Za 16 700 eur postavil v Bernolákove montovaný domček pre svoju rodinku
Bývanie v meste v malej, trikrát preplatenej garsónke alebo v samostatnom, síce neveľkom, ale domčeku so záhradkou v blízkosti mesta? Tu jednoznačne víťazí druhá možnosť, ktorá vyhráva nielen na základe životnej filozofie, ale tiež z pragmatického finančného dôvodu.
{R1}Nízky rozpočet, osobná zainteresovanosť a zúčastnenosť na procese výstavby, vlastný názor na adekvátnosť bývania vzhľadom na životnú etapu a osobná zodpovednosť za kvalitu pri všetkých stupňoch od impulzu cez návrh, realizáciu, užívanie a neskôr možno aj demoláciu. To všetko spája majiteľa, autora, staviteľa a realizátora s domom, ktorý sme navštívili. Jeho snahou bolo minimalizovať počet a množstvo materiálov, detaily vyhotovenia a tiež odpad, ktorý vzniká pri procese výstavby. Zminimalizoval aj zháňanie materiálov, ktoré si vyberal zásadne iba ľahko dostupné, ľahko spracovateľné, lacné, s nízkou hmotnosťou, bez potreby náročnej povrchovej úpravy, z minimálnym vplyvom na životné prostredie a s ohľadom na zdravotnú neškodnosť, ale s maximálnou subjektívnou estetickou hodnotou, ktorá bola pre majiteľov architektov dôležitá.
Dom ako odraz životnej filozofie
„Začalo sa to ako záhradná chata, ktorá sa postupne premenila na trvalo obývaný dom, pretože nás stiahli atmosféra, prostredie a jednoduchosť existencie bez finančných pút,“ vysvetľuje majiteľ. „Rodina sa na nás dívala najprv s nedôverou, pochybovala o tom, či je bývanie v jednoduchej stavbe z dreva a podlahovou plochou porovnateľnou s väčšou záhradnou chatkou vhodné pre mladú rodinu. Áno, je vhodnejšie, ako sa tlačiť v malej garsónke a splácať hypotéku v strese,“ pochvaľuje si autor. „Je to otázka priorít a slobodného ducha. Nie je to dom na celý život, len prechodné bývanie na súčasnú životnú etapu. Možno časom niečo pristaviame alebo ho jednoducho rozoberieme a materiál využijeme na postavenie niečoho väčšieho, alebo si ho necháme na víkendy a v inej životnej etape, keď budeme musieť byť bližšie k školám, zmeníme aj názor na spôsob existencie. Teraz nám to maximálne vyhovuje.“
40 m2 obytného priestoru
Prízemie domu tvorí jeden otvorený viacfunkčný priestor, kde sa prelína obývací kút s jedálňou a malou kuchynkou, cez ktorú sa dá prejsť aj do farebnej kúpeľne so sprchou. Dôležitý je dostatok miesta na hranie pre deti. Dreveným jednoramenným vzdušným schodiskom sa vychádza na poschodie, kde sa nachádzajú otvorený spálňový priestor a pracovný kút. Veľký biely záves za sebou ukrýva dostatočne veľkú úložnú plochu na všetko, čo mladá rodina potrebuje na život, a, samozrejme, šatník. Priestor osviežujú veselé nápady, ako je sieťová priečka oddeľujúca schodisko, ktorá je zároveň bezpečnostným prvkom pre deti, alebo zopár prvkov lezeckej steny nad posteľou. Veľkoleposť tomuto maximálne minimalistickému domu dodávajú veľkoformátové okná, ktoré do priestoru vpúšťajú nielen dostatok svetla, ale zároveň do interiéru vťahujú obrazy záhrady a okolia. „Nie sme prehnaní ,hipíci‘ ani fanatickí ekológovia, tento dom je skôr výsledkom prirodzeného postoja k životu s logickým uvažovaním a s rešpektom k prírode,“ dodáva autor.
pozemok: 1 400 m² zastavaná plocha: 25 m² podlažná plocha: 40 m², 2 podlažia náklady: cca 500 000 Sk celkové množstvo odpadu pri stavbe: 0,5 m³ nosná konštrukcia: 4 ks drevených fošní 150/50 zoskrutkovaných buldogmi do rámov obklad: cetris doska 10 mm //210 Sk/m2 interiérový obklad: OSB doska, akrylátový matný lak //180 Sk/m2 strešná krytina: pozinkovaný plech, stojatá drážka podlaha: 1. np betónový poter, 2. np OSB doska vykurovanie: podlahové, kozubové kachle |
Ateliér toito architekti Ateliér toito architekti založili v roku 2010 Katarína Beladičová, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. Prvé skúsenosti získali na vlne stavebného boomu. Okolo seba vnímajú odvážnych a inšpiratívnych ľudí. V súčasnosti pracujú hlavne na malých projektoch, ktoré sú veľmi osobné. Vo svojich riešeniach prehodnocujú realitu bývania a pokúšajú sa vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny obyvateľov. |