Trendom sa snažím vyhýbať, menia sa prirýchlo, vraví interiérová dizajnérka. Takto radí zariaďovať byt s malým rozpočtom
Interiérová dizajnérka Lorein Martinez má za sebou realizácie nielen u nás, ale aj za veľkou mlákou, kde začínala. Majú Američania iné požiadavky na bývanie ako my? A ako sa jej vo vlastných projektoch darí dodržať rozpočet? Aj to zistíte v rozhovore.
1. Lorein, vašu domácnosť sme čitateľom nášho časopisu predstavili už dávnejšie. Štýl svojho bývania ste opísali ako „warm modern“, teda akúsi modernú verziu tradičného štýlu s prvkami na zútulnenie. Ako vyzerá dnes?
Štýl interiéru sa zásadne nezmenil. Momentálne však pracujeme na veľmi vzrušujúcom projekte, a to na izbe nášho malého syna. Blížia sa Oliverove 3. narodeniny, preto sme sa ako taký darček pre neho rozhodli prerobiť detskú izbu, aby bola vhodnejšia pre „veľkého chlapca“. Chceli sme mu vytvoriť priestor, ktorý bude odrážať jeho osobnosť a ktorý mu bude poskytovať dostatok priestoru na hranie s autíčkami a kreslenie. Veľmi sa tešíme na dokončenie a finálny výsledok, ktorý potom ukážeme aj ostatným.
2. Je nejaký interiérový trend, ktorý ste si aktuálne obľúbili, a premýšľate, že ho začleníte aj do svojho bývania?
V poslednom čase sa mi veľmi páči tmavé drevo v kuchyni a pracovné dosky z kameňa. V každom prípade sa snažím trendom skôr vyhýbať, pretože sa menia veľmi rýchlo.
3. Ako interiérová dizajnérka máte za sebou realizácie v USA aj Portoriku. Je záujem o služby profesionálneho interiérového dizajnéra aj u nás?
Určite je, spolupracovala som tu už s niekoľkými klientmi. Ľudia majú často mylnú predstavu, že využitie služieb interiérového dizajnéra je luxusnou záležitosťou, ktorú si môžu dovoliť len bohatí. Vôbec to nie je pravda. V skutočnosti je táto služba finančne dostupná a vhodná pre kohokoľvek, je jedno, aký máte rozpočet.
My interiéroví dizajnéri dokážeme poskytnúť cenné znalosti, čo sa týka napríklad materiálov, a pracujeme s výbornými stolármi a dodávateľmi. Naším cieľom je vytvárať priestory, ktoré sú funkčné a zároveň estetické.
4. S akým zadaním sa najčastejšie stretávate, keď sa prvýkrát stretnete s potenciálnym klientom? Je nejaký rozdiel v požiadavkách a prístupe medzi českými a americkými klientmi?
Ak mám byť konkrétna, tu ma často ľudia oslovujú, aby som im pomohla navrhnúť obývačku, zatiaľ čo v USA sú to častejšie spálne. A všeobecne vidím veľký rozdiel v tom, že Česi sa oveľa viac sústreďujú na funkčnosť. Je pre nich veľmi dôležitý dostatok úložného priestoru a celková organizácia priestoru, zatiaľ čo Američania kladú veľký dôraz na estetickú stránku.
5. Ako vlastne vyzerá proces spolupráce na projekte s klientom?
Ponúkame rôzne formy služieb, takže prvá konzultácia je vždy veľmi dôležitá. Počas konzultácií zisťujeme, s akým priestorom budeme pracovať, aké sú požiadavky klienta a jeho rozpočet. Na základe toho určíme, aká forma služby je pre neho ideálna. Dve najčastejšie formy spolupráce sú takzvaný e-design a kompletný návrh aj s realizáciou. E-design funguje aj na diaľku, pretože spolupráca prebieha z veľkej časti online. Klient pošle fotky a presné rozmery miestnosti. My urobíme návrh, ktorého súčasťou je prezentácia, rozmiestnenie nábytku a odkazy na stránky, kde si môže kúpiť nami navrhovaný nábytok a dekorácie. Celý proces trvá tak 2-3 týždne.
A potom sú projekty, v ktorých máme na starosti celý proces od návrhu po realizáciu. V takom prípade premeriame každý centimeter priestoru osobne, potom predložíme návrh dizajnu, ktorý zahŕňa rozloženie nábytku, 3D pohľady, výber materiálu, nábytku a osvetlenia. Po odsúhlasení návrhu objednáme a následne vyzdvihneme všetky potrebné veci. Keď máme všetky položky, koordinujeme deň inštalácie, vtedy ja a tím ideme do domu a všetko nainštalujeme. Cena a trvanie tejto služby závisí od rozsahu projektu.
