V znamení dokonalej čistoty tvarov

31. 05. 2006
Zdieľať

Byt, na návštevu ktorého vás dnes pozývame, sa nachádza na spodnom podlaží trojpodlažnej vily zo začiatku 20. storočia. Okrem prvkov klasicizmu vidieť na nej aj črty moderny. Najvyššie poschodie totiž z klasicizmu do moderny zrekonštruovali koncom 40. rokov chýrni architekti Kramár a Lukačovič, zatiaľ čo stredné poschodie je takpovediac v historickom duchu. Dom je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.


V znamení dokonalej čistoty tvarov

55069

To, že byt rekonštruoval skúsený architekt, vidieť na prvý pohľad. Dispozičná voľnosť, zjednocujúca farebnosť – nabielo omietnuté steny, drevená podlaha zo svetlého duba sú jednotné v celom interiéri, ďalej originálne, kvalitné zariaďovacie predmety, zaujímavé akcenty a detaily. Atmosféru dotvára a dôsledne modeluje svetlo. Počas dňa živé a po zotmení umelé. Snáď nie je v hale detail, po ktorom by sa aspoň raz za deň „neplazil“ lúč svetla. Až vtedy sa v celej kráse vynorí dovtedy nenápadná, nevnucujúca sa, avšak dokonalá čistota tvarov. Dominantou haly je rebierkový strop. Je to jednoduchý omietnutý železobetónový strop. Teda priznaná konštrukcia, nijaká zámerná ozdobnosť. Nábytok v hale síce nie je jednotného štýlu, je poskladaný z rôznych kusov, ktoré však spolu vyzerajú naozaj dobre. Opäť sa potvrdilo, že kvalitnými vecami nič nepokazíte.


V znamení dokonalej čistoty tvarov

55064

Mnohofunkčný priestor

Hlavným spoločenským priestorom je hala, v ktorej sa stretáva celá rodina. Hala však v tomto byte plní niekoľko funkcií. Samozrejme, tou najtypickejšou je oddychová, a tak tu rodina nájde útočisko pri sledovaní televízie či počúvaní hudby, prípadne spoločných posediach či už v kruhu rodiny alebo priateľov. Ďalšou funkciou je príprava pokrmov. Tá, podobne ako v iných bytoch, prebieha v kuchyni, ktorú od okolitého priestoru neoddeľujú nijaké priečky. Architekt pri jej návrhu ostal „verný“ čistote štýlu a bielej farebnosti. Kuchynskú linku tvoria len spodné skrinky a v nich zabudované kuchynské spotrebiče. O tom, že ide o kuchyňu, je na prvý pohľad zrejmé snáď len z prítomnosti kuchynskej batérie a digestora, ktorý tvorí zaujímavý dôraz v danom prostredí. Treťou, zďaleka však nie poslednou funkciou tohto mnohofunkčného priestoru je pracovná funkcia.


V znamení dokonalej čistoty tvarov

55066

Veľký stôl za dvoma masívnymi stĺpmi ponúka priestor na prácu, zároveň však pracujúci člen rodiny nestráca kontakt s ostatnými, ktorí sa venujú inej činnosti – či už oddychu pred televízorom alebo príprave jedál. V nijakej správnej pracovni nesmie chýbať knižnica. Aj keď tá pôvodná bola väčšia, súčasná poskytuje dostatok miesta pre knihy, ktoré nepoputovali na chalupu či do antikvariátu. V chodbičke sú situované vstavané skrine. Skrine iného typu v byte nenájdete. Výpočtom jednotlivých funkcií tejto haly sa dostávame až k vstupu do bytu.Takéto mnohofunkčné riešenie jedného priestoru rodine vyhovuje aj preto, lebo je zvyknutá tráviť čas spoločne.


V znamení dokonalej čistoty tvarov

55060

Izby detí sú riešené v rovnakom štýle ako hala, s ktorou komunikujú prostredníctvom presklených stien. Cez ne môže otec, hlava rodiny, „hodiť“ očkom na svoje ratolesti. Ide však najmä o želanú kontinuitu priestorov. Kúpeľňa je zariadená obmurovanou vaňou a dvoma štýlovými umývadlami. Zrkadlo bez rámu na celej jednej stene kúpeľne opticky zväčšuje priestor.

Kontakt s exteriérom


V znamení dokonalej čistoty tvarov

55070

Situovanie bytu na prízemí umožnilo priame prepojenie interiéru s exteriérom. Toto prepojenie je realizované francúzskymi oknami, ktoré sú v každej miestnosti a ktorými byt „sparádnel“. Ich umiestnením sa autor doslova pohral s denným svetlom. Počas dňa sa svetlo pomaly presúva z okna do okna. Na filozofii riešenia okien mala veľký podiel záhrada. Prechod medzi interiérom a prostredím záhrady vytvára krytá loggia, ktorá tak v letných mesiacoch zväčšuje spoločenskú časť priestorov.
Kuchynská linka: Alno
Kuchynské spotrebiče: Miele a Bosch
Kúpeľňové zariaďovacie predmety: Villeroy & Boch
Podlahy: masívne parketové podlahy, v kúpeľni – liata podlaha
Vstavané skrine: Eurointeriér Prievidza

Kategória: Návšteva
Tagy: byt návšteva
Zdieľať článok

Diskusia