Periny, vankúše a posteľná bielizeň: Naozaj ich stačí vyvetrať v okne?

17. 03. 2020
Zdieľať

Kedysi naše babičky hneď ráno vetrali paplóny a vankúše v oknách. Tešili sa, že voňajú slnkom. Dnes by sme mali skôr voliť iné alternatívy a periny i posteľnú bielizeň častejšie prať. Prečo?

Dôvod je jednoduchý. Kedysi bolo podstatne menej alergií a chemických škodlivín vo vzduchu. Ak necháte periny vetrať v okne, je vysoká pravdepodobnosť, že naberú niečo z prostredia. V mestách sú to často škodliviny zo vzduchu, v prírodnom prostredí najmä alergény zo stromov, kvetov a tráv. Navyše, prevesením paplóna a vankúša cez okenný parapet, vytvoríte most hmyzu, ktorým sa dostane do vášho interiéru.2606353
iStock

Prečo by sme mali prať posteľnú bielizeň ako oblečenie?

Je paradoxné, že oblečenie si perieme po pár dňoch nosenia, ale posteľnú bielizeň, v ktorej trávime neraz štvrtinu dňa i viac, perieme maximálne raz mesačne. Neuveríte, ale niektorí ľudia si nemenia posteľnú bielizeň ani raz za tri mesiace, navyše ignorujú čistenie paplónov a vankúšov. 

Prečítajte si tiež:

Štyri spálne, do ktorých sa zamilujete2606357
iStock

Nevyzerajú špinavé

Posteľné obliečky ani periny nemusia vyzerať špinavé, a pritom špinavé sú. Kvôli zmesi odumretej pokožky a potu sú živnou pôdou pre 16 foriem baktérií a pre roztoče. Ich trus je častým vinníkom svrbenia očí a astmy. Znie to neuveriteľne, ale ak paplóny a vankúše, rovnako ako posteľnú bielizeň, nečistíte celé mesiace, baktérie, roztoče, ich trus a odumretá koža vytvoria až tretinu ich hmotnosti!2606359
iStock

Najlepší spôsob prania posteľnej bielizne a perín:

* Posteľnú bielizeň perte aspoň raz za tri týždne pri vysokej teplote alebo parnom proti-alergénnom móde (podľa etikety). Vankúše a paplóny každé dva až tri mesiace.

* Pred praním skontrolujte štítky na perinách alebo bielizni, niektoré druhy perín sa dajú čistiť len chemicky. Vyberajte si prírodné tkaniny, ktoré sa dajú veľmi dobre ošetrovať aj pri vysokých teplotách (pranie pri teplote 60 stupňov zabije väčšinu baktérií.)

* Ak je na paplóne alebo vankúši škvrna, ošetrite ju prípravkami proti škvrnám ešte pred praním.

* Obávate sa, že sa paplón nezmestí do vašej práčky? Skúste ho tam dať a skontrolujte, či má dostatok priestoru na pohyb pri praní a žmýkaní. Ak áno, preložte paplón na polovicu a vložte ho do práčky na spôsob slimačej ulity. Tak sa jeho hmotnosť rovnomerne rozloží.

* Horúce zdroje pri sušení pomáhajú ničili všetky zostávajúce baktérie.2606361
iStock

Náš tip: Ak máte sušičku, vankúše a paplóny v nej „oživte“ a našuchorte raz týždenne. Odstránite tak pot a odumretú pokožku. Pozor, to nenahrádza pranie! 

Sabína Zavarská
Zdroj: home.bt.com
Foto: istock

Kategória: Spálňa
Tagy: periny posteľná bielizeň Sme doma vankúše
Zdieľať článok
Chalety v Kráľovských vrcholoch spojili prvok tradičného domu s moderným výrazomASB.sk

Chalety v Kráľovských vrcholoch spojili prvok tradičného domu s moderným výrazom

Staré tehly vám skrášlia záhradu i domDom z tehly

Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Ako si vyrobiť z konára unikátnu lampuUrob si sám

Ako si vyrobiť z konára unikátnu lampu

Diskusia