Zrekonštruovaný mlyn s dvoma budovami a terasou

Pri starom mlyne vznikol nezvyčajný rodinný dom v nízkoenergetickom štandarde

Galéria (10)
Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
10. 02. 2022
Zdieľať

Starý veterný mlyn na okraji obce Zbyslavice v Čechách je známou dominantou. Tento historický objekt bol dlhodobo rekonštruovaný a patrila k nemu nefunkčná novodobá prístavba. Investor prišiel s požiadavkou túto prístavbu oživiť, ponechať z nej pivnicu a pristaviť obytnú stavbu – rodinný dom. Mal podporiť nevšednú krásu lokality a oživiť už zmiznutú historickú stopu. Tou bola pôvodná budova, ktorá kedysi dávno k mlynu patrila a bývali v nej majitelia mlynu.

Pristaviť moderné obytné priestory k historickému veternému mlynu tak, aby nepôsobili ako päsť na oko, je už na prvý pohľad náročná úloha. Ing. arch. David Kotek z ateliéru PROJEKTSTUDIO EUCZ si však s ňou poradil s odvahou a úctou k miestu i dobe vzniku mlyna. Výsledkom je moderná prízemná novostavba s atypickým pôdorysom vo forme hviezdice.

Zrekonštruovaný mlyn

Moderná prízemná novostavba s atypickým pôdorysom vo forme hviezdice, má sedlové strechy a svojou veľkosťou neohrozuje dominantnosť bielej valcovej hmoty kamenného mlyna. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Má sedlové strechy a svojou veľkosťou neohrozuje dominantnosť bielej valcovej hmoty kamenného mlyna. Kompaktné strechy i fasády pokrývajú drevené štiepané šindle, ktoré nenápadne odkazujú na drevo ako základný materiál už neexistujúcich stavieb.

Prečítajte si tiež
Záchranou starého mlynu na okraji Stupavy získali bývanie s neopakovateľnou atmosférou

Rekonštrukcia mlynu ako jedna časť projektu

„Celková stavba bola rozčlenená na rekonštrukciu veterného mlyna a prístavbu rodinného domu, ktorá zahŕňala aj domovú prípojku elektro, studňu, prípojku vody, riešenie splaškovej kanalizácie a vsaku, dažďovú kanalizáciu vrátane retencie a vsaku. Súčasťou projektu bolo tiež riešenie nevyhnutných peších a spevnených plôch a terás. Pôvodný veterný mlyn bol staticky a stavebne sanovaný, poškodené prvky vymenené alebo doplnené. V interiéri sú zriadené obytné priestory s novými schodiskami,“ vysvetľuje premeny, ktoré bolo potrebné urobiť architekt David Kotek.

Zrekonštruovaný starý dom so šindľami na fasáde

Kamenné dlažby sú z materiálu vyťaženého na mieste. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Drevené stropy, suterén z pôvodnej stavby, drevohliníkové okná

Nová murovaná prízemná stavba stojí na monolitických základoch a pätkách. Suterén, ktorý zostal po bývalej prístavbe bol sanovaný a nanovo zastropený. Nosné konštrukcie sú kombináciou murovaného keramického muriva so ŽB vencami s čiastočne nosnou oceľovou rámovou konštrukciou. Tá je doplnená drevenými fošňovými stropmi, ktoré spolu s konštrukciou vytvárajú jednoduchý sedlový krov.

Kuchyňa v drevenej novostavbe s krovom

Kuchyňa. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Fasáda objektu je riešená ako prevetrávaná konštrukcia s vonkajším obkladom zo štiepaných smrekovcových šindľov, sedlové strechy majú viacvrstvovú prevetrávanú skladbu. Drevohliníkové okná a dvere s tepelne izolačným sklom zabezpečujú dostatok svetla v interiéri. Fasádu ozvláštňujú lemovania antracitovými plechmi.

Prečítajte si tiež
Stodola z pálenej tehly – novodobé poňatie krkonošského tradičného domu

Vo vnútri preglejka a betón

Vnútorné povrchy kombinujú obkladové dosky z preglejky a betónovú hladenú podlahu so zabudovaným vykurovaním. Hygienické priestory a kuchyňa majú atypické stierkové vrstvy. Zaujímavosťou je, že rodinnému domu patrí nielen novodobá vŕtaná studňa, ale aj pôvodná zachovaná kamenná studňa, sieť dažďovej kanalizácie s retenčnou nádržou a vsakom dažďových vôd. Splašková kanalizácia je cez septik zvedená do dvojstupňovej koreňovej čističky. Dom je vykurovaný elektricky vlastnou fotovoltaickou elektrárňou s doplnkovými solárnymi panelmi pre TÚV.

Drevené fošne a kovove schody

Stavba bola citlivo zrekonštruovaná a funguje na ekologických princípoch. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Ekologický prístup a udržateľnosť

Celý projekt nás zaujal aj iným spôsobom – šetrným prístupom k ekológii stavby a jej realizácii. V procese boli totiž použité materiály z rušených prvkov stavby, stavbu realizovali miestne firmy s krátkou dojazdovou vzdialenosťou, kamenné dlažby sú z materiálu vyťaženého na mieste. Stavba je okrem elektrickej energie v zásade sebestačná a snaží sa šetrne zaobchádzať s dažďovou i splaškovou vodou.

Zrekonštruovaný starý dom so šindľami na fasáde

Kompaktné strechy i fasády pokrývajú drevené štiepané šindle, ktoré nenápadne odkazujú na drevo ako základný materiál už neexistujúcich stavieb. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Nezvyčajný rodinný dom rešpektuje izolovanú a osamotenú polohu pôvodného veterného mlyna a tvorí akýsi samostatný ostrovný systém – vytvorením súkromných priestorov medzi výbežkami prístavby a čiastočne krytou formou (ochrana pred vetrom a pohľadmi zvonku). Komunikuje s okolím a otvára sa do záhrady a do ponechanej zelene.

Prečítajte si tiež
Obmedzený rozpočet ich nezastavil! Malý rekreačný domček si mladý pár postupne premení na trvalé bývanie

RD Zbyslavice – Vrchpolí

architektonický ateliér: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

autor: Ing. arch. David Kotek, Ing. arch. Lenka Měchurová, Ing. Pavol Nitra

lokalita: Zbyslavice, ČR

plocha pozemku: 1 500 m2

zastavaná plocha: 157 m2

obytná plocha: 120 m2

úžitková plocha s terasami: 173 m2

projekt: 2015 až 2016

realizácia: 2017 až 2018

Prečítajte si tiež
Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

konštrukcia: murovaná so stropmi a krovom drevenými, základy betónové
strešná krytina: smrekovcový šindeľ

fasáda: smrekovcový šindeľ

zateplenie: kombinácia minerálnej vaty a striekaného PU

okná a vonkajšie dvere: hliníkové s izolačnými sklami
vnútorné dvere: drevené

podlahy: hladený betón, podlahové stierky

vykurovanie: elektrické podlahové s FVE a krbovou pecou
energetická náročnosť: nízkoenergetický štandard

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Kategória: Návšteva
Tagy: historické hospodárske stavby prízemné domy rekonštrukcia rodinný dom starý mlyn vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia