
Tento byt sa oplatí vidieť zvnútra! Nábytku po prababičke sa nevzdali, dnes má ich domov atmosféru, akú často nezažijete
Zvonku by ste zbadali obvyklú mestskú zástavbu činžiakov, akých na pražskom Smíchove viacero. Vnútri jedného z nich však objavíte neobvyklé bývanie s úctou k dedičstvu. Jeho majitelia síce majú radi komfort, ale aj rozdávanie druhých šancí veciam, ktoré už neslúžia ako kedysi. A tieto ich lásky cítiť z každého kúta ich domova.
Hoci pražský byt s dispozíciou 1+ 1 nemá rozlohu ani 50 m², šlo o časovo náročný projekt. Podľa jeho autorky a dizajnérky Elišky Nekolovej boli dôvodom náročnosti historické prvky a materiály, ktoré boli použité v interiéri. Medzi ne patrí napríklad aj pôvodná tehlová stena, ktorú odokryli počas rekonštrukcie. Pôvodne s ňou síce spolu s majiteľmi nerátala, avšak po objave sa prispôsobili novej situácii a nechali ju odokrytú. Tehly zakonzervovali náterom.
O tehlovej stene dizajnérka ani majitelia pôvodne nevedeli. Keď ju však objavili, rozhodli sa ju ponechať viditeľnú. Zdroj: Lukáš Hausenblas
Zariadenie dostalo druhú šancu
Bývanie majiteľov so vzťahom k histórii sa nachádza sa na prízemí a slnečné svetlo sem takmer nedosahuje. Pri rekonštrukcii bolo preto nutné zabezpečiť dobré osvetlenie priestorov. A keďže je priestor relatívne malý, dôležité bolo myslieť aj na funkčné vybavenie a dostatok úložných priestorov. Mnoho z nich zabezpečilo podedené a prakticky už historické zariadenie.
Mnoho zariadenia bolo zdedených po prababičke majiteľov. Nábytok prešiel renováciou a dnes je plne funkčný. Zdroj: Lukáš Hausenblas
Dnes interiéru dodáva jedinečnú atmosféru napríklad kompletne zrenovovaný nábytok po prababičke. Ornament na skrini vedľa kuchyne sa napríklad opakuje v celom priestore. Nie je to však jediný starožitný kúsok v byte.
„Na povale sme našli konzolu z pôvodného toaletného stolíka – a z nej vznikol nový. Stojan na žehliacu dosku z 19. storočia poslúžil ako nemý sluha. Z držiaka na dragúnske topánky pradeda sa stal vešiak na kabelky a rám okna z historického rodinného objektu sa vyníma na stene ako dekorácia,“ vymenúva dizajnérka Eliška Nekolová.
Pozoruhodnosťou je aj vaňa so zlatými nôžkami vo vintage štýle, ktorá voľne stojí na kraji spálne. Do kúpeľne sa totiž už nezmestila, a tak je dizajnérka našla nové miesto.
Všimnite si drevenú konštrukciu, slúžiacu ako stojan na kabelky. Pôvodne šlo o stojan na dragúnske topánky pradeda. Zdroj: Lukáš Hausenblas
Zlatá všetko prepája
Hoci je množstvo zariadenia prakticky už historické, s moderným dizajnom a technológiami, ktoré sa v byte taktiež nachádzajú, nažíva v harmónii. Vzájomne ich prepája mosadz a zlatá farba určená historickým stropným osvetlením. Nájdeme ju aj na úchytkách reštaurovaného nábytku, rebríku na úložné poschodie, radiátoroch v kúpeľni či vodovodných batériách a sprchovom systéme.
„Čo nebolo k dispozícii v zlatom vyhotovení, putovalo do lakovne na špeciálnu povrchovú úpravu. Iba kolíky v elektrických zásuvkách zostali z antikora,“ upresňuje dizajnérka.
