Spálňa – odpočinok, bývanie, uloženie vecí

Spálňa – odpočinok, bývanie, uloženie vecí

17. 02. 2006
Zdieľať

Spálňa neslúži len na spanie. Prirodzene, predovšetkým sa tu chceme zotaviť pokojným nočným spánkom, ale spálňa by mala byť aj útulná a mala by poskytnúť dostatok miesta na uloženie vecí. Pokiaľ ide podmienky pre dobrý spánok, tie sa pre rôznych ľudí značne líšia. Niekto sa dobre vyspí len v posteli, ktorá stojí uprostred prázdnej izby s veľkými oknami. Iný by v takej izbe nezažmúril oka. Ten potrebuje malú prehľadnú izbičku so stenou za chrbtom a s dverami v zornom poli.


Spálňa - odpočinok, bývanie, uloženie vecí

39506
Dominik Vlaheko

Prirodzene, takéto ideálne predstavy sa nedajú realizovať v každom byte. Ak je to možné, mali by ste na mieste, na ktoré chcete dať posteľ, spať pár nocí na skúšku, a to skôr než zabudujete vstavanú skriňu, a už potom nebudete mať na výber. Nespoliehajte sa na to, že neistota, ktorú pociťujete pri istej polohe postele, časom, keď si zvyknete, zmizne. Naopak, skôr možno očakávať, že neskôr budete spať ešte horšie. Preto je dobré mať vždy viac variantov.

Okrem toho, ak máte byť spokojní, musíte brať do úvahy aj zvyky svojho partnera, napríklad či si večer dlhšie číta, pretože ráno môže neskôr vstávať. Aby sa z toho nestal zdroj neustálych škriepok, mal by byť svetelný kužeľ nočnej stolnej lampy malý. Predovšetkým však treba usporiadať skrine tak, aby ste sa pred nimi vedeli voľne pohybovať bez toho, aby ste veľmi rušili spáča. Nie je ani treba zažať silné svetlo v celej miestnosti, aby ste si skontrolovali farbu ponožiek. Problém zmierni vnútorné osvetlenie skrine alebo reflektor namierený na skriňu.


Spálňa - odpočinok, bývanie, uloženie vecí

45560

Obrázok vpravo: Posteľ stojí voľne v priestore. V záhlaví má širokú stenu z látky, ktorá oddeľuje priestor na spanie od priestoru pri skriniach. Medzi stenou a skriňami vznikol priestor, ktorý možno využívať ako šatňu.

Ak sú vaše zvyklosti príliš rozdielne, takže sa často rušíte, potom by mohli byť najlepším riešením oddelené postele. Okrem toho, ako možno vidieť na našich príkladoch, práve malý priestor sa dá pomocou dvoch samostatných postelí zariadiť omnoho flexibilnejšie než s jednou dvojposteľou.


Spálňa - odpočinok, bývanie, uloženie vecí

39493
Soňa Sadloňová

Všimnime si teraz otázku priestoru v skriniach, ktorého nikdy nie je dosť. Aby skrine v spálni príliš nedominovali, treba dodržať niekoľko pravidiel: Skrine pôsobia menej mohutne, keď ich nevidno z boku, ale len spredu. Predovšetkým ich nestavajte k stene, ku ktorej sa otvárajú izbové dvere, ak nemáte na dverami najmenej 60 cm miesta, pretože by ste sa pri vstupe do miestnosti zakaždým ocitli zoči-voči boku skrine.

Využite celú výšku izby. Najlepšie to dosiahnete pomocou vstavaných skríň. Dokonca aj pri výške 250 cm sa tu dá vytvoriť ešte nejaký odkladací priestor. Uprednostňujte skrine s posuvnými alebo skladacími dverami, ktoré čo najmenej obmedzujú priestor, potrebný na pohyb pred nimi.

Skrine nemusia stáť vždy pri stene. Ak sa použijú na rozdelenie priestoru, možno práve v dlhých a úzkych priestoroch vytvoriť oddelený pohodlný a útulný kútik na spanie.

Kategória: Bývanie Spálňa
Tagy: posteľ spálňa
Zdieľať článok

Diskusia