie nájdete skutočne všade. A nie, nemusíte sa báť ich obdivovať zblízka či chytiť do rúk. James totiž nechce, aby ste sa u neho cítili ako v múzeu.
„Väčšinu starožitností mám z blších trhov v Paríži. Pri kúpe sa rád zhováram s predajcami, zaujíma ma história každého kusa, pátram po majiteľoch a ich príbehoch,“ vraví James. Mix štýlov a schopnosť vkusne kombinovať staré s novým či tmavé so svetlým tu vytvárajú impozantný priestor, na ktorý jeho návštevníci len tak ľahko nezabudnú.
KUCHYNSKÁ LINKA sa zaobišla bez horných skriniek. Ako úložný priestor poslúžia aj staré police z hrubého masívu a chýbať nesmie, samozrejme, umenie, tentokrát v podobe fotografií.
Westwing
OPROTI KUCHYNSKEJ LINKE je ostrov, ktorý z jednej strany slúži ako pracovná plocha s drezom a z druhej strany ako barový pult. Napriek tomu, že v pomerne malej kuchyni nájdete výrazný lesklý tmavozelený obklad, petrolejovú farbu ostrova aj vzorovanú dlažbu, vôbec to ako celok nepôsobí rušivo, ale podčiarkuje to netradičnosť celého interiéru.
Westwing
„Fascinujú ma veci, ktoré väčšina ľudí odmieta. Tak, ako to bolo na začiatku aj s touto pôvodnou garážou. Rovnako je to aj s niektorými kusmi nábytku či doplnkami, ktoré tu mám. Ľudia sa ich už potrebovali zbaviť, ale ja som ich objavil a spolu s nimi aj obrovské čaro nostalgie, ktoré dokážu priestoru v správnej kombinácii dodať.“
James, majiteľ
NIE, toto nie je filmová kulisa zo zničeného domu, ale plnohodnotná rodinná kúpeľňa. Svedčí o tom kôš plný gumených kačiek, ktoré patria deťom. Obitá stena ani ošúchaná vaňa tu radosť z vody nikomu nepokazia.
Westwing
OPROTI VANI sú na starej zreparovanej skrinke položené dve hranaté umývadlá. Čierno-bielu farebnosť miestnosti spestruje hnedá visiaca policová skrinka so zrkadlom, ako inak, starožitná. A všetko to pekne dopĺňajú továrenské svietidlá či staro pôsobiace armatúry.
Westwing
SPÁLŇA je na rozdiel od zvyšku interiéru pomerne decentná. Ani v nej však nesmú chýbať rôzne artefakty, ako napríklad soška vojaka či starodávny fotoaparát pod skleneným zvonom, vystavené na polici vedľa postele.
Westwing
Katarínin pohľad
Tak na toto sa tak ľahko nezabudne. Na jednej strane oceňujem, že majiteľ ponechal pri rekonštrukcii mnoho prvkov a materiálov v „surovom“ stave, ale priznám sa, že na mňa je toho trochu priveľa. Celkom dobre si viem predstaviť ten pôvodný „vykuchaný“ garážový priestor a jeho potenciál. A celkom dobre si viem predstaviť, že ja by som ho zariadila striedmejšie. Páči sa mi betón aj kovové schody, aj tehlové steny, ale nie v podobe, že na mňa každú chvíľu idú spadnúť zo steny. A áno, mám rada aj stariny a „veteš“, ale „vydelené desiatimi“. Nuž ale, môj dom to nie je, takže len s údivom obdivujem fotografie tohto mimoriadne originálneho interiéru a teším sa, keď sa vrátim k sebe domov, kde ma oproti tomuto čaká pomerne minimalistický štýl. Ale určite by som sa k Jamesovi išla pozrieť naživo, zo zvedavosti, keďže starožitníctva mám rada…
„Nezáleží na tom, koľko máte rokov alebo aký štýl sa vám páči. Váš domov vás musí jednoucho baviť a prekvapovať. Musíte ho milovať.“
James, majiteľ
KTO TU BÝVA
James van den Helden s rodinou. Dizajnér a vášnivý zberateľ starožitností sa vo svojom štúdiu Bricks venuje navrhovaniu interiérov.
mestský dom
lokalita: Amsterdam
TEXT WESTWING
FOTO WESTWING
ZDROJ časopis Môj dom 10/2018