Toto je, samozrejme, len veľmi stručný opis, vždy záleží na konkrétnom projekte.
6. Obmedzený rozpočet býva často dôležitým faktorom pri renovácii alebo zariaďovaní nového bývania. Čo robíte, aby ste neprekročili vopred odsúhlasený rozpočet?
Každej položke pridelíme percentá podľa jej priority. Snažíme sa vždy rešpektovať rozpočet klienta, ale zároveň mu realisticky vysvetlíme, čo s daným budgetom dokážeme a čo už nie. Keď zistíme, aký tento rozpočet je, spravíme si zoznam jednotlivých položiek, s ktorými budeme v priestore pracovať.
Niekedy celý proces rozdelíme na viacero fáz, čo síce trvá dlhšie, no klientovi to umožní zosúladiť si predstavy s rozpočtom a nám zase všetko starostlivo naplánovať a realizovať. Tým, že najprv uprednostníme kľúčové prvky a až neskôr sa budeme venovať sekundárnym aspektom, zabezpečíme, že každá fáza bude dokončená v rámci rozpočtu a zároveň sa bude stále pracovať na celkovej vízii. Vďaka tomuto postupu sa dá efektívne pracovať s nákladmi a zabrániť nadmerným výdavkom, čím dosiahneme úspešný a uspokojivý výsledok pre našich klientov.
7. Limity rozpočtu má takmer každý, na čom však neodporúčate klientom šetriť? A čo sa dá nahradiť lacnejšími alternatívami bez vplyvu na celkový dojem?
Ak máte obmedzený rozpočet, najlepšie je investovať do kľúčových položiek, ktoré majú veľký vplyv na celú miestnosť. Napríklad do kvalitnej pohovky, dobrého matraca, odolnej podlahy a kuchynských skriniek. Toto je skvelý základ. Ušetriť sa dá najmä na doplnkoch, ako sú prikrývky a dekorácie, ktoré nemusia stáť veľa, ale miestnosti dodajú charakter. Rovnako sa dajú nájsť cenovo dostupné svietidlá, koberce, príručné stolíky a dekoratívne vankúše. Kombináciou týchto prvkov docielite, že vaše bývanie bude funkčné a štýlové, no zároveň nezruinuje vašu peňaženku.
8. Zostaňme ešte pri rozpočte. Dajú sa klienti na vaše odporúčanie presvedčiť, aby nešetrili na konkrétnej položke, alebo sa väčšinou striktne držia stanoveného rozpočtu?
To je, samozrejme, individuálne. Niektorí klienti neustúpia a držia sa svojho finančného plánu. Mnohí sú však ochotní investovať do niečoho viac, keď pochopia dlhodobé výhody. Preto sa zameriavam na to, aby som im vysvetlila, akú hodnotu a životnosť majú kvalitnejšie kúsky a ako sa im takéto investície časom vrátia vďaka tomu, že sa vyhnú častým výmenám. Budovanie vzájomnej dôvery a jasné demonštrovanie praktických a estetických výhod investovania do kvalitných kúskov je kľúčové, aby sa klienti cítili komfortnejšie. V konečnom dôsledku sa však pri akomkoľvek rozpočte vždy snažím ponúknuť tie najlepšie riešenia pre daný priestor.
9. Robili ste teraz na nejakom zaujímavom projekte, prípadne čakajú na vás nejaké v blízkej budúcnosti?
Aktuálne dokončujeme projekt pre jednu úžasnú rodinu, v rámci ktorého sme pracovali s veľkým otvoreným priestorom (obývačka, jedálenský priestor a kuchyňa) v domčeku v modernom vidieckom štýle. Zabralo nám to dosť času, ale už dolaďujeme detaily a veľmi sa tešíme, keď uvidíme finálnu podobu.
10. Na záver mám osobnejšiu otázku – máme tu leto, aké máte plány?
Som nadšená, že som sa prvýkrát stala tetou! Celá rodina sa chystáme do Chicaga navštíviť tento najnovší prírastok do rodiny. Nevieme sa dočkať, kedy ho stretneme a, samozrejme, zahrnieme obrovskou láskou a pozornosťou.
Kto je Lorein Martinez?
Interiérová dizajnérka pôvodom z Portorika, žila a študovala v USA. Tu stretla svojho partnera, s ktorým aktuálne žije neďaleko Prahy. Lorein navrhuje a realizuje projekty, v ktorých dominuje neutrálna paleta zemitých farieb a kvalitné materiály, vďaka ktorým jej interiéry pôsobia útulne a nadčasovo. Nájdete ju na reinmartinteriors.com alebo instagramovom účte @reinmart.interiors.
Redakčne spracovala: Lucia Blažiová
Foto: archív Lorein Martinez, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom