Zdroj: Petr Polák

Najskôr chata, neskôr trvalé bývanie: Nízkoenergetická drevostavba v Rokycanoch

10. 01. 2022
Zdieľať

Základnou filozofiou architektov z ateliéru 3AE je dodržiavanie troch základných elementov, ktoré definoval rímsky architekt Marcus Vitruvius Pollio. Tieto elementy sú: Firmitas – pevnosť, trvanlivosť / Utilitas – funkčnosť, úžitková hodnota / Venustas – krása. Keď sú v stavbách vyvážené, vzniká vzájomná harmónia, ktorú môžete nielen vidieť, ale aj cítiť. Jedným z mnohých zaujímavých projektov architekta Lukáša Pejsara je rodinný dom v Rokycanoch, ktorý je nízkoenergetickou drevostavbou.

Na začiatku bola stará chata a dobre premyslený plán. Chata na parcele v prírodnom prostredí vyrastených stromov bola už za horizontom svojej životnosti, a tak uvoľnila priestor novej drevenej stavbe.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetický dom s vlastnou identitou. Ako dokázal byť nenápadným spôsobom jedinečný?

Investori chceli, aby nový dom najprv slúžil na rekreáciu, ale v budúcnosti aj na trvalé bývanie mladej rodiny. Novostavba šitá na mieru spĺňa teda oboje funkcie – aj funkciu víkendovej či dovolenkovej chaty, ale je v nej tiež možné bývať trvalo.

Súkromie chráni vonkajší sklad

„Najväčším benefitom parcely je vyrastená zeleň, ktorá dodáva priestoru patričnú intimitu a v letných mesiacoch príjemné zatienenie. V tesnom susedstve parcely sa, bohužiaľ, nachádza bytový dom, ktorý značne limitoval umiestnenie a otvorenie domu do záhrady. S týmto problémom sme sa nakoniec „pobili“ tým, že sme predsunuli hmotu vonkajšieho skladu tak, aby zabezpečil súkromie v obývacej izbe a na drevenej terase.“

Nízkoenergetická hranatá drevostavba so žltými rámami a bielou časťou

Vstupné dvere, rámy okien a podporné trámy na terase sú nafarbené výraznou žltou, ktorá je zladená s jasnomodrou. Zdroj: Petr Polák

Prízemie patrí spoločenskému priestoru

Ako je riešená dispozícia? Do domu vojdete zo západnej strany. V zádverí sa nachádza veľká vstavaná skriňa a topánkovník. Cez zádverie je prístupná technická miestnosť s WC. Zo zádveria vstúpite do maximálne otvoreného priestoru obývacej izby, ktorá je prepojená s kuchyňou a jedálňou. Odtiaľ sa dostanete priamo na vonkajšiu terasu a cez ňu do záhrady.

Prečítajte si tiež
Ako si architekt postavil vlastný nízkoenergetický dom z prírodných materiálov

Nočná zóna je vysunutá

Schodisko na druhé nadzemné podlažie ukrýva praktický úložný priestor. Na hornom poschodí sa nachádza nočná časť – kúpeľňa s WC, spálňa a dve izby. Úložné priestory v izbách riešia priestranné vstavané skrine.

Jedáleň v drevostavbe s výhľadom na terasu

Jedáleň. Zdroj: Martin Zeman

Vďaka konzolovitému vysunutiu horného podlažia nad spodné vznikol v časti, kde je terasa presah. V lete funguje ako ochrana interiéru pred priamym slnkom a bráni prehrievaniu priestoru. Počas nepriaznivého počasia funguje ako strieška nad terasou.

Prečítajte si tiež
Obyčajný hranol? Ani náhodou! Pozrite sa, ako prispôsobili interiér svahu

Čo je na fasádach? Thermowood a stierka

Drevený obklad na fasáde je ukladaný vodorovne. Fasáda i terasa sú z tepelne opracovaného dreva – takzvaného thermowoodu, vďaka ktorému stavba neruší okolité prostredie. Prírodný obklad je kombinovaný s klasickou stierkovou fasádou, ktorá je použitá najmä na vonkajšom sklade.

Obývačka v drevostavbe s knižnicou a tyrkysovým gaučom

Vďaka drevu na podlahe, stenách i strope pôsobia všetky izby mimoriadne útulne. Zdroj: Martin Zeman

Zároveň je tým opticky oddelená technická časť domu od obytnej. Interiér i exteriér osviežujú výrazné farby – vstupné dvere, rámy okien a podporné trámy na terase sú nafarbené výraznou žltou, ktorá je zladená s jasnomodrou. Vďaka drevu na podlahe, stenách i strope pôsobia všetky izby mimoriadne útulne.

Biela účková kuchyňa v drevostavbe

Kuchyňa. Zdroj: Martin Zeman

RD Rokycany

architektonický ateliér: 3AE

autor: ing. arch. Lukáš Pejsar

Lokalita: Rokycany, ČR

Úžitková plocha: 96 m2

Zastavaná plocha: 56 m2

Realizácia: 2020

Potreba tepla na vykurovanie: 38 kWh/m2 rok

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman, Petr Polák

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády drevostavba ekologické domy minimalizmus moderné bývanie nízkoenergetický dom novostavby prírodné materiály úsporné okná
Zdieľať článok

Diskusia