Útulná trenčianska kaviareň spája staré s novým a je plná pozitívnej energie
Útulná trenčianska kaviareň inšpirovaná známym slovenským národovcom šikovne prepája staré s novým a je plná pozitívnej energie.
Vybudovanie kozuba v druhej miestnosti Detvan s viacerými folklórnymi motívmi patrilo k najväčším interiérovým zásahom a nanovo sa musel postaviť aj komín. Motív pastiera so stádom namaľoval jeden z architektov – Marek Pavlech.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
O kaviarni
Príjemná kaviareň v centre Trenčína dýcha jedinečnou kombináciou starého a nového. Za jej vznikom stoja dvaja Trenčania – Lukáš a Filip –, ktorým pri plnení ich sna pomohli kamaráti a známi predovšetkým z prostredia tamojšieho piaristického gymnázia. Hoci prvotne uvažovali o bistre vo francúzskom štýle, neskôr sa predsa len rozhodli pre spojenie s básnikom Andrejom Sládkovičom, s ktorým má jeden z majiteľov rovnaké priezvisko. Práve známy národovec a zástupca štúrovskej generácie Andrej Sládkovič a jeho tvorba sa potom stali nosným štýlotvorným prvkom interiéru. Pri jeho návrhu sa majitelia obrátili na kamarátov z ateliéru pavlech :: paulišin architekti, na Mareka Pavlecha a Michala Paulišina, ktorí sa výrazným spôsobom podieľali aj na realizácii.
„Kaviareň nemala byť poňatá ani úplne moderne, ani úplne historicky,“ objasňuje Marek prvotnú víziu. V historickom priestore s dobovými klenbami sa v minulosti nachádzala menšia vináreň a obchod s umením, bol však v zlom technickom stave. Majiteľom však učaroval zo všetkých miest, ktoré boli v tom čase v meste na prenájom, najviac. „Ocenili sme, že priestor tvoria tri miestnosti zachovávajúce väčšie súkromie, nie jedna veľká otvorená kocka, ako je to pomerne často zvykom,“ približuje Lukáš. Každá miestnosť neskôr dostala svoj vlastný názov. Pomenovanie tej prvej je totožné s názvom kaviarne a zvyšné dve sa spájajú so Sládkovičovými dvomi najznámejšími básňami – Detvanom a Marínou. Hoci je každá miestnosť zariadená odlišne, všetky dokopy vytvárajú jeden príjemný harmonický celok. {R1}
Chodbu prepájajúcu prvé dve miestnosti dotvára vintage dlažba zložená z menších kociek s rôznymi vzormi. Stenu dekoruje úryvok jednej zo Sládkovičových básní.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Dosku konferenčného stolíka z hrubšieho dreveného pňa dotvorili úryvkom zo Sládkovičovej básne Detvan, podľa ktorej sa táto miestnosť volá.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Vyvýšené drevené pódium si nechali vyrobiť u miestneho stolára.
Vliesová tapeta s ľudovým motívom pripomínajúcim čipku nesie názov Hybe a pochádza z dielne českého výrobcu tapiet LAVMI. V jeho ponuke nájdete aj vankúše, prestierania, svietidlá alebo nástenné hodiny.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Drevo a kov predstavujú kombináciu, ktorá je vďačná prakticky v každom interiéri. Stôl na kovových nožičkách vyrobil podľa návrhu architektov Peter Bodnár.
V kaviarni sa konajú rôzne kultúrne podujatia a prednášky. Populárne sú najmä cestovateľské stredy, počas ktorých ľudia rozprávajú svoje zážitky z ciest. Majitelia plánujú prevádzku rozšíriť o pivničné priestory, kde sa budú konať koncerty a filmové premietania.
Nápaditým oživením chodby prepájajúcej prvé dve miestnosti sú „lietajúce“ knihy na strope – do stien tesne pod stropom postačí ukotviť háky, obmotať okolo nich pevnejší motúz a naň potom naukladať otvorené knihy.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Majiteľ Lukáš Sládkovič (vľavo) a architekt Marek Pavlech sa poznali už z minulosti a pri kreovaní interiéru si dobre rozumeli. Aj vďaka tomu im celý proces od prvotného návrhu do ukončenia realizácie a následného otvorenia trval len zhruba päť mesiacov.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Rozľahlý stôl v strednej miestnosti si majitelia nechali vyrobiť na mieru. Môžu ho využiť jednotlivci pri práci a výborne poslúži aj pre väčšie partie ako co-workingový.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Kaviarenské sedenie pozostávajúce z menšieho dreveného stola s masívnejšou kovovou podnožou a z drevených stoličiek môže nahradiť to jedálenské v dvojčlenných alebo single domácnostiach.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Majitelia ponuku kaviarne zostavili z nápojov, koláčov a drobných jedál, ktoré sami obľubujú a považujú za naozaj kvalitné, pričom sa snažia podporovať najmä domácich, resp. lokálnych výrobcov. Med do čaju alebo paštéty pochádzajú od malopredajcu z najbližšieho okolia.
Vstupná miestnosť s barom najviac pripomína meštianske kaviarničky typické pre 19. storočie.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Svietidlá v celej kaviarni odzrkadľujú aktuálne trendy, priestor dekorujú a súčasne ozvláštňujú. V prvej miestnosti majitelia zvolili modely s medenými tienidlami, ktoré svojím rozmiestnením pripomínajú pavúčie nohy.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Klavír v prvej miestnosti je obľúbeným miestom majiteľa Lukáša. Hoci v kaviarni pravidelne hráva profesionálny klavirista, vo voľných chvíľach si sem-tam zahrá aj on.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Posledná miestnosť je pomenovaná po Sládkovičovej veľkej láske Maríne a vzdáva hold ženám. Stenu zdobia obrazy aj drevený reliéf znázorňujúce ženské pohlavie. Pri ich výbere sa snažili zachytiť nielen rôzne historické obdobia, ale aj vývoj módy.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Jediným zachovaným prvkom zo starej prevádzky, ktorá v priestore fungovala pred kaviarňou, je vzorovaná laminátová podlaha v poslednej miestnosti. Tá bola ako jediná v naozaj dobrom stave a dobre zapadala do konceptu, preto sa ju rozhodli ponechať.
Čierna toaleta? Prečo nie. Jednoduchý čierny náter doplnený čierno-bielym obkladom a bielou sanitou pôsobí moderne a naozaj štýlovo.
NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
Skombinovaním starých historických a minimalistických moderných rámov môže vzniknúť naozaj vkusná inštalácia. Zaujímavým riešením je umiestnenie menšieho rámu s fotkou alebo obrázkom do väčšieho prázdneho.
Nora Sapárová a Jakub Čaprnka
Café Sládkovič
Mierové námestie 33
911 01 Trenčín
www.sladkovic.sk
p a v l e c h p a u l i š i n architekti
Radlinského 27
811 07 Bratislava
+421 910 331 852, +421 908 082 839
info@pparchitekti.sk
www.pparchitekti.sk
PRIPRAVILI LUCIA KUŠNÍROVÁ A NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ časopis Môj dom 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.