12 kníh, ktoré ste si chceli vždy prečítať

12 kníh, ktoré ste si chceli vždy prečítať

06. 05. 2020
Zdieľať

Koľkokrát ste si povedali: „To si raz prečítam!“ Zostaňte doma a urobte to teraz. Poradíme vám, odkiaľ začať. Je totiž mnoho kníh, o ktorých každý počul, učil sa o nich alebo videl film. Ale kto ich naozaj čítal? Budete prekvapení, koľko z príbehu sa stratí filmovaním a rozprávaním.

NesbØ píše Shakespeara

(William Shakespeare/Jo NesbØ: Macbeth)

Myslíte si, že Shakespearov Macbeth sa nehodí do súčasnosti? Omyl. Vzťahy a charaktery sú nadčasové. Túžba po moci a manipulácia ženou robia z dobrých mužov tých najhorších. Je to napínavé, zaujímavé a znepokojujúce bez ohľadu na obdobie.

Ak nedávate Shakespeara, skúste Nesba. Známy nórsky autor detektívok názov nezmenil, ide totiž o úmyselné prenesenie príbehu do súčasnosti. Macbeth je odrazu veliteľom SWAT jednotky bojujúcim proti narkopriemyslu. Na hranici zákona. Majstrovská psychológia všetkých postáv aj dynamické akčné scény, akoby ste pozerali veľkovýpravný film. Budete prekvapení, ako málo sa toho za stáročia zmenilo.

Kúpiť knihu William Shakespeare: Macbeth

Kúpiť knihu Jo NesbØ: Macbeth

Epidémia trochu veselšie

(Giovanni Boccaccio: Dekameron)

Prečo čítať hrubé renesančné dielo, ktoré obsahuje 100 noviel? Protagonistami sú mladí ľudia, ktorí odišli pred morom do „karantény“ na vidiek. Neznie to optimisticky, ale vtip je v tom, že si krátia čas rozprávaním zábavných príbehov a tých je presne 100. Volia pozemské radosti, aby zabudli na hrozbu. Keďže ide o klasiku, nikoho asi neprekvapí, že nejde o bezbrehú literárnu zábavu, ale spoločenskú satiru. Čo myslíte, koľko z nej by sa uživilo dnes? Možno to zistíte pri čítaní. A možno si budete chcieť v kruhu najbližších vyskúšať, aké to je, rozprávať si malý Dekameron vlastných príbehov.

Kúpiť knihu Giovanni Boccaccio: DekameronČítanie knihy v pohodlí domova
iStock.com

Naozaj poznáte príbeh Poirota?

(Agatha Christie: Vražda v Orient exprese)

Vražda v Orient Expresse. Poznáte to? Samozrejme. Detektív Poirot má mnoho filmových tvárí. Ale aký bol naozaj? A čo notoricky známy príbeh? Bolo to naozaj tak, ako to videli režiséri, či nám niečo zatajili? Pri takejto klasike treba ísť jednoducho priamo k zdroju. A tým veru nie je žiadne filmové spracovanie. Áno, bude vás to ešte baviť.

Kúpiť knihu Agatha Christie: Vražda v Orient exprese

Pán Kaplan vás rozosmeje

(Leo Rosten: Pán Kaplan má triedu stále rád)

Ak sa vám teraz doma nedarí suplovať učiteľa gramatiky tak, ako by ste si predstavovali, alebo vám nesadli on line kurzy cudzích jazykov, nezúfajte. Odľahčite to knihou Lea Rostena Pán Kaplan má triedu stále rád. Pán Kaplan je večný študent angličtiny, gramatiku a slovnú zásobu ohýba podľa vlastných potrieb a robí to nesmierne rád a s láskou. Kniha je plná láskavého humoru a zložitých tvarov, ktoré sú prekladateľskou lahôdkou. Klasickú knihu momentálne nájdete skôr v antikvariátoch, no oplatí sa aj audio forma s Miroslavom Donutilom.

Kúpiť knihu Leo Rosten: Pán Kaplan má triedu stále rád

Aj pre mladšie ročníky

(Daniel Defoe: Robinson Crusoe)

Vybrali sme aj niečo, čo pritiahne starších školákov.

Nie, tentokrát to nie je Harry Potter. Tento je starší a hodí sa momentálne oveľa viac. Robison Crusoe od Daniela Defoea robí z izolácie dobrodružstvo. A má aj vtipné momenty. Je o prežití na ostrove mimo civilizácie, ale aj o priateľstve. A o tom, že izolácia sa raz skončí. A skončí sa dobre. Pokojne nám napíšte, či ste sa náhodou nehrali na Robinsonov. Kniha je dostupná aj v dvojjazyčnom slovensko-anglickom vydaní pre začiatočníkov a mierne pokročilých.

