Idete na dovolenku? Tieto triky ochránia váš byt pred zlodejmi
Zdroj: istock.com

Idete na dovolenku? Tieto triky ochránia váš byt pred zlodejmi

02. 08. 2021
Zdieľať

Dovolenková sezóna nesie so sebou aj isté riziko. Je totiž obdobím, kedy sa najviac činia bytoví zlodeji. Neraz pracujú v celých tímoch a podávajú si informácie o tom, ktorý byt aktuálne vyzerá prázdny. Mnohí sledujú aj to, aké autá chýbajú na parkovisku, či sú stále okná a žalúzie v rovnakej polohe, dokonca rohožku pred bytom.

Napriek magnetickým zámkom, čipom a neraz aj kamerovému systému, si zlodeji stále nájdu spôsob, ako sa dostanú do vchodu paneláka alebo bytového domu. Stačí prezliecť sa za údržbára alebo zahrať dojemný príbeh o babičke, ktorá nemôže zísť dole (v dokonalejšej verzii vám ju dajú aj k telefónu).

Prečítajte si tiež
7 tipov, ktoré vám uľahčia výber bezpečnostných dverí

Vďaka technológiám majú aj zlodeji dnes omnoho viac možností, ako zistiť, či ste odišli na dovolenku alebo nie. Niektoré byty majú vytipované doslova celé mesiace. Ani neviete o tom, že vás niekto pozoruje. Nakoniec, ľahšie to majú aj vďaka sociálnym sieťam. Veď mnohí z nás sa radi chvália fotkami z aktuálnej dovolenky a relaxu.

Zlodej v byte

Zdroj: istock.com

Ako vyzrieť na zlodejov?

Myslite na túto nepríjemnú možnosť už pár dní pred odchodom. Okrem toho, že si cennosti uložíte na bezpečné miesto, ideálne do opatery k zodpovednej osobe, či do vstavaného kvalitného trezoru (pozor musí byť priprevnený k stene alebo podlahe, inak nie je problém zobrať lup spolu s trezorom), urobte pár ďalších ochranných opatrení.

Zodpovednej osobe, ideálne z vášho vchodu, zverte náhradné kľúče od bytu a požiadajte ju nielen o polievanie kvetov, ale tiež, aby každý deň otvorila a zatvorila rôzne okná, pohla so žalúziami, rozsvietila. Popri tom môže pohnúť aj rohožkou, nechať odpadky pred dverami, alebo inými spôsobmi naznačiť, že vo vnútri stále niekto je.

Domáce zvieratá, poštová schránka, topánky predo dvermi

Ak máte možnosť požiadať niekoho o výpomoc 2- až 3-krát denne, nechajte doma aj domáce zvieratá. Pes, dokonca aj mačka dokážu zlodejov odradiť. Ďalším znakom pre zlodejov, že si môžu pripraviť náradie na vlámanie, je preplnená poštová schránka. Nezabudnite požiadať suseda či známeho, aby ju pravidelne vyberal. Pomôže aj šikovný trik, že si necháte pred dverami gumáky alebo iné lacnejšie a zašpinené topánky, ktoré sused počas dňa schová a potom opäť vyloží.

Zlodej v byte

Zdroj: istock.com

Ďalšie rady, ako znížiť riziko, že sa po dovolenke či víkende vrátite do vykradnutého bytu

  • Nehovorte o svojich víkendových či dovolenkových plánoch na sociálnych sieťach ani pred ľuďmi, ktorým stopercentne nedôverujete. Zlodej sa dokonca môže nájsť aj medzi obyvateľmi vášho bytového domu.
  • Ak sa chcete pochváliť fotkami z dovolenky, zverejnite ich až potom, keď sa vrátite domov.
  • Myslite na to, že pre moderných zlodejov nemusí byť problém dostať sa ani na druhé či tretie poschodie zvonku. Najmä, ak sú v blízkosti vysoké stromy, ktoré dianie maskujú.
  • Drvivú väčšinu krádeží vlámaním páchajú ľudia, ktorí už vo vašom dome boli. Teda – poznajú ho.
  • Zlodeji si niekedy vyberajú obeť aj podľa toho, čo vyhadzuje do kontajnera. Ak vyhodíte škatuľu od moderného televízora či inej drahej elektroniky, je jasné, že to u vás nájdu. Podľa odpadkov tiež vedia, koľko osôb v domácnosti žije a aké.

Bezpečnostné dvere a dôverčiví susedia

Jedným z najlepších riešení ochrany pred možným vykradnutím bytu sú kvalitné bezpečnostné dvere, alarm, kamery a poistenie, do ktorého sa oplatí investovať, ak ste často mimo domu. Niekedy totiž aj sused môže zlyhať. Nikdy do vchodu nepúšťajte osoby, ktoré nepoznáte, hoci tvrdia, že sú opravári či podomoví predavači. Aj preukazy môžu byť šikovne sfalšované.

O opravároch, údržbároch a technikoch by v každom prípade mal vedieť zástupca vlastníkov alebo majiteľ bytu, ktorý má problém – riešiť by ich mal on.

Zlodej v byte

Zdroj: istock.com

Zlodeji pracujú v tímoch a plánovite

Je to smutné, ale výpomoc zlodejom neraz robia aj mladé ženy, dokonca ženy s deťmi, ktoré domáci ľahšie v pustia dnu, a tak vedia „omrknúť“, kto by mohol byť na dovolenke. Niekedy sa dostanú aj do bytov. Upozornite staršie osoby, aby nikomu, koho osobne nepoznajú, nedôverovali. Zlodeji robia totiž niekedy čistky naraz vo viacerých bytoch vchodu, prípadne si zoberú na mušku pivnice. Takže neverte, radšej preverte.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Relax
Tagy: bezpečnostné dvere zabezpečenie domácností Zabezpečenie domu
Zdieľať článok

Diskusia