Má len 24 metrov štvorcových, ale dokazuje, že na veľkosti nezáleží. Úžasné, aké praktické bývanie vzniklo na takej malej ploche!
Bývanie v malom priestore má obvykle viacero úskalí. Žiada si premyslené rozloženie dispozície a multifunkčné riešenia, ktoré nezaberú veľa miesta. Architekt Ivan Zachar zo štúdia Architekti Zachar však dokazuje, že aj na ploche 24 metrov štvorcových možno žiť pohodlne. Jeho rekonštrukcia garsónky v centrálnej časti Prahy bola nominovaná v súťaži Interiér roku 2024 v kategórii Súkromný interiér – nízkonákladové bývanie.
Prízemný byt, ktorý nedávno prešiel veľkou premenou, sa nachádza neďaleko Václavského námestia v centre Prahy v novozrekonštruovanom činžovom dome. Má veľmi malú úžitkovú plochu, len 24 m2. Tá je ďalej rozdelená do troch miestností: vstupnej chodby, kúpeľne a obytnej miestnosti s veľkosťou len 15 m2.
Útulný priestor pre jedného
Zadaním pre architektov bolo bez stavebných zásahov do už existujúcej dispozície navrhnúť útulný, variabilný a praktický interiér. Majitelia bytu očakávali od návrhu maximálne využitie priestoru tak, aby umožnil pohodlné bývanie. Slúžiť by mohlo pre študenta, prípadne pre jednu osobu, ktorá dochádza za prácou do Prahy a bude tu tráviť len časť týždňa.
Výhodou bytu je väčšia svetlá výška, ktorá umožnila vytvoriť pod stropom galériu s priestorom na spanie. Architekt tým rozšíril obytný priestor o ďalších 6 m2. Na vstavané poschodie sa dá vyjsť po mlynárskych schodoch, ktoré sa vošli do priestoru medzi stenu a masívny stĺp v hlavnej obytnej časti. Ten ďalej delí miestnosť na kuchynskú časť s kruhovým jedálenským stolom, barovým pultom a pracovným stolom a malú obývaciu časť bližšie k vstupu.
Multifunkčnosť nadovšetko
V malých garsónkach musí mať každé miesto viac funkcií, vybavenie je preto často univerzálne. V pražskom byte nájdeme takýchto riešení viacero. Minimálnu kuchynskú linku napríklad dopĺňa doska na stene, ktorá môže slúžiť ako rozšírenie pracovnej plochy na varenie. Pri večierku sa zas premení na barový pult.
Stôl vstavaný do okna slúži ako jedálenský aj pracovný, na rozkladacom kresle zas môže prespať príležitostný hosť.
Dôležitým kusom nábytku sú drevené stolíky v tvare písmena C. Dajú sa rôzne presúvať, zostavovať i prevracať a fungujú tak ako konferenčné, odkladacie i jedálenské stoly, lavičky alebo stredne vysoké barové stoličky pre sedenie pri pulte.
Malá nika s úzkym vstupom a oblými stenami môže byť využitá ako sklad alebo priestor na šaty. Na ukladanie šiat je však primárne určená šatníková skriňa oproti mlynárskym schodom.
Využitý na maximum
Pre výsledný vzhľad bytu bolo dôležité, že majitelia podporovali myšlienku riešiť priestor prakticky a využiť ho maximálne. Na druhej strane chceli, aby byt nepôsobil preplnene a zvolené materiály boli kvalitné a pevné. Všetok nábytok bol preto vyrobený na mieru z masívneho dubu v kombinácii s lakovanými časťami v bielej farbe. Galéria je z bezpečnostných dôvodov ohradená postrannými sieťami.
Okná bytu sú situované do vnútrodvora s južnou orientáciou a byt je dobre oslnený. V najtemnejšom kúte obytného priestoru na čelnej stene pod galériou je zavesené zrkadlo, ktoré priestor osvetľuje a opticky predlžuje.
Do desiateho ročníka súťaže Interiér roku môžu už teraz hlásiť slovenskí a českí architekti a interiéroví dizajnéri súkromné aj verejné interiéry, ktoré boli dokončené v priebehu roku 2024. Uzávierka je 22. 2. 2025. Vyhlásenie prebehne 29. 4. 2025 opäť v pražskom Centre súčasného umenia DOX, a to ako vrcholový bod medzinárodného kongresu o bývaní, dizajne a architektúre Living Forum.
Garsónka v Prahe
Štúdio: Architekti Zachar
Autor: Ing. arch. Ivan Zachar
Lokalita: Praha
Plocha: 24 m²
Realizácia: 2023
Autor: Ing. arch. Ivan Zachar
Redakčná úprava: Daniela Marcinová
Foto: Radek Oulehla