žena číta v kresle, rastliny

Viete, čo je slow living? Vďaka nemu doma spomalíte a zbavíte sa stresu

Galéria (16)
Zdroj: iStock
22. 05. 2023
Zdieľať

Rýchle, konzumné a uponáhľané životné tempo ovplyvňuje naše zmýšľanie i náladu. Ako protiklad k tomu vznikol smer slow living, ktorý sa prekladá jednoducho – pomalé žitie/pomalý život. Ide o silnejúci trend, ktorý sa vyhýba rýchlemu životnému štýlu. Nielenže podporuje myšlienku zbaviť sa stresu a nájsť radosť z jednoduchých pôžitkov, ale vzťahuje sa aj na vytvorenie relaxačného interiéru, ktorý podporuje našu osobnú radosť.

Význam pomalého života

Pomalý život je spôsob myslenia, pri ktorom si vyberáte zmysluplnejší a uvedomelejší životný štýl, ktorý je v súlade s tým, čo si v živote ceníte najviac.

Znamená to robiť všetko správnou rýchlosťou. Namiesto snahy robiť veci rýchlejšie sa zameriate na robenie vecí lepšie. Často to znamená spomaliť, robiť menej a uprednostňovať trávenie optimálneho množstva času vecami, ktoré sú pre vás najdôležitejšie.

žena sedí na lúke plnej vlčích makov

Zdroj: iStock

Úspech neznamená zaneprázdnenosť

Princíp teda spočíva v spomalení a v zámernom umiestnení svojich skutočných hodnôt do epicentra životného štýlu. Takéto myslenie vás povzbudí, aby ste žili vedome a robili cieľavedomé rozhodnutia v prospech svojho blaha, ale aj planéty. Slow living popiera, že zaneprázdnenosť sa rovná úspechu alebo dôležitosti.

Znamená to byť prítomní a v danom momente, vyzdvihuje kvalitu pred kvantitou. Osvojiť si pomalší spôsob myslenia značí vypnúť autopilota a vytvoriť priestor na reflexiu a sebauvedomenie. Skrátka, budeme žiť lepšie, nie rýchlejšie.

Slow living interiér vám pomôže utiahnuť sa od zhonu vonkajšieho sveta do priestoru, v ktorom sa môžete zbaviť tlaku.

Vďačíme zaň Talianom

Pomalý život je súčasťou širšieho hnutia, ktoré vzniklo v 80. rokoch 20. storočia v Taliansku. Pre talianskeho aktivistu Carla Petriniho bolo otvorenie rýchleho občerstvenia McDonald’s v srdci Ríma poslednou kvapkou.

Spolu so skupinou aktivistov založili hnutie Slow Food (Pomalé jedlo), ktoré obhajuje regionálne gastronomické tradície. Hnutie pomalého jedla má dnes podporovateľov vo viac ako 150 krajinách a naďalej chráni tradičnú gastronómiu, podporuje spravodlivé odmeňovanie výrobcov, pôžitok z kvalitného jedla a zapája sa do aktivít v oblasti udržateľnosti.

žena medituje v obývačke

Zdroj: iStock

Rýchlejšie nie je lepšie

Carl Honoré, jeden z najznámejších autorov a rečníkov o pomalom hnutí, pomohol v roku 2004 dostať koncept pomalého života do mainstreamu vydaním knihy Chvála pomalosti. Honoré skúma, ako sa pôvodná myšlienka Slow Food rozšírila, pričom slovo „pomalé“ sa teraz používa aj v iných oblastiach života, ktoré zaznamenali obrovské zrýchlenie, vrátane práce, rodičovstva a voľného času.

