Zdroj: Radek Úleha

Premena starého bytu ho vyšla len na 12 000 eur. Dizajnér ukazuje, že kvalitná rekonštrukcia sa dá urobiť aj za málo peňazí

07. 02. 2024
Zdieľať

Pražská štvrť Letná na kopci nad Vltavou je sídlom mnohých umelcov. Patrí medzi nich aj mladý produktový a interiérový dizajnér Prokop Hartl. V bytovom dome z 30. rokov minulého storočia si pre seba starostlivo zrekonštruoval byt s rozlohou 68 metrov štvorcových podľa jednoduchej logiky. Vo finále sa ho napokon rozhodol ponúknuť na prenájom.

Dizajnér na vlastnom príklade poukazuje na to, že aj s vynaložením menšieho finančného úsilia sa dá dospieť ku kvalitnej interiérovej realizácii. Rekonštrukcia starého bytu ho stála podľa jeho slov len 300 000 Kč (v prepočte približne 12 000 eur). Väčšinu nákladov však pohltilo odstránenie dopadu necitlivej rekonštrukcie spred dvoch desaťročí a zopár nutných stavebných úprav.

Pohľad do kuchyne so zeleným stolom, stoličkami a lavicou.

Závesy sa v byte nachádzajú nielen na oknách. Dizajnér za ne skryl aj police, čím zabezpečil čistý dizajn i dostatok úložných priestorov. Zdroj: Radek Úleha

Očistenie od zbytočných nánosov

Vzhľadom na architektonický charakter a prestíž lokality bolo zásadné obnoviť a zachovať pôvodné prvky – vnútorné dvere vrátane kľučiek, drevené okná a iné vzácne detaily. Staré parkety a vysoké stropy sú podľa slov dizajnéra pre Earch sami o sebe lákadlom pre rýchle nájdenie spokojných nájomcov.

Prečítajte si tiež
Úžasná premena košického bytu: Moderné bývanie vás núti premýšľať, ako to vnútri vyzeralo za prvorepublikových čias

Do bytu sa vchádza cez nezariadenú chodbu. Po ľavej strane sa nachádza úložný priestor z flexibilne nastavovateľných kovových dielov na zavesenie šatstva, prekrytý polopriesvitným závesom. Celý vstupný priestor dostatočne presvetľuje obývacia izba, jedna z dvoch hlavných miestností, vybavená dvojkrídlovými dverami s mliečnou sklenou výplňou.

Z druhej, nadväznej chodby, sa vstupuje do neveľkej kúpeľne s vaňou a umývadlom v staršom dizajnovom prevedení. Doplnená je svetlomodrým štvorcovým obkladom na stenách, vani i podlahe, ktorá má však o niečo svetlejší odtieň. Totožný vzhľad má i vedľajšie WC.

Pohľad cez otvorené dvere a chodbu do kúpeľne.

Kúpeľňa so svetlomodrými obkladačkami je v staršom dizjanovom prevedení. Zdroj: Radek Úleha

Miesto na spanie ponechané na výber

Časť bytu za hygienickým zázemím uzatvára priestor bez okien navrhnutý ako spací kút s manželskou posteľou a šatníkom vo výklenku.

„Luxferová stena vytvára súkromie a púšťa svetlo hlboko do dispozície,“ komentuje dizajnér svoj kreatívny zámer. A ako podotkol pre Earch, miesto na spanie nemusí byť nevyhnutne len na tomto mieste, ale môže poslúžiť úplne odlišnej funkcii.

Prečítajte si tiež
Majiteľa zvláštneho bývania prezrádzajú sklenené priečky. Ako vyzerá byt, ktorý nemá dvere?

Stredobodom bytu je multifunkčná kuchyňa s jedálenským stolom, ktorá je prepojená s vedľajšou obývacou izbou výrezom v stene. Obe miestnosti sa vyznačujú širokým okenným pásom, ktoré je zdrojom prirodzeného denného svetla priam v ateliérovej kvalite. Byt s orientáciou do ulice je situovaný na vyššom poschodí, takže svetlu koruny stromov neclonia.

Pohľad do minimalisticky zariadenej obývačky v byte na Letnej.

Svetlo v obývačke zabezpečuje široký okenný pás. Zdroj: Radek Úleha

Prehliadka autorskej tvorby majiteľa

Interiér bytu charakterizuje zariadenie z dielne autora projektu. Vyznačuje sa strohou formou, ostrými hranami a často monochromatickým ladením. Vybavenie kuchyne zaujme prostou antikorovou kuchynskou linkou a policovými regálmi s vloženými spotrebičmi. Úložné priestory jednotne v celom byte prekrývajú svetlé, ľahké závesy. Tienia i okná.

Prečítajte si tiež
Byt na najstaršom sídlisku v Bratislave nerekonštruovali 70 rokov. Neuveriteľné, ako vyzerá po premene

Odolné materiály s perspektívou dlhej životnosti, ako linka, spotrebiče v antikorovom variante alebo svetlosivá epoxidová podlaha, boli vybrané účelovo. Spoločenské priestory pokrývajú repasované drevené parkety s tradičným vzorom rybej kosti. A interiér príjemne oživujú farebné akcenty, ako napríklad zelený kuchynský stôl.

Kuchyňa v byte na Letnej s antikorovou linkou a zeleným stolíkom.

Zelený jedálenský stôl je kreatívnym prvkom, ktorý priestoru dodáva farbu. Zdroj: Radek Úleha

V prospech osobného komfortu a flexibilnosti

Majiteľ bytu ponecháva ostatné zariadenie a využitie jednotlivých priestorov na nájomníkoch. Interiérové riešenie prispôsobil komfortnému bývaniu, veď pôvodne mal obývať byt on sám.

Nejde preto o žiaden experiment ani jedinečný architektonický prístup. Zmena a obnova sa dotkla len toho, čo bolo skutočne potrebné. Úsporná rekonštrukcia v rukách architektov môže byť do budúcna prevenciou pred zbytočným búraním a prípravou nehnuteľnosti pre jej ďalší rozvoj, domnieva sa pre Earch Prokop Hartl.

Záber na zrkadlo na chodbe.

Miestnosť vedľa kuchyne na konci chodby je plánovaná ako spací kút. Jej funkcia však variabilná, záleží aj na voľbe obyvateľov, ako priestor využijú. Zdroj: Radek Úleha

Byt na Letnej

Autor: Prokop Hartl
Lokalita: Praha – Letná, Česká republika
Úžitková plocha: 68 m2
Projekt: 2023
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová        
Foto: Radek Úlehla

Kategória: Návšteva
Tagy: byty v Prahe rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok
Nový britský panovník Karol III.: Eko aktivista upozorňujúci na klimatickú krízuASB.sk

Nový britský panovník Karol III.: Eko aktivista upozorňujúci na klimatickú krízu

Ako si prakticky uskladniť veci na terase? Toto riešenie sa vám bude páčiť!Urob si sám

Ako si prakticky uskladniť veci na terase? Toto riešenie sa vám bude páčiť!

Extenzívna vegetačná strecha v 10 krokochDom z tehly

Extenzívna vegetačná strecha v 10 krokoch

Ako správne pikírovať, aby ste dosiahli silné priesady? Držte sa tohto postupuUrob si sám

Ako správne pikírovať, aby ste dosiahli silné priesady? Držte sa tohto postupu

Diskusia