Zdroj: Martyna Rudnicka

Tradičné prvky, prírodný materiál a remeselnícka zručnosť. Útulný dom oslavuje krásy regiónu, ale nestráca na funkčnosti

22. 08. 2023
Zdieľať

Lesný dom, ako projekt nazvali architekti, realizovali v obci Nowa Wieś Lęborska na severe Poľska neďaleko krajského mesta Gdansk. Na mieste, kde stojí, sa pred 25 rokmi nachádzalo pole. Už jeho kúpou získal klient určitú víziu do budúcnosti, a to vytvoriť niečo nové a netypické.

Pôvodne nepoužívané pole sa premenilo na lesík, na ktorom je vysadených niekoľko borovíc a briez. V súčasnosti sa tak na siedmich hektároch odráža pôvodná flóra regiónu, ktorú tvoria vysadené stromy a udržiavané trávnaté plochy.

Ľudový štýl miestneho regiónu ako základ dizajnu

Lesný dom v skratke reflektuje starostlivosť, ktorú doň majiteľ investoval. Budovy, ktoré sa na pozemku nachádzajú, sú výsledkom zmesi ľudového štýlu poľského regiónu Kašubsko, tradičných materiálov oblasti a prírodného prostredia.

Zadanie pre architektov obsahovalo preto minimum požiadaviek, týkali sa však predovšetkým funkčnosti domu a okolia. Konkrétne išlo o umožnenie nepretržitej starostlivosti o pozemok a tiež o poskytnutie príležitostného útočiska pre klienta a jeho rodinu.

Lesný dom s kovovými okenicami v Poľsku

Svetlo sa dnu filtruje pomocou kovových okeníc od miestnych robotníkov. Zdroj: Martyna Rudnicka

Dve budovy s prepracovanými detailmi

Finále tvorivého úsilia dizajnérov tvoria dve budovy, ktoré zapadli do tunajšej krajiny. Tá je tvorená najmä parkom z borovicových stromov.

Borovicové drevo je tiež využité v rámci dizajnu interiéru. Táto harmónia použitých materiálov korešponduje s prepracovanými detailmi a remeselnou zručnosťou miestnych robotníkov. Dom tak dýcha na každom kroku usilovnosťou, útulnosťou, ale predovšetkým funkčnosťou.

Interiér denného priestoru s využitím prírodných materiálov - Lesný dom v Poľsku

Interiér pôsobí útulne aj vďaka použitým prírodným materiálom. Zdroj: Martyna Rudnicka

Krb – srdce domova z prírodných zdrojov

Tradičným centrom domova sa v miestnom regióne stalo ohnisko. Ide o bod, okolo ktorého sa ,,točí“ život rodiny. Architekti preto pracovali najmä s touto myšlienkou, a tak vzniklo ohnisko s krásnymi kulisami. Ohnisko postavili primárne z miestnych prírodných zdrojov. Tehly pochádzali z lokálnej tehelne a ich tón rešpektuje farbu okolitej pôdy.

Viac z interiéru aj exteriéru domu si môžete pozrieť v galérii.

Základ konštrukcie tvorí borovicové drevo, ktoré nadväzuje na stromy v parku a odráža kontinuitu medzi interiérom a exteriérom domu. V kuchyni a kúpeľni sa na glazovaných keramických obkladoch vyskytuje zelená farba. Príroda tomuto domu jednoznačne dominuje.

Vonkajšie ohnisko z tehál - Lesný dom v Poľsku

Ohnisko tvorí srdce domova – točí sa okolo neho život rodiny. Zdroj: Martyna Rudnicka

Tradícia zručne spojená s moderným vzhľadom

Okrem vlastnej histórie, zvykov a tradícií sú Kašubovia (pôvodní obyvatelia regiónu Kašubsko) známi svojimi vynikajúcimi remeselnými zručnosťami. Tie prezentuje aj samotný Lesný dom a vzdáva im hold. Napríklad v podobe kovových okeníc, ktoré vytvorili miestni robotníci. Cez ne sa svetlo jemne filtruje do vnútorného priestoru.

Vonkajšia fasáda, konkrétne jej vzorovanie, bolo inšpirované spoluprácou s tunajším murárom, ktorý sa vyzná v ornamentoch, výšivkách a hudbe. Kašubsko je bohaté na textúry aj materiály, ktoré sa následne v dome reinterpretujú a vďaka nim získava moderný vzhľad. Vzniká tak zaujímavá symbióza tvarov, vzorov a techník.

Pôvodná tapiséria vlčích makov v spálni domu v Poľsku

Pôvodná tapiséria vlčích makov – symbióza moderných a tradičných prvkov. Zdroj: Martyna Rudnicka

Obrovská tapiséria ako oslava krajiny

Čo sa týka zariadenia domu, tradície sa premietli aj doň. Dizajnérske štúdio navrhlo jedálenské a konferenčné stolíky inšpirované tradičným nábytkom v štýle sústruženého dreva. Ide o rafinovanú a modernizovanú podobu zariadenia typického práve pre Kašubov.

Prečítajte si tiež
Premena starej farmy na vidiecky dom. Ktoré tradičné prvky zostali zachované?

Niektoré vzácne exempláre rodinného remesla dokonca klient zdedil po svojich príbuzných. Architekti ich začlenili do budovy, pričom im vytvorili osobité postavenie. Takýmto prvkom je napríklad obrovská tapiséria vlčích makov, ktorá odzrkadľuje povahu domu a spája interiér s exteriérom tak, aby vznikla skvelá oslava miestnej krajiny a prostredia.

Lesný dom v Poľsku

Firma: Studio Onu
Hlavný architekt: Kuba Tomaszczyk
Spolupráca: RHEINZINK, Aneta Kocia, Cegielnia Trojanowscy, Equipe
Lokalita: Nowa Wieś Lęborska, Poľsko
Realizácia projektu: 2022
Rozloha: 100 m2

Text: Natália Turcovská
Foto: Martyna Rudnicka

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené konštrukcie ľudová architektúra prírodné materiály tehlové domy tradičné domy
Zdieľať článok
Burina či skutočný poklad? Prečo pestovať chren a ako si ho doma najlepšie pripraviťUrob si sám

Burina či skutočný poklad? Prečo pestovať chren a ako si ho doma najlepšie pripraviť

Prezraďte nám, čo vás zaujíma a my vás za to odmeníme hneď dvakrát!Urob si sám

Prezraďte nám, čo vás zaujíma a my vás za to odmeníme hneď dvakrát!

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?Urob si sám

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?

Obnova Grasalkovičovej záhrady je ukončená: Priniesla predraženie, posunutie otvorenia aj objav barokovej studneASB.sk

Obnova Grasalkovičovej záhrady je ukončená: Priniesla predraženie, posunutie otvorenia aj objav barokovej studne

Diskusia