Zlaté prvky a detaily nájdeme v každej miestnosti. Kúpeľni dávajú neobyčajne elegantný dizajn. Zdroj: Lukáš Hausenblas
Aj riady sú po prababke
V celom interiéri sa kladie dôraz na udržateľnosť, znovu použité materiály, renováciu historických kusov nábytku a svietidiel.
„Aj riady klientka používa výhradne z dedičstva po prababičke. Byt má silnú atmosféru, dáva najavo úctu k predkom, klania sa pred remeselnou výrobou konca 19. storočia,“ uzatvára Eliška Nekoková z Interien.
Svoj projekt prihlásila architektka Eliška Nekolová do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2024 v kategórii Súkromný interiér (nízkonákladové bývanie). Ďalšie súťažné interiéry si môžete prezrieť na stránke interierroku.cz.
Víťaz kategórie Interiér roku 2024 Hlasovanie verejnosti – cena TON, ako aj ďalší nominovaní a ocenení, ktorí budú vybraní porotou v ostatných kategóriách, budú vyhlásení na záver kongresu o architektúre, bývaní a interiéroch LIVING FORUM. Prebehne 29. 4. 2025 v pražskej galérii moderného umenia DOX.
Toaletu ozvláštňuje tapeta s rastlinným motívom. Spolu s kontrastnými zlatými detailmi pôsobí veľmi príťažlivo. Zdroj: Lukáš Hausenblas
So zlatým akcentom
Štúdio: Interien
Autorka: Eliška Nekolová
Dispozícia: 1 + 1
Rozloha: 47 m2
Lokalita: Smíchov, Praha
Realizácia: 2024
- Byt pôsobí rozmerne, no v skutočnosti má len 47 metrov štvorcových
- O tehlovej stene dizajnérka ani majitelia pôvodne nevedeli. Keď ju však objavili, rozhodli sa ju ponechať viditeľnú.
- Mnoho zariadenia bolo zdedených po prababičke majiteľov. Nábytok prešiel renováciou a dnes je plne funkčný.
- Všimnite si drevenú konštrukciu, slúžiacu ako stojan na kabelky. Pôvodne šlo o stojan na dragúnske topánky pradeda.
- Zlaté prvky a detaily nájdeme v každej miestnosti. Kúpeľni dávajú neobyčajne elegantný dizajn.
- Klientka používa po prababičke ešte aj riady, prezradila dizajnérka.
- Toaletu ozvláštňuje tapeta s rastlinným motívom. Spolu s kontrastnými zlatými detailmi pôsobí veľmi príťažlivo.
- Hoci majitelia obľubujú historický nábytok, nechali priestor aj modernému dizajnu.
- Zlatá farba je spojivom celého bytu. Čo pôvodne v tejto farbe nebolo v ponuke, putovalo do lakovne.
- Zlatý posuvný rebrík vedie na úložné poschodie.
- Byt je rozdelený na tri časti. Vstupná chodba so vstupom na toaletu a do kúpeľne sa nachádza v strede. Po ľavej strane leží spálňa s vaňou, po ľavej kuchyňa s obývačkou.
- Podlahu v kuchyni tvoria pôvodné dlaždice z chodby. V duchu recyklácie pôvodných materiálov sa rozhodli použiť ich opäť.
- Atypická dekorácia na stene v obývačke vznikla zo skutočného rámu okna historického rodinného domu.
- Všimnite si ornamenty na nočných stolíkoch a dverách. Rovnaké sa nachádzajú aj na skrini v obývačke.
- Vaňa sa do kúpeľne nezmestila, tak jej našli miesto v spálni.
- Všimnite si ornamenty na nočných stolíkoch a dverách. Rovnaké sa nachádzajú aj na skrini v obývačke.
- Toaletný stolík rafinovane ukrýva aj elektrickú zásuvku.
- Pôdorys bytu So zlatým akcentom.
Text: Eliška Nekolová
Redakčne upravila: Daniela Marcinová
Foto: Lukáš Hausenblas