Zdroj: Möbelix

Ušite si vlastný vankúšový matrac

14. 06. 2023 Zdieľať

Obdobie teplých dní priam láka oddychovať na záhrade či terase. Vytvorte si na túto relaxačnú aktivitu pohodlné ležadlo.

Mäkký vankúšový matrac je na to ten pravý. Vďaka jednotlivým častiam sa dá dokonca ,,poskladať” na sedák s opierkou. Navyše ho viete využiť nielen v exteriéri, ale aj v obývačke pri TV alebo počas oddychu v spálni. Takýto kúsok premení každú izbu na útulnú oázu.

vankúš, nožnice, deka, patentky, šijací stroj, meter, ceruzka, špendlíky, patentky

Zdroj: Möbelix

Čo budeme potrebovať

  • 4 obdĺžnikové vankúše,
  • látka (môže to byť prikrývka alebo posteľná bielizeň, veľkosť závisí od veľkosti vankúšov),
  • 8 ks patentiek,
  • ihla a niť,
  • špendlíky,
  • pravítko a pero,
  • šijací stroj.

Postup

V závislosti od veľkosti vankúšov, ktoré chceme použiť, potrebujeme odmerať veľkosť látky. My sme si vybrali bavlnenú deku s rozmermi 130 × 170 cm. Každý z našich štyroch vankúšov má rozmery 40 × 60 cm.

žena meria látku

Zdroj: Möbelix

Aby sme vedeli, či potrebujeme z prikrývky niečo odstrihnúť, alebo máme miesto len na 3 vankúše, je najlepšie prikrývku zložiť pozdĺžne a vankúše položiť na vrch. Dĺžku prikrývky si, samozrejme, môžeme jednoducho vypočítať na základe rozmerov vankúšov a látky.

Naša dĺžka presne sedí s počtom vankúšov, preto nemusíme nič odstrihnúť, a môžeme hneď začať.

žena zošíva na šijacom stroji

Zdroj: Möbelix

Pre mäkký vankúšový matrac vytvoríme 4 komory, do ktorých neskôr vložíme vankúše. Na začiatku sme si zmerali 4 časti a označili ich čiarami. Najlepšie je zafixovať si to špendlíkmi, a následne vyznačené čiary zošiť šijacím strojom. Vzniknú tak štyri samostatné priehradky pre výplne z vankúšov.

žena prišíva patentky na vankúš

Zdroj: Möbelix

Pred vložením vankúšov do komôr si prišijeme patentky na uzavretie nášho matraca. Dve pre každú otvorenú komoru. Samozrejme,  látku by sme mohli hneď aj zašiť. Ale ak budeme chcieť matrac alebo obliečku neskôr oprať, bude to takto určite jednoduchšie.

žena dáva obliečku na vankúš

Zdroj: Möbelix

Jednotlivé časti následne vyplníme vankúšmi alebo výplňami tak, že z vankúšov stiahneme ich poťah. Na záver otvorenú stranu zatvoríme patentkami.

zapínanie patentiek na vankúši

Zdroj: Möbelix

A náš vankúšový matrac je hotový! Ste pripravení relaxovať na podlahe s dobrou knižkou alebo pri chutnom chladenom drinku?

 Zdroj: PR článok Möbelix SK, s. r. o.

Kategória: Spálňa Záhradný nábytok
Tagy: DIY matrac poťahy na vankúše pracovný postup vankúše
Zdieľať článok