Rarita! Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Otáčavý dom pána Bohumila Lhotu patrí k ozajstným raritám nielen v Čechách, ale všeobecne na celom svete. Majiteľ ho s pomocou svojich priateľov staval dvadsať rokov. Dnes sa z neho stal držiteľ "ekologického Oscara" v súťaži E.ON Energy Globe Award ČR v kategórii Kutil, pričom sa stal aj absolútnym víťazom súťaže.
Dom je samostatný, v podstate izolovaný objekt v prostredí riedkej zástavby rodinných domov v severnej časti katastra Velké Hamry na južnom svahu Černostudničného hrebeňa. Celkové riešenie domu je prispôsobené svažitému terénu, kde pozdĺž najnižšej časti pozemku vedie štátna cesta, inak je obklopený pastvinami a poľami s rozptýlenou zeleňou nadväzujúcou na blízky les.
Uprostred ohromného kruhového bazénu, zapusteného do betónových základov domu, stojí valec, ktorý hýbe celým domom. Dom sa môže pohybovať okolo svojej osi a vertikálne. Možno tak ľubovoľne natáčať jednotlivé miestnosti na svetové strany, napríklad podľa pohybu slnka. Dom však možno aj schovať, a to až dva metre pod zem, takže v zime sa netreba obávať mrazov. Pôda mu totiž poskytuje skvelú izoláciu.
Niečo také sa však hodí nielen v prípade mrazov a iných silných teplotných výkyvov, ale aj v prípade ďalších extrémnych situácií a podmienok. Možno sa tak brániť proti silnému znečisteniu ovzdušia, alebo dokonca v stave vojnového ohrozenia. Vertikálny posun obytnej časti poskytuje teoretickú možnosť kompletne ju presunúť na celkom iné miesto – napríklad pomocou helikoptéry.
Do spomínaného bazénu sa napúšťa voda zohrievaná strešnými solárnymi panelmi, takže jej teplota je vždy príjemná na kúpanie. V jeho blízkosti sa darí aj rastlinám, ktoré okolo neho vyrastajú priamo zo zeme. V tomto priestore sa totiž neustále udržiava príjemná teplota v rozpätí od 18 do 20 °C.
Nachádzajú sa tu aj priestranné voliéry, v ktorých možno chovať vtáctvo a preniesť si tak priamo do domáceho prostredia kus naozajstnej prírody. Do tohto prízemného priestoru vedie vstup z hornej pohyblivej časti, ďalej letný vstup priamo zvonka a zimný cez hospodársku časť, ktorá tesne prilieha k objektu a takisto je ukrytá pod vrstvou zeminy. Táto časť je k domu pristavaná a, samozrejme, po celom jeho obvode možno pristavať ďalšie, napríklad na chovateľské, botanické alebo skladové účely.
Poschodie nad bazénom je obytné. Všetky steny vďaka plastovému materiálu makrolon prepúšťajú svetlo, okná v kovových rámoch sú navyše dostatočne veľké, vďaka čomu je zabezpečený zdroj tepla zo slnečného žiarenia. Pôdorys tejto časti je kruhový a má priemer 9 metrov. Podlaha je z pevných drevených fošní, čo obyvateľom aj návštevníkom dodáva pocit bezpečia. Všetky časti priestoru sú plne funkčné a jedna plynula prechádza do druhej. Všetky úložné priestory sú ukryté v drevených priehradkách medzi jednotlivými časťami priestoru. Všetko teda pôsobí vzdušne a priestranne, ale zároveň milo a útulne.
Po točitých schodoch sa dá vystúpiť do najvyššieho poschodia, kde každého musí uchvátiť výhľad do krajiny. Tú možno pohodlne pozorovať aj poležiačky, pretože dookola je iba priehľadná kupola. Toto miesto je pravým opakom najspodnejšej časti domu s bazénom.
Vďaka kupole je tu totiž neuveriteľne horúco. Pán Lhota s úsmevom hovorí, že najideálnejšie je ochladiť sa dole vo vode a potom sa príjemne vyhriať práve tu. So svojím domom je priam bytostne spätý. Jeho stavbe a postupnému zdokonaľovaniu venoval veľkú časť svojho života a vraj to rozhodne neľutuje.
Navyše, všetkým, ktorí ho od stavby odrádzali, dokázal, že dosiahnuť takýto výsledok sa pri troche snahy a vytrvalosti naozaj dá.
{R1}