Unikátny dom v Bratislave kľučkuje na strmom pozemku medzi stromami
Majitelia tohto domu nie sú prví ani poslední, koho očarila brnianska vila Tugendhat. Od inšpirácie k realizácii vlastného skulpturálneho domu sa prepracovali vďaka odvážnemu návrhu dvojice architektov z ateliéru Šebo Lichý.
Hľadanie formy
Keď dostane architekt také zložité zadanie, ako to bolo v tomto prípade, k slovu sa dostanú všetky nástroje, ktorými disponuje, aby vytvoril jednotné a funkčné dielo – v tomto prípade dom.
Prvotná bola inšpirácia. Funkcionalistická brnianska pamiatka vila Tugendhat od architekta Miesa van der Rohe je komplexným dielom, ktoré nemožno čítať len z vizuálnej stránky. Architekti však tento priestorový koncept umne dokázali aplikovať aj na zložitom pozemku v okrajovej časti Bratislavy.
Práve ten vo veľkej miere ovplyvnil dispozičné členenie domu do viacerých podlaží. Tým sa dostávame k tretiemu bodu, ktorý mal najväčší podiel na výraznej architektonickej forme. Majitelia spoločne s architektmi sa totiž rozhodli rešpektovať mohutné stromy, ktoré na pozemku rástli. Prienikom týchto požiadaviek sa podarilo navrhnúť dom pozostávajúci z dvoch častí.
Zadná časť domu sa vnára do stúpajúceho svahu a je tvorená tromi úrovňami. Predná časť domu levituje na dynamických podperách, pričom poskytuje panoramatické výhľady do ďalekého okolia. Spojovacím článkom týchto dvoch hmôt je hlavný vstup so skleneným zádverím. {R1}
Množstvo zložitých požiadaviek vytvára spleť mantinelov, na základe ktorých je navrhovanie stavby komplikovanejšie, no výsledok je o to zaujímavejší. Architekti si za dom medzi stromami vyslúžili nomináciu na cenu Dušana Jurkoviča za rok 2014.
Prísna logika
Aby toho nebolo málo, jednou z hlavných požiadaviek, ktorú investori postavili architektom do cesty postavili, bola aj bezbariérovosť hlavného podlažia. Práve v ňom sa ocitneme po prekročení prahu zádveria, prístupného z dvoch strán. Toto podlažie je venované rodičovskej spálni s hygienou, pracovni a predovšetkým dennej časti vysunutej na podperách.
Samotná denná časť je rozdelená na kuchynskú a obývačkovú. Ich vizuálnu hranicu tvorí kozub. Práve v tejto časti najhmatateľnejšie vidieť dôvod zalomenia hmoty. Sú ňou majestátne gaštany, dokresľujúce scenériu výhľadu.
Prečítajte si tiež:
Dom nad Devínom známy zo seriálu Kukučka. Ako vyzerá zvnútra a ako sa v ňom býva?
Význam vysunutej časti však necítiť len na tomto podlaží. Vďaka nemu je dom obohatený o dve priestranné terasy, jednu strešnú a druhú krytú na teréne. Aj z toho vyplýva, ako výrazne sa snažili architekti prepojiť dom s prostredím. Ak nie vo forme výhľadu pomocou veľkých plôch zasklenia, tak v podobe rôzne orientovaných terás.
Dispozíciu architekti rozčlenili do viacerých úrovní vzhľadom na potreby dvoch generácií rodiny. Najspodnejšie podlažie tvoria garáž, technické zázemie s práčovňou a domácou posilňovňou, vrchné podlažie je venované detským izbám so samostatnými kúpeľňami.
Dispozícia domu je vertikálne rozčlenená, takže rodičia aj deti majú vlastný oddelený priestor. Prienikom všetkých je obývačka s kuchyňou na strednom podlaží.
Prečítajte si tiež:
Drevostavba v Marianke, ktorá lahodí nielen oku, ale aj celkovej scenérii za mestom
DOM V KOCKE
Dom medzi stromami
Architekti: Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. arch Tomáš Šebo
Spolupráca: Ing. arch. Katarína Uhnáková, Ing. arch. Štefan Onofrej, Ing. arch. Martina Matušová
Dokončenie stavby: 2014
Plocha pozemku: 1 891 m2
Zastavaná plocha: 202 m2
Obostavaný priestor: 1 190 m
Architekti Šebo Lichý
Mickiewiczova 9, Bratislava 81107, Slovakia
Info@sebolichy.sk, 02 / 32101721
www.sebolichy.sk
TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO TOMÁŠ MANINA
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2016, JAGA GROUP, s.r.o.