Zdroj: Ståle Eriksen

Pri návrhu nízkoenergetického domu vyhral prírodný vzhľad nad okázalým dizajnom. Triumfuje výhľadom a schopnosťou splynúť s krajinou

25. 07. 2023
Zdieľať

Pobrežná lokalita v juhoanglickom Hampshire je ako stvorená na zaujímavé bývanie. Pri návrhu rodinného domu vyhral prírodný vzhľad nad okázalým dizajnom. Architekti z PAD studio sa dokonale trafili do vkusu svojich klientom a vytvorili pre nich moderný domov inšpirovaný prostou siluetou poľnohospodárskych budov v zázemí lúčneho rastlinstva.

Majitelia si zo všetkého najviac priali, aby ich nový dom vizuálne zapadol do okolitej prírodnej scenérie a nepôsobil cudzorodo. Nádej tiež videli v nápade s patinou, ktorá by dokazovala, že nehnuteľnosť na svojom mieste už nejaký ten čas existuje. Zhodou okolností stojí vedľa podobne ladenej stavby realizovanej vo väčšej mierke.

Prostredie, kde nepravidelný porast stromov strieda trávnatá plocha a pozemok končí výhľadom na more, si vyžiadalo samo o sebe citlivý prístup k návrhu projektu i vzhľadom na jeho ekologický aspekt.

Nízkoenergetický dom v Hampshire s výhľadom na more

Prostredie si vyžiadalo citlivý prístup k návrhu projektu i vzhľadom na jeho ekologický aspekt. Zdroj: Ståle Eriksen

Doska a drez naveky z betónu

Nízkoenergetická stavba so sedlovou strechou sa vyznačuje obdĺžnikovým pôdorysom s rozlohou 180 metrov štvorcových. Do domu sa vystupuje zo severnej strany cez predsieň do spoločenskej časti s otvorenou dispozíciou.

Kolmo na vchod sa nachádza priechodná kuchyňa smerom na krytú terasu s orientáciou na prírodnú lúku a šíre more.

Predsieň s otvorenou dispozíciou v dome v Hampshire

Do domu sa vystupuje zo severnej strany cez predsieň do spoločenskej časti s otvorenou dispozíciou. Zdroj: Ståle Eriksen

Obývacej izbe dominuje jedálenský stôl pre minimálne šesť osôb. Interiér s exteriérom osvedčene prepájajú veľké otvárateľné okenné otvory, ten najväčší spája sedaciu časť s drevenou terasou. Rôzne formáty okien dom ozvláštňujú a podieľajú sa na jeho atypickom vzhľade. Ich tvar vychádza z poľnohospodárskych objektov.

Viac fotografií nájdete v galérii na konci článku.

Silné zastúpenie drevených prvkov a zariadenia (napríklad vo forme svetlej dubovej podlahy) vyvažujú detaily ako krb s tehlovým obkladom, pracovná doska z lešteného betónu odliateho na mieste vrátane drezu alebo dve staršie kožené kreslá.

Denná zóna s veľkým presklením - Nízkoenergetický dom v Hampshire

Interiér s exteriérom osvedčene prepájajú veľké otvárateľné okenné otvory, ten najväčší spája sedaciu časť s drevenou terasou. Zdroj: Ståle Eriksen

Do sveta fantázie cez hasičskú tyč

Na východnej strane sa nachádzajú dve spálne rovnakej rozlohy prístupné po ľavej a pravej strane spoza kuchynskej linky. K obom miestnostiam prislúcha vlastná kúpeľňa v kombinácii umývadlo, WC, vaňa alebo sprchový kút.

Veľké okná búrajú bariéru medzi vnútrajškom a záhradou, ale na druhej strane odhaľujú súkromie obyvateľov domu. Tomu však účinne bránia vysoké okrasné trávy a rozbujnené lúčne rastlinstvo.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetický dom s vlastnou identitou. Ako dokázal byť nenápadným spôsobom jedinečný?

To ešte nie je všetko, pretože dom v Hampshire je plný prekvapení. Kým spoločenská časť domu pôsobí priestranne a vzdušne získaním vysokej výšky priestoru vďaka otvoreniu do podkrovia, tak cieľom spálňovej časti je pôsobiť útulne a komorne. Výhodou je nepochybne zužitkovanie podkrovného priestoru nad spálňami.

Nachádza sa v ňom alternatívna spálňa pre šesť dospelých osôb a s vlastným sprchovým kútom. Toto sympatické zákutie vopred prezrádza jediné strešné okno objektu nemalej veľkosti. Miesto podnecuje fantáziu a obľubujú ho najmä deti. Adrenalínový prístup zabezpečuje kovová hasičská tyč alebo sklápacie schodisko.

Hasičská tyč do podkrovnej spálne

Adrenalínový prístup zabezpečuje kovová hasičská tyč alebo sklápacie schodisko. Zdroj: Ståle Eriksen

Rešpektovať okolie nie je samozrejmosť

Exteriér stavby – obklad stien, strecha a terasa – zaujme použitím širokých drevených dosiek, ktoré pôvodne patrili bývalej stodole. Časom získali pôsobivú patinu. Vybraný materiál z lokálnych zdrojov podporuje atmosféru miesta a rešpektuje pobrežné prírodné prostredie. Tehlové murivo po stranách vstupných dverí a tehlový komín sú toho tiež dôkazom.

Krytá drevená terasa s prírodnou lúkou

Krytá drevená terasa s orientáciou na prírodnú lúku a šíre more Zdroj: Ståle Eriksen

V neposlednom rade zaujme detail stavby pod niekoľkými oknami. Ide o narezané dosky zo stromu duglasky a položené vedľa seba pod oknami v pravidelných vzájomných rozostupoch. Pripomínajú vzdialene plutvy.

The Barn & The Office

Architekti: PAD studio
Lokalita: Hampshire, Veľká Británia
Rozloha: 180 m²
Realizácia: 2019

Text: Katarína Mácová
Foto: Ståle Eriksen

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady nízkoenergetický dom rodinný dom stodoly
Zdieľať článok
Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?Dom z tehly

Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Dom, aký ste ešte nevideli: Šesťuholník s dvoma fasádamiDom z tehly

Dom, aký ste ešte nevideli: Šesťuholník s dvoma fasádami

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Diskusia