Zdroj: Boysplaynice

Prvorepublikový byt, ktorý prekvapuje poetikou. Architektka spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho

05. 09. 2021
Zdieľať

V súčasnosti sme v architektúre svedkami spájania rôznych štýlov. Od kombinácie historických prvkov s minimalizmom, cez prvky japonskej architektúry, severského dizajnu včlenené do našich archetypov až po štýl boho a ťažký eklektizmus, ktorý mieša všetko možné. Napriek tomu, kombinácia, ktorú zvolila architektka Iva Hájková, je rozhodne jedinečná. Spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho.

Bytová dizajnérka Iva Hájková je autorkou viacerých zaujímavých interiérov. Rekonštrukcie „od podlahy“ nie sú výnimkou. Návrh rekonštrukcie typického prvorepublikového bytu sa odvíjal pružne vďaka dôvere medzi majiteľkou bytu a dizajnérkou.

Výsledkom ich spolupráce sú neraz prvky, ktoré pôsobia na prvý pohľad bláznivo. Atmosféra prvorepublikového bytu s typickou českou eleganciou začiatku 19. storočia sa mieša s drobnými prvkami, ktoré odkazujú ďaleko na východ – mnohé si na prvý pohľad vôbec nevšimnete.

Prečítajte si tiež
Elegantný a svetlý ženský interiér v bratislavskom štvorizbovom byte

Pastelové tóny, luxusné materiály, originálne detaily

Úloha vytvoriť v prvorepublikovom byte exotický interiér by potrápila každého dizajnéra, Iva Hájková si so zadaním poradila hravo a vytvorila atmosféru, ktorú si majiteľka okamžite zamilovala. Nadčasový, a predsa luxusný byt spája zdanlivo nezlučiteľné a veľmi vzdialené hodnoty. Je prepracovaný do posledného detailu.

Dizajnový stôl s lykovými stoličkami

Unikátny stôl predstavuje vodnú hladinu. Zdroj: Boysplaynice

Všimnite si unikátny stôl, ktorý predstavuje vodnú hladinu. „Stačí si predstaviť, že večeriate pri obľúbenom jazere, za chrbtom vám šumí trstina a nad hlavou zapadá slnko. Stôl je vyrezaný do organického tvaru a je vyrobený z niekoľkých vrstiev preglejky, ktorá má na sebe drobné vlnky evokujúce vodu na jazere. Vďaka skleneným nohám pôsobí akoby levitoval nad zemou,“ vysvetľuje symboliku jedného zo zaujímavých detailov interiéru jeho autorka.

Biela kuchynská linka s detailami z mosadze

Z brúsenej mosadze je vyrobená aj kuchynská skrinka a nožičky. Zdroj: Boysplaynice

Lyko, mramor, mosadz, sklo a symbolika

Stôl plný symbolizmu Iva Hájková skombinovala so stoličkami z prírodného lyka. Odkazujú na rákosie pri jazere. Mramorový kameň Statuarietto na stene, vnáša do interiéru luxus a predstavuje skalu pri jazere. Nad stolom svieti prvorepublikový mosadzný luster – evokuje slnko. Namiesto obvyklého krištáľu na ňom visia miniatúrne sklenené korálky, ktoré symbolizujú zapadajúce slnko nad obzorom. Práve táto kompozícia je kľúčovou myšlienkou celého bytu.

Zasúvacia sklenená stena detail

Mosadz je materiál, ktorý pôsobí moderným dojmom, a pritom materiálovo odkazuje na doby dávno minulé. Zdroj: Boysplaynice

Na mieru sú aj tie najmenšie detaily

Neodmysliteľnou súčasťou bytu je nábytok na mieru a vstavby, ktoré pôsobia nenápadne a maximalizujú priestor. Podobne sú vyrobené aj najmenšie detaily – úchytky, nožičky, kovania, kuchynská skrinka na digestor, nika skrytá za mramorovým obkladom steny či pánty. Toto všetko bolo vyrobené z brúsenej mosadze. Prečo práve mosadz? Mosadz je materiál, ktorý pôsobí moderným dojmom, a pritom materiálovo odkazuje na doby dávno minulé.

Prečítajte si tiež
Severská nadčasovosť v Novom Meste nad Váhom: Dvojizbový byt vyniká pohodovou atmosférou

Podlaha z terazza ako perla interiéru

Bez zaujímavej podlahy by to nebolo ono. Terazzová dlažba s hrúbkou 3 cm je dovezená priamo z Talianska. Farby kamienkov v podlahe sa opakujú v celom interiéri. Keďže ide o skutočné terazzo, nie jeho moderné napodobeniny, dá sa po rokoch oživiť jednoduchým prebrúsením. Terazzo nájdete aj namiesto parapetov.

Kúpeľňa s dvoma okrúhlymi umývadlami a mosadznou sprchou

Mosadz nesmie chýbať ani v kúpeľni. Interiér je prepracovaný do detailu.

Súčasťou bytu po rekonštrukcii je tiež reproduktorová sústava českého výrobcu, ktorá dotvára nielen zvukovú zložku, ale aj materiálové a farebné riešenie bytu. Interiér bytu zvíťazil v kategórii Cena novinárov v súťaži Interiér roka.

Prečítajte si tiež
Panelákový byt pri Štrkovci zbavili nezmyselnej dispozície. Prekvapil aj kontrast jemnosti a surových materiálov

Byt na Žižkove

Architektonický ateliér: Iva Hájková Studio

Autorka: Iva Hájková

Lokalita: Praha – Žižkov

Plocha: 68 m2

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Boysplaynice

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: boho štýl byty v Prahe etno štýl historický byt mramor nábytok na mieru pastelove farby terazzo
Zdieľať článok

Diskusia