Ten, ktorý zatočí s prachom
Nejedna gazdinka si často povzdychne – odkiaľ sa len ten prach stále berie? Behať každý deň s prachovkou, metlou a pätnásťročným vysávačom, to zrejme nie je riešenie, aké ste si predstavovali. Praktickou zmenou môže napríklad nový a kvalitný vysávač – taký, ktorý účinne zatočí s prachom, aby sa u vás doma cítil bezpečne aj alergik.
Kúpiť si vhodný a kvalitný vysávač naozaj nie je ľahká úloha. No ak doslúži ten starý dobrý (ktorý iba poriadne rozvíril prach v byte), nič iné vám nezostáva. Ako si však poradiť pri kúpe? Všade mnoho reklám, pútačov a obchodníci v snahe čo najviac zaujať a predať tvrdia to isté – ten náš je najlepší. Po mnohých superlatívoch, ktoré sa na vás hrnú zo všetkých strán, treba trocha pouvažovať a nepodľahnúť rýchlemu rozhodnutiu. Tak ako si vybrať? Uprednostniť cenu, značku či technické kvality spotrebiča?
Čo je na trhu?
Na našom trhu je dostupné veľké množstvo vysávačov známych i menej známych značiek. Nakoľko vysávač je spotrebič, ktorý nám bude slúžiť niekoľko rokov, mali by sme vyberať najmä zo známych a časom overených značiek. Na superstroj z trhoviska za výhodnú cenu radšej zabudnite. A čo konkrétne náš trh ponúka? Sú to klasické prenosné vysávače – batériové, automatické, podlahové, viacúčelové, napríklad tri v jednom (umožňujú hĺbkové čistenie, bežné vysávanie a odsatie vody) alebo dva v jednom na suché a mokré vysávanie (odsatie tekutín, bežné vysávanie) a pod. Komu sa však nepáči predstava ustavičného ťahania vysávača za sebou, ešte si môže zvoliť ďalšiu, ale finančne trochu náročnejšiu možnosť v podobe centrálneho vysávacieho systému.
Priamo k veci
Obal predáva – prv než sa chytíte aj na túto pravdu právd a začnete obdivovať, ako vysávač vyzerá, vzdychať nad jeho ladnými krivkami, pobehovať s rukami zaborenými vo vlasoch, že si nemôžete vybrať, lebo je vo farbách od výmyslu sveta a ešte aj jeho cena je hotový balzam na peňaženku, pozrite sa radšej pod jeho povrch. Tam sa ukrýva skutočná kvalita. Všímajte si skôr parametre vysávača – výkon, príkon, hlučnosť a, samozrejme, filtračný systém a jeho účinnosť, než fakt, či vám bude ladiť k domácemu oblečeniu, alebo nie. Aby ste už do predajne prišli náležite odborne pripravení, pomôžu vám nasledujúce chrakteristiky parametrov, bez ktorých sa pri kúpe vysávača určite nezaobídete.
Dôležitý je výkon
Výkon vysávača nám prezradí silu a efektivitu vysávania. Niekedy výrobcovia uvádzajú tieto veličiny dve pre jeden spotrebič. Vyššia hodnota znamená príkon motora (príkon vysávača). Je to údaj, ktorý však priamo neovplyvňuje kvalitu vysávania vysávača, ale znamená kvantitu vynaloženia finančných prostriedkov za spotrebu elektrickej energie. To znamená, čím vyšší je výkon motora, tým je aj väčšia spotreba elektrickej energie. Zvyčajne sa príkon uvádza vo wattoch. Pohybuje sa od 700 do 1800 W a viac. Pozitívom však je, že s vysávačom s vyšším výkonom sa ľahšie pracuje.
Dôležitý je sací výkon spotrebiča na hubici, ktorý sa takisto uvádza vo wattoch. Býva asi o dve tretiny nižší než príkon motora spotrebiča. Rozsah sacieho výkonu sa pri bežných vysávačoch pohybuje od 100 do 350 W, kvalitné vysávače majú tento výkon 400 W a viac. Jednoducho povedané, vysávače s vyšším sacím výkonom sú účinnejšie, ak majú aj kvalitný filtračný systém. Výhodné sú aj tie vysávače, ktoré sú vybavené elektronickou reguláciou príkonu motora a sacieho výkonu. Reguláciou môžeme ovplyvňovať silu sania, a tak šetriť motor. A ešte je jedna možnosť, ako ovplyvňovať sací výkon, a to otváraním štrbín na hadici vysávača. Môžeme tak síce znížiť silu sania, ale motor aj tak bude bežať naplno.
Dôraz klaďte na filtráciu
Dôležitým faktom pri kúpe vysávača je aj jeho efektívna filtrácia, teda nielen vysať prach a nečistoty, ale ich aj účinne zadržať a nedovoliť im dostať sa naspäť do miestnosti. Najmä v rodinách s alergikom sú filtračná účinnosť a spôsob filtrácie veľmi dôležité. Alergikom už nebude stačiť jednoduchý filter, ktorý zachytí iba prach a hrubé nečistoty. Okrem toho, ak taký vysávač nasaje vzduch, dobre ho premieša s nečistotami vo svojich útrobách a dostane sa so všetkým, čo k tomu patrí (kvetovým peľom, roztočmi, hubovými výtrusmi a malými čiastočkami prachu a pod.), von z vysávača. Preto by sme si mali vyberať a, samozrejme, používať vysávače s niekoľkonásobnou filtráciou.
