Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

15. 10. 2011
Zdieľať

Na začiatku bola kancelária na poslednom poschodí starého činžiaku. Na konci dvojpodlažný byt v atraktívnej lokalite. Navyše za rozumné peniaze. Aj keď – sami majitelia tvrdia, že príbeh ich nového bytu ešte ani zďaleka neskončil…

Zobytniť podkrovie v pamiatkovo chránenej zóne patrí medzi najťažšie oriešky pre všetkých zúčastnených. Majitelia musia strážiť výšku investície, ktorá im nedovoľuje repasovať každú škridlu či stružlikať posledný ornament na vstupných dverách. Úradníci sa zase usilujú stoj čo stoj zabrániť pokračujúcej erózii pamiatkovej zóny, ktorá postupuje rýchlosťou priamo úmernou drzosti nezodpovedného investora.


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107088

Úsilie oboch strán je pochopiteľné, kompromis prakticky nevyhnutný. Zlých príkladov je totiž všade naokolo až priveľa… „Aj my sme sa na začiatku trošku báli. Zápasili sme o každý centimeter svetlej výšky, pamiatkári nás navyše bombardovali požiadavkami na zachovanie vonkajšej podoby strešného plášťa či medených doplnkov… Nakoniec sme však našli spoločnú reč a výsledok môžete posúdiť sami,“ potvrdzuje majiteľka.

 

Bez architekta


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107083

Projekt zobytnenia podkrovia bol pritom pomerne technicky náročný. „Z ulice zostáva strecha nezmenená, zdvihli sme svetlú výšku iba zo strany vnútrobloku, a to o 60 cm. Vnútri sa to však prejavilo – podkrovie nevyvoláva typické stiesňujúce pocity. Pribudla terasa, moja srdcová záležitosť, nový komín a, samozrejme, kompletne sme vymenili strešnú krytinu.“ Krov zostal pôvodný, trámy sú sčasti priznané.


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107089

„Chceli sme využiť viac z pôvodnej konštrukcie krovu – i v interiéroch, ale niektoré stĺpy boli opravované, zlátané, nevyzeralo by to príliš esteticky,“ dopĺňa majiteľka. Ten najproblematickejší napokon skončil v sadrokartónovom obale. Napriek technickej náročnosti majitelia v príprave projektu vynechali architekta. Zvyčajne v časopise Môj dom podobné projekty neuverejňujeme, tentoraz však spravíme výnimku, okrem iného aj preto, že rekonštrukcia dopadla veľmi dobre.


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107092

Samozrejme, absencia architekta neznamená, že by sa majitelia neradili s odborníkmi: „Náš dobrý známy pôsobí ako stavebný dozor, využili sme jeho skúsenosti. Návrh je však naše vlastné dielo. Aj keď dispozícia logicky vychádzala z priestorových možností a našich potrieb – mladej, zatiaľ bezdetnej rodiny, ktorá ale plánuje rozšírenie. Podkrovie vás dosť limituje, takže sme sa snažili sem vtesnať všetky potrebné funkcie,“ prezrádza naša hostiteľka.

 

Podkrovné limity


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107095

„Podkrovie vám kladie samé prekážky. Každá druhá stena ukrýva nejaký komín, ktorý sa nedá zbúrať. Rozvody sú dané, pôvodné stropy posledného podlažia často neumožňujú napríklad nové vedenie kanalizácie a každé iné riešenie vám uberie tak ťažko získanú výšku. Aspoň že hluché kúty našli svoje využitie,“ opisuje úskalia rekonštrukcie majiteľka.

Klasický podkrovný problém nezariaditeľných priestorov pod šikminou vyriešili šalamúnsky – obytnú plochu síce zmenšili ľahkými priečkami, ale získali miesto na komoru (pri kuchyni) či úložné priestory (v obývacej časti). Vstupy sú ukryté v sadrokartónovom obložení, takže nijako nerušia.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

 


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107084

Hore nohami

Koncept sa objavuje v podobne limitovaných projektoch, vždy tam, keď priestor neumožňuje voľné nakladanie s dispozíciou. Dvojpodlažný byt ponúka netradičné zónovanie – spodné, vstupné podlažie bude patriť deťom, kým dve izby a kúpelňa zatiaľ slúžia ako pracovňa a hosťovská izba. Srdce bytu – kuchyňa s obývačkou a už spomínaná terasa – „bije“ o poschodie vyššie.

Celkom symbolicky, kým vybehnete štyri poschodia bez výťahu a ďalších 11 schodov k prestretému stolu, rozbúcha sa aj to vaše… „Horné podlažie ponúka väčšiu podlahovú plochu, preto sme museli pristúpiť k takémuto riešeniu. Navyše, mohli sme si navrhnúť terasu priamo spojenú s obytným priestorom.“ Domácnosť teda zatiaľ žije najmä na poschodí, dolné podlažie však využíva prekvapivo intenzívne. „V spodnej kúpeľni našiel azyl môj manžel.

Keďže pracujeme v rovnakej firme, máme veľmi podobný denný harmonogram. No a napriek tomu, že sme si do každej z dvoch kúpeľní dali pre istotu nainštalovať po dve umývadlá, zisťujeme, že je lepšie, ak každý využíva svoju kúpeľňu,“ usmieva sa mladá majiteľka. Aspoň kým sa rodina nerozrastie, elegantne predchádzajú možným raňajším roztržkám, ktoré pozná takmer každý z nás…

 

 

Technická tvorivosť

Prestavba značne vyčerpala rodinný rozpočet, preto nečudo, že sa rodina pri zariaďovaní riadila známou mantrou – dizajn áno, ale za rozumnú cenu. Prirodzene, nákupy ich najčastejšie zaviedli do známeho obchodného domu. Fotografie vôkol ukazujú, že jeho meno nemusíme zvlášť pripomínať.

To, čo odlišuje domácnosť od ostatných, ktoré sa inšpirujú v IKEA, je netradičné využitie známych predmetov. Tak sa skrinka zmenila na nočný stolík, ďalšie skrinky šikovným rozmiestnením do niky získali priam taliansku dizajnovú príchuť.

A tam, kde nestačí IKEA, pomôžu nápady – konferenčný stolík vznikol kombináciou zvyšku pracovnej dosky z kuchynskej linky a dubových nôh z postele.

 


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107087


Zobytnenie podkrovia v pamiatkovej oblasti

107091


Nejaké tie čary pripojili aj spolupracujúci odborníci – napríklad umiestnenie krbu do podkrovia bolo ozajstnou skúškou technickej tvorivosti, a to najmä pre konštrukčné vlastnosti krbu a odvedenie spalín.

Priatelia, známi i oslovené firmy pomáhali i v ďalších prípadoch: „Známy, ktorý robil technický dozor, mi zavolal – vybral som ti dlažbu a obklady do kúpeľne,“ potvrdzuje majiteľka, „a vybral dobre, bola som spokojná.“

Ako sme naznačili v úvode, byt v sebe ukrýva ešte veľký potenciál na ukojenie návrhárskych túžob oboch manželov. Po krátkej návšteve však môžeme smelo konštatovať, že ich ďalšie úsilie prídeme radi znovu zdokumentovať.

 

Kategória: Návšteva
Tagy: byt interiér
Zdieľať článok

Diskusia