Je nad slnko jasnejšie …

27. 10. 2005
Zdieľať

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Aj napriek tomu, že dnes vieme dosť o rizikách nadmerného slnenia, predsa len netreba na túto starú ľudovú múdrosť zabudnúť. (Samozrejme platí aj v tomto prípade, že všetko s mierou.) Priaznivý účinok slnečného žiarenia totiž ešte stále prevyšuje jeho riziká. A ak máte nedostatok toho pravého slnka, skúste ho nahradiť aspoň správnou technikou ( ešte predtým, ako bude musieť prísť lekár).

Čarovná moc

Sledovaním vplyvu UVA a UVB žiarenia na ľudský organizmus sa preukázalo, že UVB žiarenie spúšťa v organizme dôležité biochemické procesy. Slnko má blahodarný vplyv na psychiku – zmierňuje depresie a dodáva nám energiu, životnú silu a dobrú náladu. Navyše, UV žiarenie stimuluje imunitný systém, aktivuje krvný obeh, podporuje liečenie nečistej pokožky pri akné a iných kožných ochoreniach a tiež pomáha vytvárať životne dôležitý vitamín D, ktorý je potrebný na stavbu kostí a účinný proti osteropóze.

Je teda nad slnko jasnejšie, že ak nám budú slnečné lúče pridlho chýbať, naše telo aj duša budú trpieť. V modernej dobe však možno prirodzené slnečné lúče nahradiť aj umelo – v soláriách. Tie dokážu nahradiť slnečné žiarenie UV technológiami tak, že zlepšia zdravotný stav človeka aj vzhľad pokožky. Opaľovacie stroje môžete využívať v špecializovaných solárnych štúdiách, ale stretnúť sa s nimi môžete aj v niektorých iných prevádzkach – napr. v kozmetických salónoch, fitnescentrách, lekárskych ústavoch či rôznych rekreačných zariadeniach, kde sa využívajú na doplnkové procedúry.

Solárium ako slnko?


Je nad slnko jasnejšie ...

33156

Na rozdiel od slnka si môžete solárium dopriať úplne pravidelne – podľa toho, kedy to potrebuje váš organizmus, a nielen vtedy, keď vám to dovolí čas a príroda. Na rozdiel od premenlivého slnečného spektra, solárium vyžaruje presné, cielené spektrum, ktoré je zbavené nežiaducich zložiek UV žiarenia, a tak je prednosťou opaľovania v soláriách jeho rovnomerné a regulované dávkovanie. Zatiaľ čo v prirodzenom slnečnom spektre je podiel UVB žiarenia v porovnaní s UVA stonásobne vyšší, v soláriu tvorí len jednu desatinu celého žiarenia. Práve táto zložka totiž spôsobuje spálenie pokožky a podporuje vznik rakoviny. Pigmetácia a zosilnená horná vrstva pokožky účinne chránia pleť pred poškodením a nežiaducim vplyvom slnečného žiarenia. V spektre UVA žiarení sú odfiltrované tie hodnoty, ktoré zapríčiňujú starnutie pleti, a cielené spektrum (UVA 99,3 % a UVB 0,7 %) je pri soláriách zárukou zdravšieho opaľovania.

Okrem prirodzeného slnka a solárií existujú ešte aj iné opaľovacie metódy, ako sú napr. samoopaľovacie krémy či opaľovacie tabletky, ktoré však s výnimkou stmavnutia pleti nemajú na ľudský organizmus žiadny účinok. Nemôžu teda, na rozdiel od solárií, pomôcť pri problémoch spôsobených nedostatkom slnečného žiarenia.

Moderné UV technológie


Je nad slnko jasnejšie ...

33157

Solárne štúdiá sa od seba líšia najmä profesionalitou, teda prostredím, kvalitou opaľovacích strojov či ponukou kozmetických produktov. Je napríklad dobré zistiť si, s akými typmi strojov sa v konkrétnom soláriu stretneme. Kvalita a renomovaná značka, a teda aj vyššia cena zariadení, sa zrejme prejaví na cenách za služby solária. V prípade nadštandardného zariadenia však vyššej cene zodpovedá aj vyššia kvalita služieb. Rozhodujúcim faktorom pri výbere stroja sú jeho technické parametre, pričom v prvom rade záleží na intenzite žiarenia jeho trubíc.

Každé solárne štúdio by malo mať zaškolenú obsluhu, ktorá vie priamo na mieste odborne infomovať o spôsobe používania strojov a správnom dávkovaní žiarenia. Okrem týchto informácií by mal personál štúdia vedieť nielen o vlastnostiach, ale aj rizikách rôznych typov opaľovacích strojov.

V súčasnosti je ponuka v soláriách pestrá – od jednoduchých prístrojov až po klimatizované, vysoko účinné stroje na opaľovanie celého tela. Solárne štúdiá ponúkajú na výber niekoľko typov solárií – horizontálne, kde sa opaľuje v ležiacej polohe, a vertikálne, teda určené na opaľovanie v stoji (tieto zariadenia majú väčší výkon, a preto stačí kratší čas slnenia) alebo najnovšie produkty, ako sú solárne kreslá či jednostranné solária, určené napríklad len na opaľovanie tváre a dekoltu.

Umelé slnečné lúče aj doma?


Je nad slnko jasnejšie ...

33158

V súčasnosti sa môžeme so soláriom v domácom prostredí stretnúť iba zriedka. Existujú síce výnimky, kde sa v duchu zdravého životného štýlu prevádzkuje solárium na súkromné účely, ich zriedkavosť však zrejme ovplyvňuje aj finančná stránka – náklady spojené s prevádzkou a údržbou solária sú totiž pomerne vysoké.

V krátkosti vám ponúkame aspoň niekoľko základných informácií, ktoré vám pomôžu pri zriaďovaní domáceho solária:
Štandardné domáce solárium potrebuje priestor asi 2,2 x 1,0 m. V ponuke sú rôzne typy od jednostranne polohovateľných solárií, ktoré majú asi 10 trubíc, až po obojstranne 32-trubicové soláriá s vysokotlakovými opaľovačmi tváre (ako napríklad Lumina A-class). Z hľadiska elektrického pripojenia ide o napojenie na 220 V ( t. z. do bežnej zásuvky). Čo sa týka nákladov na údržbu, najväcsiu položku tvorí výmena trubíc. Ich životnosť je od 500-800 hodín. Cenové relácie sa pohybujú medzi hranicou 20- až 200-tisíc korún.

Kategória: Relax
Tagy: sol solárium
Zdieľať článok

Diskusia