Zdroj: iStock

Trápia vás doma tropické horúčavy? Vyskúšajte naše tipy, ako ich zvládnuť

21. 07. 2022
Zdieľať

V posledných rokoch sa letá na Slovensku menia na trópy. Teploty stúpajú nad 34 °C a extrémne horúcich dní pribúda. Ako sa s touto zmenou vysporiadať v domácom prostredí?

Príjemné letné dni začínajú byť pre nás vzácne. Na väčšine územia sa v posledných týždňoch vyskytli takmer 40 stupňové teploty. Keďže to nie je v našich končinách bežné, každý hľadá možnosti, ako sa čo najrýchlejšie schladiť. Riešením nie je len bazén, kúpa klimatizácie či ventilátora. Aj zdanlivo nepodstatné a obyčajné veci vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie.

Usmiata žena v posteli

Zdroj: iStock

Začnite v spálni

Nestačí vymeniť obliečky za chladivé a nosiť tenké pyžamo. Veľmi dôležité je zmeniť perinu a na to veľa ľudí zabúda. V ponuke obchodov nájdete kompletné letné vybavenie do spálne, vrátane paplónov a prikrývok, ktoré sú tenšie, priedušnejšie a majú dokonca chladivé účinky. Využiť môžete aj klasický termofor. Stačí, ak ho napustíte studenou vodou a chladiaca vychytávka je na svete.

termofor

Zdroj: iStock

Okná a dvere

V celom byte skontrolujte tesnenie okien. Čudovali by ste sa, koľko teplého vzduchu vám cez malé škáry a zlé tesnenie prejde. Údržbu by ste mali urobiť ešte pred letom, kým sú teploty znesiteľné. Dvere by ste mali počas dňa nechávať otvorené, vzduch musí v priestore cirkulovať. Intenzívne vetrajte iba skoro ráno, alebo večer, keď teploty klesnú.

Prečítajte si tiež
Dá sa počas horúčav vychladiť interiér aj bez klimatizácie?

Interiérové triky

Interiér a jeho farebné prevedenie je taktiež veľmi dôležité. Steny nemôžete meniť každú sezónu, ale doplnky a textílie áno. Pomôžu vám studené farby a redukcia vankúšov či prikrývok. Pozor aj na svietidlá. Skontrolujte, či máte vo všetkých šetriace žiarovky. Tie klasické totiž vydávajú veľmi veľa tepla.

Výmena žiarovky

Zdroj: iStock

Tmavé farby – áno alebo nie?

V niektorých prípadoch je dobré siahnuť po tmavých farbách. Napríklad pri výbere žalúzií. Ak uvažujete nad výmenou alebo zariaďujete nové priestory, stavte na tmavosivé odtiene, ktoré pritiahnu slnečné lúče, ale dovnútra ich už nepustia. Navyše dodajú interiéru elegantný nádych. Naopak, na terase alebo balkóne vymeňte všetko, čo by mohlo priťahovať slniečko.

Čierne žalúzie

Zdroj: iStock

Ktoré bylinky vás schladia?

Aj medzi bylinkami nájdete pomocníkov. Zvlhčený a voňavý vzduch vám spríjemní každý teplý deň. Do difuzéra preto použite mätu, šalviu, borovicu alebo koriander. Ochladia vás aj vlažné čaje, ktoré si môžete pripraviť z nechtíka, fenikla alebo mäty. Osladiť ich môžete medom a pridajte aj citrusy. Šalvia účinne znižuje potivosť a púder so santalovým drevom vám na tele vytvorí príjemný chladivý efekt.

Difúzer v byte s mačkou

Zdroj: iStock

Zmeňte svoj kávový rituál

Nemusíte chodiť do kaviarne, aby ste si dopriali špeciálne verzie kávových nápojov. Cold brew, Frappe či Espresso tonic si môžete pripraviť aj doma, je to jednoduché a efekt zaručený. Ochladzujúco pôsobí aj kokosová voda. Tá vám navyše poskytne vitamíny a minerály.

Espresso Tonic

Zdroj: iStock

Prečítajte si tiež
Ako v horúčavách znížiť teplotu v byte aj bez klimatizácie?

Text: Silvia Kadášová

Foto: istock.com

Kategória: Relax
Tagy: chladenie Kvalitný spánok leto ochladzovače vzduchu teplo
Zdieľať článok

Diskusia