Nízkoenergeticky a vzorovo

16. 06. 2009
Zdieľať

Pri Brne sa stavitelia nízkoenergetických domov nechali zviditeľniť ukážkou rodinného domu, ktorý bude nielen šetriť energiu, ale aj tešiť domácich a okoloidúcich slušnou a vzhľadnou architektúrou.

Murovaný dom v Rousínove neďaleko Brna patrí k tým stavbám, ktoré jedným dychom slúžia ako sídlo firmy a súčasne aj ako vzorový dom. Objekt možno jednoducho prispôsobiť potrebám rodiny, ktorá sa rozhodne pre stavbu rodinného domu s výhodami nízkoenergetického bývania. Kto sa podujme na návštevu obchodného sídla v Rousínove, ten sa môže nechať inšpirovať modernou architektúrou, ktorá si už niekoľko rokov rozumie s kvalitne izolovanými konštrukciami a technológiami určenými na nízkoenergetické vykurovanie známymi dlhšou životnosťou. K úspore sa tu okrem iného dopracujú vďaka menšej námahe, ktorú vynakladá kotol a ďalšie prvky systému počas kratšieho vykurovacieho obdobia.


Nízkoenergeticky a vzorovo

200679

Dom sa rozložil v mierne zvlnenej krajine. Fasádu domu oživil obklad Klinker zohraný s tehlovočervenými rámami dverí a okien. Príjemne rozložená hmota domu na južnej strane fasády ustupuje do svojho stredu a vytvára priestor pre átrium, nad ktorým vybudovali drevenú pergolu. Tá v zime nebráni preslneniu interiéru a v lete zas chráni pred útokom slnečných lúčov. Sedlovú strechu pokryli u nás neobvyklým typom strešnej krytiny z bielych alpských škridiel privezených z Rakúska. Vydarený architektonický výraz vznikol vďaka pokračovaniu tradície a zachovaniu vonkajšej formy vidieckych hospodárskych budov s použitím moderných prvkov. Pamätalo sa na preslnenie interiéru a voľnú nezahltenú dispozíciu s pôsobivými priehľadmi nielen v rámci poschodí, ale aj cez zasklené plochy medzi podlažiami. Výhľadom do otvorenej krajiny sa možno potešiť cez veľké zasklené plochy francúzskych okien orientovaných na juh a tiež oknami-priezormi, ktoré netypicky členia fasádne plochy menej vystavené slnku. Francúzske okná prepojili obytný priestor s terasou v átriu. Tá prirodzene prechádza do záhrady, a tak zjednodušuje komunikačné spojenie medzi vnútornou spoločenskou zónou a miestom na relaxáciu v exteriéri. Niet potom divu, že v letnom období narastie obytná plocha prízemia (247,95 m²) o ďalší priestor. V dome si nechali väčšinu interiérových dverí zhotoviť z hrubého pieskovaného skla podobne ako aj sklenené schodisko a zasklené steny. Použitie transparentných materiálov bolo v súlade so snahou architekta – do útrob domu sa vpustilo čo najviac denného svetla. Na Slovensku vyrástol podobný dom pri Nitre v obci Štitáre.
 

Technické údaje:
Zastavaná plocha domu spoločnosti Ekonomické stavby:
303,43 m²
Úžitková plocha domu: 479,54 m²
Konštrukcie: murovací systém Porotherm, obvodové murivo Porotherm 44 P + D, páskové obklady Klinker, drevený krov, strešná krytina Bramac, škridla Alpská Cristal
Výplne otvorov: drevené eurookná (AQ-Okna), strešné okná Velux, vnútorné sklenené a dyhované dvere do obložkových zárubní (Sapelli)
Schodisko: konštrukcia z antikorovej ocele a hrubostenného číreho skla
Podlahy: plávajúce drevené podlahy (Magnum), keramické dlažby
Vykurovanie: ústredné, plynový turbokotol, kombinácia radiátorov a podlahových konvektorov, v kúpeľniach rebríkové radiátory
Hodnota súčiniteľa prechodu tepla: 0,28 W/(m2 . K)

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.
 

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: nízkoenergetický dom pasívny dom
Zdieľať článok

Diskusia