Zdroj: AMAZING PLACES

Získať povolenia bolo výzvou, úrad kontroloval i kvalitu vápna. V historickom dome nakoniec vznikli pôsobivé apartmány

15. 09. 2023
Zdieľať

Uprostred historického centra českého mestečka Loket sa nachádza skutočný poklad. V krivolakých uličkách ho našli majitelia Jakub Fajt a Barbora Mikeš. V roku 2013 spoločne kúpili historický dom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Celý ho prerobili a vybudovali apartmány s názvom Apartments Loket No. 59 s jedinečnou atmosférou.

Celý interiér hrazdeného domu je inšpirovaný históriou a stredovekom, ktorý však majitelia podčiarkli modernými vychytávkami. Mohutné drevené trámy, dobový nábytok, kožený gauč či moderná kúpeľňa spolu tvoria naozaj štýlové ubytovanie. Ich zmysel a cit pre prepojenie starých vecí so súčasnými je vidieť na každom kroku.

Nás zaujalo najmä podkrovie, ktoré zobytnili, a tým vznikol jedinečný podkrovný apartmán. „Dom sme kúpili neobývaný a po zložitom zabezpečení stavebného povolenia sme urobili kompletnú rekonštrukciu. Podkrovný apartmán v minulosti neslúžil na bývanie, ale ako povala,“ opisuje začiatok príbehu Jakub.

Architektov nepotrebovali. „Som autorizovaný staviteľ, a tak sme si dizajn vyriešili sami. Navrhovali sme s ohľadom na pôvodné materiály a v rámci možností nášho rozpočtu na rekonštrukciu,“ pokračuje v rozprávaní Jakub.

Exteriér apartmánového domu Loket.

Historický hrazdený dom má aj so vstavaným poschodím skoro 100 metrov štvorcových.
Zdroj: AMAZING PLACES

Stavebné povolenie bolo výzvou

Pri rekonštrukcii historických stavieb býva už samozrejmosťou, že jednotlivé procesy môžu byť oveľa náročnejšie, ako je to napríklad v prípade novostavby. A inak to nebolo ani v tomto prípade.

„Pretože je dom kultúrnou pamiatkou, museli sme všetko riešiť s Národným pamiatkovým ústavom, a preto bolo aj vybavenie stavebného povolenia pomerne zložité,“ spomína a dodáva, že napríklad aj oprava vonkajšej fasády bola veľmi náročná.

Prečítajte si tiež
Novostavba vo dvore pamiatkovo chráneného domu? Ako navrhnúť moderný dom, aby nerušil historické okolie

„Museli sme totiž riešiť s pamiatkarmi druh a kvalitu vápna, alebo z ktorého lomu budeme dovážať kamenivo do omietky. Všetky stavebné postupy boli realizované podľa starých postupov bez použitia cementu,“ hovorí ďalej.

Celému apartmánu dominuje drevo, ale to im na začiatku urobilo tiež vrásky na čele. Nakoniec si poradili. „V dome bola drevomorka, časti trámov sme museli vymeniť za presné repliky. Drevené okná sú tiež repliky a dvere máme dubové podľa vzoru existujúcich,“ vymenúva Jakub.

Kvalitné materiály sú základ. A tak sme v podkrovnom apartmáne našli dubové podlahy a obklady z pravej žuly. Pôvodné materiály hrali dôležitú úlohu. „Použili sme iba pôvodné materiály, ako je masívny dub, smrekovcová drevo a dobové dvere.“

Dispozícia:

  • 1 x Spálňa
  • 1 x Spálňa na medziposchodí
  • 1 x Kúpeľňa s wc
  • 1 x obývačka s kuchyňou
Jedna zo spální v apartmánovom dome s dvojlôžkovou drevenou posteľou, drevenou podlahou i komodou a vešiakom na oblečenie.

V apartmáne sú dve spálne, pričom jedna z nich sa nachádza na medziposchodí. Zdroj: AMAZING PLACES

Bez pravého uhla

Pretože každé poschodie má inú výšku, v celom dome nie je žiadny pravý uhol, a preto i väčšina nábytku je na mieru. Zaujímavosťou sú aj originálne maľby súčasných mladých maliarov, či reliéfy od významných českých umelcov a sochárov. Príjemne dotvárajú charakter tohto miesta.

Prečítajte si tiež
Historický byt v centre Bratislavy pretkaný modernými technológiami. Rekonštrukcia, z ktorej sa teší päťčlenná rodina

V spoločnej časti, ktorú tvorí obývačka a kuchyňa, je vysoký strop a aj vďaka nemu môžu umelecké diela ešte viac vyniknúť. Krásnym doplnkom je i na mieru robená knižnica a písací stôl pod oknom.

Toto miesto si obľúbil aj majiteľ. „Milujem našu rozľahlú obývačku v podkroví, ktorá je otvorená do krovu, z okien je vidieť na jednej strane na Loketský hrad a z druhej strany na historické námestie mesta,“ opisuje Jakub.

Na mieru robená knižnica obkolesujúca malé štvorcové okná, pod ňou historický drevený stôl a drevená stolička.

Útulný apartmán takmer dýcha históriou, a to i vďaka dobovému nábytku.
Zdroj: AMAZING PLACES

Šikovná dispozícia v kúpeľni

Modernej kúpeľni dominuje biela a, samozrejme, ju podčiarkuje drevo. Nemôže chýbať vaňa a priestranný sprchový kút. Jednoduchá mozaika je skvelou voľbou do podkrovného priestoru, biela priestor ešte viac otvorí. Majitelia tento priestor zbytočne nezahltili, zvolili čistý dizajn. Pod umývadlom postačia už len prútené koše a zvyšok priestoru tak ponúka komfortnú plochu.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

Celý apartmán je na pohľad príjemný. Šikmé plochy sú maximálne využité, vhodná dispozícia, otvorené stropy a biela farba spolu dokážu i malú plochu pekne predĺžiť.

Zároveň je i dôkazom toho, že ak má miesto svoj potenciál, netreba sa zľaknúť možnej byrokracie spojenej s náročnejším procesom pri úprave národnej pamiatky. A na prvý pohľad z nevyužitého miesta môžete urobiť štýlové bývanie či priestor na prenájom. Majiteľom sa podarilo vytvoriť unikátne miesto, kde si ich hostia nielen oddýchnu, ale na vlastnej koži pocítia aj závan minulosti a kus umenia.

Spoločenská časť s čiernou koženou sedačkou a televízorom, prepojená s jedálenským stolom s rôznymi stoličkami, v pozadí kuchynský kút.

Interiér je inšpirovaný históriou, ale je doplnený modernými prvkami. Zdroj: AMAZING PLACES

Apartments Loket

Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku.

www.amazingplaces.sk

Text: Martina Baumann
Foto: AMAZING PLACES

Kategória: Návšteva Podkrovie
Tagy: bývanie v podkroví dubové drevo historický dom podkrovný byt rekonštrukcia domu
Zdieľať článok

Diskusia