Kúpiť knihu Daniel Defoe: Robinson Crusoe

Človeka možno zničiť, nie poraziť

(Ernest Hemingway: Starec a more)

Ak sa túžite zbaviť štyroch stien, vyplávajte na more so starcom Santiagom. Rybárom, ktorý sám uprostred mora bojuje o úlovok s prírodou. Napriek tomu práve príroda zostáva jeho priateľkou a samota je to posledné, na čo budete pri čítaní myslieť. Ochotne sa necháte presvedčiť, že človeka možno zničiť (na chvíľu), no nie poraziť. Táto útla knižka vyniesla autorovi mohutnú Nobelovu cenu. A mýlite sa, ak si myslíte, že ju dostávajú len nudné knihy.

Kúpiť knihu Ernest Hemingway: Starec a more

Oscarová téma

(Ladislav Grosman: Obchod na korze)

Táto kniha pristane naozaj každej knižnici, preto momentálne nie je ľahké zohnať printovú verziu, ale audio nájdete. Rozhodne sa oplatí pripomenúť si, že v krízových situáciách sa preverujú hodnoty a arizácia bola súčasťou obdobia, ktoré sa nikdy nesmie vrátiť. Pri čítaní/počúvaní si určite spomeniete na oscarové filmové spracovanie.

Kúpiť knihu Ladislav Grosman: Obchod na korzeČítanie knihy v pohodlí domova
iStock.com

Tajomný neznámy

(Michael Ondaatje: Anglický pacient)

Aj toto poznáte. Ale čítali ste, alebo ste opäť dali prednosť filmu? Vojnová ošetrovateľka zostáva sama v zničenej vile s anglickým pacientom, ktorého odmieta nechať zomrieť, napriek tomu, že nevie, kto je, či bol obeťou zrady alebo páchal zlo. Veci nie sú tak, ako vyzerajú, a rozoznať dobro od zla môže byť ťažšie, ako sa zdá. Oceníte aj ľúbostný príbeh na kilometre vzdialený od plytkej romance.

Kúpiť knihu Michael Ondaatje: Anglický pacient

Kniha o knihe, o láske a politike

(Boris Pasternak: Doktor Živago/Lara Prescott: Nikdy sme tu neboli)

Doktor Živago je snáď najslávnejším románom ruskej literatúry 20. storočia. Sovietska vrchnosť ho nikdy neprijala (vo východnom bloku vychádzal až po roku 1990), lebo popri zložitom milostnom príbehu kritizoval spoločnosť a dovolil si siahať na veľké udalosti ruských dejín nie práve spôsobom, ktorý by súdruhovia v 50. rokoch ocenili. Výsledkom bolo, že kniha vyšla v Taliansku v r. 1957 a v 1958 dostala Nobelovu cenu. Autor ju v obavách z perzekúcií odmietol. Ako to celé bolo alebo mohlo byť, prečo žil Pasternak v milostnom trojuholníku, kto namiesto neho trpel v gulagu a ako prispela k vydaniu CIA, sa dozviete, ak si prečítate aj prvotinu Lary Presccott Nikdy sme tu neboli. Vychádzala z historických dokumentov, fakty pomiešala s fikciou tam, kde archívy nechali nálepku „Tajné“.

Kúpiť knihu Boris Pasternak: Doktor Živago

Kúpiť knihu Lara Prescott: Nikdy sme tu neboli

Čítajte ako o život

(Alice Munro: Ako o život)

Do knižnice Tema Home sme vybrali aj knihu od ďalšej držiteľky Nobelovej ceny (2013). Kanaďanka Alice Munro dokáže na pár stranách poviedky to, na čo niektorí iní potrebujú román. Nepotrebuje veľké slová, poviedky o ľuďoch, láske, ťažkých aj ľahkých rozhodnutiach, ceste vlakom, spoločenských obmedzeniach… plynú ako obyčajný život. Sú pestré a blízke každodennosti. A zrazu príde pointa. Rozhodne prekvapivá. Uvedomíte si celú hĺbku hladko vyrozprávaného príbehu. Ako to spravila? To vie len ona. Ale budete chcieť čítať znovu, aby ste to zistili a získali nový uhol pohľadu na zdanlivo bežné situácie, ktoré vám v okamihu môžu zmeniť život. Celkom nenápadne.

Kúpiť knihu Alice Munro: Ako o život

Text: Zuzka Kubalová

Kategória: Relax
Tagy: domáca pracovňa knihy knižnica Sme doma
Zdieľať článok

Diskusia