Pri vysávačoch sa stretneme s dvomi spôsobmi filtrácie, a to so suchým a mokrým. Vysávače s mokrým vysávaním majú nádobu s vodou, ktorá plní funkciu filtra. Pri podlahových vysávačoch so suchým vysávaním sa ako filter používa papierové alebo látkové vrecko. Tieto vysávače majú na začiatku dráhy prúdiaceho vzduchu umiestnené prachové vrecko, ktoré zadrží hrubé nečistoty a prach. Výhodou látkového vrecka je, že sa dá použiť viackrát, ale viacvrstvové (dvoj- alebo trojvrstvové) papierové vrecká sú účinnejšie. Účinnosť filtrácie zvyšujú vstupné a výstupné filtre. Vstupný filter umiestnený pred motorom je z netkaných vláken, zachytáva nečistoty a alergény do veľkosti približne 1 mikrometra. Na výstupe sú zväčša vysokoúčinné elektrostatické mikrofiltre, ktoré priťahujú najdrobnejšie elektrostaticky nabité častice.
Medzi najkvalitnejšie patria tzv. HEPA filtre (High Efficienty Particulary Air). Sú to trojvrstvové filtre, ktorých základnú časť tvorí textília v tvare harmoniky s pomerne veľkou filtračnou plochou. Druhú vrstvu tvoria vlákna na povrchu nosnej vrstvy. Tretia vrstva absorbuje zasa pachové látky. Účinnosť týchto filtrov je 99,97 percenta. Kvalitné vysávače sú doplnené medzifiltrom, ktorý zabraňuje úniku nečistôt (uhlíkovému prachu), ktoré vznikajú počas chodu motora.
Pri vysávaní s vodným filtrom sa nasávaný vzduch privádza priamo pod vodnú hladinu. Tu uviaznu hrubé zmáčané nečistoty. Polopriepustné a priepustné filtre zachytávajú nezmáčané nečistoty. Voda zadrží okrem klasických nečistôt aj roztoče a peľ. Vodný filter býva doplnený výstupným elektrostatickým filtrom alebo filtrom HEPA. Vysávanie do vody je síce náročnejšie na údržbu prístroja, ale vždy máte istotu, že filter je čistý. Medzi kvalitné spôsoby filtrácie patria aj vysávače s kombináciou suchého a mokrého vysávania. Pri nich sa vzduch najprv nasaje do prachového vrecka a potom sa privedie pod vodnú hladinu. Systém je doplnený aj o výstupný filter HEPA. Podľa potrieb domácnosti sa nakoniec musíme rozhodnúť, či si vyberieme vysávač s textilným vreckom, ktoré jemný prach nezachytí, alebo uprednostníme kvalitný vysávač s niekoľkostupňovou iltráciou vrátane špeciálnych filtrov na drobné častice. Schopnosť filtrácie sa určuje aj na základe tzv. emisie prachu v miligramoch na kubický meter (mg/m³). Vysávače s nízkou úrovňou emisie prachu majú tento parameter 0,25 mg/m³. Špičkové vysávače dosahujú úroveň emisie 0,002 mg/m³ a sú vhodné aj pre alergikov.
Všímajte si aj hlučnosť vysávača
Radi si v sobotu pospíte dlhšie, kým manželka pripraví raňajky a trochu poupratuje? Potom pobehovanie s hlučným vysávačom okolo vašej postele určite nebude tým správnym budíčkom. S akým najväčším hlukom vás môže prebudiť váš nový vysávač? V priemere okolo 80 dB. Hladina hluku skutočne tichých (ako rozprávanie ľudí) dosahuje 70 dB.
Ďalšia dôležitá vec
Kupujte len to, čo naozaj potrebujete. Ak je váš byt malý, adekvátny by mal byť aj vysávač. Ak máte byt s väčšími priestormi, zvoľte si stredný alebo veľký vysávač a, samozrejme, myslite pritom aj na dĺžku prívodného kábla, aby ste nemuseli vysávač často prepínať zo zásuvky do zásuvky. Jednoducho jeho akčný rádius pre váš byt by mal byť tak akurát, aby ste dosiahli na každé miesto v byte. Byty sa odlišujú od seba podlahami, nábytkom a pod. Preto aj výrobcovia na tento fakt reagujú a ponúkajú veľké množstvo hubíc na rôzne použitie. Základná výbava vysávača by mala obsahovať podlahovú hubicu, malú hubicu na vankúše, do štrbín a hubicu s kefkou. Špeciálne hubice a príslušenstvo dnes už tiež nie sú výnimkou.
Okrem príslušenstva je dôležitý aj objem prachového vrecka, prípadne vodnej nádoby, ktoré ovplyvňujú frekvenciu výmeny a rast nákladov na prevádzku spotrebiča. Niektoré modely sú vybavené aj ukazovateľom naplnenia prachového vrecka. Má to svoje opodstatnenie s ohľadom na zamedzenie nadmerného preťaženia motora. Dôležitý je aj fakt, že vysávač musí byť tesniaci, predovšetkým jeho výstupný filter (staršie typy vysávačov nie sú tesné). Vysávače s prachovým vreckom treba pravidelne čistiť, pretože plné prachové vrecko prestane plniť svoju funkciu a vysávač nebude dobre sať. Takisto treba používať vrecko, ktoré odporúča výrobca. Po dlhšom používaní treba vymeniť aj výstupné filtre.