Zdroj: iStock

Podľa čoho vyberať záclony?

06. 04. 2022
Zdieľať

Záclony predstavujú neoddeliteľnú súčasť domácnosti, pričom nejde len o zahalenie výhľadu z vonku, ale dokážu dotvárať dizajn a celkový dojem. Rozhodne by ste preto mali ovládať základné pravidlá pri vyberaní vhodných záclon tak, aby v konečnom dôsledku vytvorili dokonalý domov. Podstatné je, aby sa záclony páčili najmä vám, preto sa pri výbere riaďte predovšetkým vlastným vkusom. Avšak, aj v tomto prípade existuje jedno veľké ALE! Mali by ste dodržať pár základných rád, vďaka ktorým budú vaše záclony nielen neoddeliteľnou súčasťou domácnosti, ale taktiež štýlovým doplnkom.

Veľkosť ako hlavný parameter

V žiadnom prípade nekombinujte veľkosti – ak sa rozhodnete pre jednu veľkosť, použite záclonu rovnakých rozmerov v každej miestnosti vašej domácnosti. Zachováte tak eleganciu a jednotu, čo je jedným zo základných prvkov interiérového dizajnu.

Prečítajte si tiež
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri zariaďovaní obývačky a vytvoriť si izbu snov

Pred samotným výberom záclon si dôkladne premerajte ich šírku a dĺžku tak, aby sadli ako uliate. Avšak, nikdy by ste nemali použiť záclonu, ktorej rozmery by boli identické s oknom. Najlepšie preto urobíte, ak dodržíte takzvaný bočný presah. Stačí maximálne 20 centimetrov. Oceníte to najmä pri výdatnom vetraní, kedy si takto dlhšiu záclonu budete môcť bez problémov prevesiť cez kľučku okna.

Svetlá obývačka s modrými vzorovanými záclonami

Zdroj: iStock

Typ, farby a vzor vhodnej záclony

Najlepšie, čo môžete urobiť, je zladiť farbu a typ záclon s farbami a dizajnom danej miestnosti, v ktorej budú záclony dominovať. Tým by ste nielen dodržali zásady moderného interiérového dizajnu, ale taktiež by ste ohúrili každého hosťa vo vašej, teraz už útulnej domácnosti.

Vzorové záclony

Každý z vás určite pozná záclony s rôznymi kvietkami či kadejakými vlnkami. A práve preto, že to väčšina z vás pozná, ide o retro štýl, ktorý dnes zohráva podstatnú úlohu v retro zariadenej domácnosti.
Skvele sa ale hodia aj na okná chatky či obytného prívesu.

Presvitajúce slnko cez záclonu

Zdroj: iStock

Rovné záclony bez vzoru

Sú to klasické a jednoduché motívy záclon, ktoré si medzi mnohými našli veľkú obľubu. Jemnosť, ktorú tieto záclony vyžarujú, dokážu pridať nehu v jednoducho zariadenej miestnosti, ale aj originalitu napríklad v kancelárii, ktorá by mala pôsobiť vážne a dominantne. Tieto záclony sa hodia jednoducho kamkoľvek.

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme spálňu v provensalskom štýle

S akými farbami sa určite stretnete?

Teplé farby, akými sú napríklad béžová či jemná žltá, sú vhodné použiť, ak v miestnosti dominuje drevený nábytok či podlaha. Takáto záclona dodá dostatočné útulie a ideálne sa hodí aj do zrubového domčeka. Keďže dnes dominujú farby a štýly luxusu, určite na trhu nájdete lesklé zlaté, matné čierne či dokonca saténové záclony, ktoré slúžia zároveň ako záves, preto už ďalší nebudete potrebovať. Záclony tmavých farieb sú dokonca ideálnym riešením v boji proti nadmernému prenikaniu nepriaznivých slnečných lúčov.Luxusná obývačka s krbom

Na krátke záclony zabudnite!

Rovnako ako je vhodné použitie dlhých záclon do šírky, tak je to aj u ich celkovej dĺžky. Elegantne pôsobia, samozrejme, dlhé záclony, preto si to tými krátkymi radšej nepokazte. Pre mnohých sú krátke záclony praktické a to najmä z dôvodu, kedy majú nepretržitý výhľad z okna, no zároveň dostatočné súkromie.

Prečítajte si tiež
Minimalistický slnečný byt dokazuje, že prírodný štýl krásne ladí s francúzskou klasikou

Aby sa zachovala elegancia použitých záclon, voľte radšej (rímske) rolety, ktoré si viete dokonca na mieru prispôsobovať podľa predstáv. Ich ďalšou výhodou je aj možnosť rôzneho kombinovania a to ako farebne tak aj vzorovo.

Izba so závesmi večer

Zdroj: iStock

Experimentujte

Nik netvrdí, že musíte siahať po záclonách z bežného obchodu s domácimi potrebami a nábytkom. Prečo nepopustiť uzdu fantázii a nechať si ušiť záclonu na mieru a to len podľa vás a pre vás. Docielila by sa tým kreativita a vaša osobnosť, ktorou by vaša domácnosť kričala za vás. Nie nadarmo sa vraví, že váš domov je odrazom vášho vnútra – riaďte sa podľa toho! Na záver nezabudnite svoje nádherné záclony oživiť aj modernými závesmi, ktoré dodajú miestnosti nový rozmer.

Text: Jana Kubíková

Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: bytové textílie čipky interiérové tienenie interiérové trendy textílie v interiéri zaclony zariaďovanie interiéru závesy
Zdieľať článok

Diskusia