Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domov
Staršiu obecnú radovú zástavbu oživil projekt mladej rodiny, ktorá sa nezľakla sťažených stavebných podmienok. Na miestne pomery smelé architektonické riešenie odsúhlasili architekti, investori aj úrady s tým, že výraz okolitých domov sa bude pravdepodobne v priebehu rokov aj tak meniť.
Dvojpodlažný dom s podkrovím v obci Senice na Hané neďaleko Olomouca vyrástol na mieste pôvodného domu v zašlom stave bez nízkoenergetickej perspektívnosti. Oslovený ateliér TŘI.ČTRNÁCT architekti sa musel vysporiadať s dlhou a neobvykle úzkou parcelou s výmerou 80 x 6,5 metra i prekvapivo s rôznorodými uhlami stien okolitých domov.
Pretlmočenie do modernej reči
Hmota stavby v kontexte okolia ostala zachovaná, pôdorysne sa zmenila iba smerom do záhrady. Nový dom je dlhší o necelé dva metre. „Uličná fasáda rešpektuje uličnú čiaru, sklon strechy i výšku odkvapovej rímsy susedných stavieb, vďaka čomu podporuje typickú urbánnu štruktúru obce,“ objasňuje realizačný tím, v čom mal pri navrhovaní zrejme hneď jasno.
Novinkou je priechod medzi ulicou a záhradou v ľavej dolnej časti domu. Vznikol na žiadosť majiteľov. Poznávacím znamením projektu sú tiež obe biele fasády, vybavené väčším formátom okien, aby uspokojivo presvetlili hlbokú dispozíciu prirodzeným denným svetlom.
Priestorové usporiadanie interiéru sa vyznačuje jednoduchosťou a maximálnou funkčnosťou. Vzhľadom na dve malé deti a vyššie nároky na zdravé domáce prostredie padol výber na kvalitné materiály.
Fasáda bez vstupných dverí
Do domu sa vchádza zboku cez vstupné dvere v priechode. Po pravej strane sa nachádza zádverie so šatňou. Okienko na dolnom podlaží patrí kúpeľni so sprchovacím kútom a WC. Oproti vstupu je situované drevené lomené schodisko. Vedľa neho našla miesto komora.
Kuchyňa v druhej, zadnej polovici domu uchváti dvojitou výškou vďaka galérii. Biely minimalistický dizajn kuchynskej zostavy opticky zhodnocuje priestor. Spoza kuchynského ostrova s drezom a varnou doskou sa ponúka pekný výhľad až na koniec pozemku. Teplo domova vnáša celodrevený stôl so stoličkami, ktorý sa skvie na svetlosivej podlahe.
Pracovnú plochu osvetľuje dvojica bielych závesných svietidiel. Druhá dvojica v dlhom závesnom variante siaha až z výšky stropu druhého podlažia a zdôrazňuje obdivuhodnú výšku jedálenskej časti.
Dolné podlažie prepája so záhradou terasa zo sibírskeho smrekovca, ktorá sa podľa slov architektov rozlieva na obe strany parcely formou zásteny a skrine na nábytok.
Vzájomná harmónia priestorov
Druhé podlažie obsahuje obývaciu izbu v základnom vybavení. Zábradlie galérie z priehľadného skla umožňuje prienik svetla do interiéru i naopak výhľad na krajinu s biocentrom Véklice v pozadí. Nechýba ani zútulňujúci prvok v podobe kozubu. Popri technickej miestnosti oproti výstupu zo schodiska sa prechádza do detskej izby s dvomi oknami do ulice.
Bielej farby sa nedá presýtiť
„V podkroví je navrhnutá spálňa, kúpeľňa a detská izba s veľkým strešným oknom a šatňou,” opisujú architekti rozvrhnutie dispozície. Detské izby sa nachádzajú nad sebou, horná je rozlohou menšia. Spálňa vzhliada na prírodné okolie zo zadnej strany domu.
Interiér zjednocuje sivá liata podlaha a zabudovaný skriňový nábytok v bielom prevedení, ktorý sa snaží pôsobiť čo nenápadnejšie. Presila bielej farby rozžiarila interiér, exteriér i časť záhrady na povrchu stien susedných domov a plotových častí odlišných materiálov.
Záhradu ukončuje záhradný domček, na ktorom je plánovaná inštalácia solárnych panelov a parkovacie státie.
Drevostavba medzi tehlovými domami
Drevostavba zodpovedá nízkoenergetickým štandardom. Nosný systém pozostáva z lepených drevených nosníkov a KVH reziva. Difúzne uzatvorená konštrukcia je zateplená PUR penou a obojstranne opláštená OSB doskami. Dom je zateplený i zvonku, fasáda má umývateľnú omietku.
Vykurovanie zaisťuje tepelné čerpadlo a ako rezervný zdroj tepla, keby zlyhalo podlahové, slúžia liatinové krbové kachle.
„Okná sú drevohliníkové s izolačným trojsklom a z exteriéru sú odtienené hliníkovými roletami. Strešné okná sú hliníkové s izolačným trojsklom z juhu doplnené o screenovú roletu. Strecha a oplechovanie vikiera je z bieleho falcovaného plechu,” upresňujú tvorcovia ďalšie detaily.
Dom na úzkej parcele
Autor: TŘI.ČTRNÁCT architekti (Ing. arch. Ondrej Palenčar, Ing. arch. Kristina Garbová, Ing. arch. Petra Fialová, Bc. Simona Vykydalová)
Lokalita: obec Senice na Hané, okres Olomouc, Česká republika
Úžitková rozloha: 163 m2
Zastavaná plocha: 76 m2
Realizácia: 2021
Text: Katarína Mácová
Foto: Mangoshake s.r.o.