Veľkorysý prízemný dom navrhnutý do posledného detailu
Prízemný dom s veľkorysým pôdorysom a dôrazom na zaistenie súkromia majiteľov. Hlavným dispozičným prvkom je átrium, okolo ktorého sa rozkladá celá dispozícia domu. Rozloženie miestností reaguje na orientáciu pozemku na svetové strany.
{R1}
Po skúsenostiach s výstavbou predošlých šiestich domov si majiteľ povedal, že tento už bude konečne na riešenie vlastného bývania so všetkým komfortom a s dokonalosťou v materiáloch a detailoch. Moderný funkcionalizmus bol jasnou voľbou pre celkový charakter domu ako v tvarosloví, tak aj v základnej farebnosti a v použitých materiáloch.
Precíznosť a rafinované detaily
Veľký dôraz kládol investor na precízne spracovanie detailov, napríklad vo vstupnej chodbe je LED osvetlenie efektne zapustené ako do stropu, tak aj do podlahy, čo bolo realizačne náročnejšie, pretože v podlahe sa nachádza podlahové kúrenie, ktoré potrebovalo iba tenkú vrstvu poteru, a na tom je hneď položená dlažba. Pri odlievaní poteru umiestnili do podlahy polystyrénový pásik, a tým sa v potere vytvorila drážka, potrebná na zapustenie telesa svietidla. Dôležitým detailom je presné uloženie a zalícovanie dlažby, aby sa o nič nezakopávalo a tým nepoškodzovalo.
Zachovanie súkromia
Pozemok nebol veľmi veľký a pri požiadavke prízemného domu s dostatočne veľkou obytnou plochou sa vzhľadom na vytvorenie dostatočného súkromia zdalo najlepším riešením využiť ho skoro celý a vytvoriť átrium. Takže dom s obytnou plochou 290 m2 plus átrium so 60 m2 zaberajú skoro celú plochu pozemku a záhrada sa v budúcnosti presunie na strechu domu, kde plánujú zatrávnenie a záhradnú úpravu aj s priestorom pre deti so šmykľavkou a s pieskoviskom. Prístup na strešnú záhradu bude viesť cez átrium vonkajším schodiskom. O základnom stavebnom materiáli na výstavbu bolo po predošlých skúsenostiach viac-menej rozhodnuté, hrubá stavba bude z pórobetónových tvárnic Ytong. Na základe výborných skúseností s týmto materiálom, pre jeho presnosť, jednoduchú a rýchlu výstavbu a dobré tepelnotechnické vlastnosti. Strop je železobetónový.
Pás úzkych okien tesne pod zvýšeným stropom presvetľuje priestor a dáva stropu pocit ľahkosti. Pôsobí, akoby sa vznášal.
„Podlahy v izbách sú zo špeciálneho materiálu, ktorý je alternatívou marmolea, lenže so štruktúrou. Je príjemne teplý na dotyk, dostatočne mäkký na komfortnú hru detí na podlahe a ľahko udržiavateľný, dá sa jednoducho umyť. Inšpirovali sme sa v hoteli na našej ceste v zahraničí a dali sme si ho doviezť,“ dodáva majiteľ.
Nábytková zostava od firmy Moretti v sebe ukrýva premyslený mechanizmus na rozloženie postele na komfortné dvojlôžko.
Bielo-čierna kombinácia veľkorysej kúpeľne sa nesie v rovnakom jednoduchom funkcionalistickom duchu ako zariadenie a celkové ladenie domu.
Bez komplikácií to nebolo
Na problém sa prišlo, keď sa dokončovalo debnenie a stavba sa pripravovala na vytvorenie monolitického železobetónového stropu, v čase, keď boli všetky obvodové múry z pórobetónových tvárnic Ytong hotové a majiteľ sa tešil z precíznosti a rýchlosti výstavby. Základové pásy nevytvrdli, pretože firma, ktorá ich realizovala, pridala do základového betónu priveľa plastifikačnej prísady, ktorá spôsobila, že ani po dvadsiatich ôsmich dňoch betón nevytvrdol a nedosahoval potrebnú pevnosť a nosnosť. Výstavba sa teda zastavila a nastala tortúra riešení a hľadania možností. Na základe posudku z technického skúšobného ústavu sme zistili, že základový betón nie je schopný vytvrdnúť, z čoho vyplývajú dva varianty riešenia – buď celú hrubú stavbu rozobrať a zrealizovať od začiatku nové základy, alebo absolvovať niekoľko sedení s technikmi a so statikom, po ktorých sme prišli na riešenie pomocou špeciálnych mikropilót, používaných na zlepšenie statických vlastností historických pamiatok alebo mostov. Základy teda dostali 60 mikropilót hlbokých 3 m a hrubých 20 cm s oceľovou výstuhou a so špeciálnym vysokorozťažným betónom.
Všetky steny v interiéri majú povrchovú úpravu s gumovým efektom, ktorý sa dá ľahko umývať a nešpiní sa.
Všetky interiérové bezfalcové dvere majú skryté pánty, aby dokonale hladký dojem nerušilo nič, čo by vyčnievalo.
Návrh reaguje na orientáciu pozemku na svetové strany a okolitú zástavbu s hlavným dôrazom na súkromie.Táto požiadavka viedla k použitiu vnútorného átria ako hlavného dispozičného prvku. www.archix.sk
názov: Villa Rebecca pri Brne autori: Ing. arch. Milan Podroužek, Ing. arch. Martin Kubeš realizácia: 2011 – 2013 Pozemok: 580 m2 Rodinný dom: 213,5 m2 Garáž: 72,9 m2 Terasy. 83,5 m2 Zastavaná plocha celkom: 286,4 m2 Hlavný stavebný materiál: pórobetónové tvárnice Ytong |