Od vydania knihy v roku 2004 sa rýchlosť, akou žijeme, stále zvyšuje, ale priamo úmerne sa zvyšuje aj povedomie o existencii pomalého životného štýlu. Dnešné pomalé cestovanie, pomalá móda, pomalé fitness, pomalé záhradníctvo, pomalé interiéry, pomalý dizajn, pomalé myslenie, pomalé noviny a pomalá práca sú príkladmi ďalších odnoží hnutia Slow living. Čoraz viac ľudí uznáva, že rýchlejšie nie je vždy lepšie.

svietnik, kvety papier, pero

Zdroj: iStock

Radosť z maličkostí

Pomalý život nás vo svojej podstate nabáda k pokojnejšiemu prístupu k životu namiesto toho, aby sme sa snažili byť neustále zaneprázdnení. Tiež nás povzbudzuje, aby sme oslavovali maličkosti v živote, či už je to svietiace slnko, alebo šálka dobrej kávy.

Táto filozofia je o chvíľach alebo činoch, ktoré nám prinášajú radosť a zbavujú nás stresu. Všímavosť, spojenie s ostatnými a čaro prítomného okamihu sú hlavné atribúty tohto smeru. Znie to skvele, však?

Voľte naturálne zariadenie, svetlé tóny a farby prírody.

Nepomýľte sa – nie je pomalý ako pomalý

Toto hnutie nie každý správne chápe. Slovo „pomalý“ so sebou totiž prináša negatívnu konotáciu, ktorá mnohých nabáda k tomu, že ide zároveň o lenivý či neproduktívny život.

Vyššie spomínaný Carl Honoré jasne definuje rozdiely medzi tým, čo je „dobre pomaly“ a „zle pomaly“. „Dobre pomaly“ znamená vedome spomaľovať, aby ste robili veci správnou rýchlosťou, aby ste dosiahli lepší výsledok.

Prečítajte si tiež
Aj deti ju milujú! Prírodná hygge záhrada za rodinným domom ukrýva čarovné zákutia

„Zle pomaly“ môže byť niečo, čo sa nám vymkne z rúk, napríklad dlhý rad alebo dopravná zápcha.

Jednou z mylných predstáv je, že všetko máme robiť pomalým tempom, takže sa pohybujeme slimačím krokom. V skutočnosti je to jednoducho o spomalení a kvalitnom prežívaní chvíle.

hygge slow living obývačka, hrubá deka, béžová sedačka

Zdroj: iStock

Slow living interiér

Tento silnejúci trend na jednej strane podporuje myšlienku zbavenia sa stresu v každodennom živote a prežívania radosti z jednoduchých pôžitkov.

Na druhej strane sa týka vytvorenia relaxačného interiéru, ktorý podporuje túto osobnú radosť. Nie je o vytvorení vzhľadu hodného Instagramu, ale skôr o priestore, ktorý vám vyhovuje z hľadiska praktickosti, zábavy a pohody.

Prečítajte si tiež
12 kníh, ktoré ste si chceli vždy prečítať

Pri vytváraní tzv. pomalého bývania by ste sa mali zamerať na zariadenie bytu, v ktorom sa budete môcť utiahnuť od zhonu vonkajšieho sveta, pričom uprednostníte relax a pocit útulnosti.

Ako seba aj svoje bývanie hravo naladíte na slow living, si prečítate na ďalšej strane. Fotoinšpirácie čakajú v galérii.

1 / 2
Kategória: Dekor Relax
Tagy: bytové textílie deky hygge poťahy na vankúše prírodný materiál prírodný štýl slow living textílie v interiéri
Zdieľať článok
Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Vyčnievajú aj splývajú: Tieto unikátne hotely majú niečo navyšeASB.sk

Vyčnievajú aj splývajú: Tieto unikátne hotely majú niečo navyše

Praktický postup, ako rozmraziť mrazničku bez veľkej námahy a dlhého čakaniaUrob si sám

Praktický postup, ako rozmraziť mrazničku bez veľkej námahy a dlhého čakania

Projekt s dosahom na celú Bratislavu. Rača získala finálne povolenie na obnovu kultúrneho strediska. Získa aj európske peniaze?ASB.sk

Projekt s dosahom na celú Bratislavu. Rača získala finálne povolenie na obnovu kultúrneho strediska. Získa aj európske peniaze?

Diskusia