Viac než vydarená rekonštrukcia

24. 03. 2006
Zdieľať

Rekonštrukcia pamiatkovo chránených budov je tvrdým orieškom vari pre každého architekta. Zlúčiť jeho vlastné vízie s predstavou a požiadavkami zadávateľa a zároveň vyhovieť pamiatkovým úradom nebýva jednoduché a vyžaduje si to nadmerné úsilie. Maďarský architekt László Benczúr však vďaka svojej vytrvalosti a presvedčeniu získal dokonca prestížne ocenenie firmy VELUX, cenu Attic 2003.

Návrh a skutočnosť


Viac než vydarená rekonštrukcia

45872

Skutočnosť, že budova patrí do fondu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je hlavnou príčinou, že sa pri jej rekonštrukcii kládli vysoké nároky na celkovú kvalitu návrhu i spracovania projektu. Ide totiž o historicky významnú stavbu z 19. storočia. Prvý projekt rekonštrukcie úradníci maďarskej Národnej komisie ochrany historických pamiatok odmietli. Uspel až druhý návrh, ktorý sa inšpiroval pôvodným projektom z roku 1911. Práve o tieto výkresy a plány sa autori mohli pri rekonštrukcii budovy a jej priečelia smelo oprieť. Pri prestavbe podkrovných priestorov architekt začínal s holou drevenou strešnou konštrukciou s čiastočne vystuženým dreveným stropom. Jeho víziou bolo vybudovať v podkroví dva luxusné byty.

Napriek dôkladnej príprave sa v priebehu výstavby objavilo mnoho problémov. Ukázalo sa napríklad, že strechu treba kompletne strhnúť. Alebo potrubie márne hľadali tam, kde bolo zakreslené vo výkresoch. Namiesto neho objavili vetraciu šachtu zahádzanú hlinou a zakrytú tŕstím.

Vetracia šachta alebo skleník?


Viac než vydarená rekonštrukcia

45873

Napriek všetkým problémom, ktoré sa počas prípravy projektu, ako aj samotnej rekonštrukcie objavili, napokon sa podarilo oba nadštandardné byty dokončiť. Ako je pre historické domy typické, vnútorné priestory domu boli plné murovaných komínov a vetracích šácht. Autor ich však pomocou moderných technológií pretvoril na užitočné a fungujúce prvky budovy. Napríklad priestor jeden vetracej šachty premenil na malú zimnú záhradu presvetľujúci vnútornú dispozíciu. Premena je o to významnejšia, že leží priamo uprostred bytu, v mieste, kam by sa slnečné svetlo inak nedostalo. Vďaka tomuto zaujímavému prvku architekt priviedol denné svetlo aj do hĺbky dispozície.

Priestorové riešenie


Viac než vydarená rekonštrukcia

45870

Oproti vstupným dverám sa nachádza otvorené schodisko vedúce do priestorov prvého poschodia. Pred ním sa vchádza do priestrannej kúpeľne, kde je umiestnená vaňa a naproti nej sprchovací kút a WC. Aj tu sa nachádza „sklenená šachta“, ktorou do miestnosti prúdi svetlo cez zapustené strešné okná VELUX. Naľavo od schodiska je kuchyňa s barovým pultom. Cez ňu sa prechádza do jedálenskej časti a ďalej do obývacej izby. Tieto priestory plynulo, bez deliacich prvkov prechádzajú jeden do druhého. Novovytvorená zimná záhrada je od obývacej časti oddelená sklenenou stenou.


Viac než vydarená rekonštrukcia

45868

Vráťme sa však späť ku vstupným dverám. Po otvorenom schodisku sa vchádza na prvé poschodie, ktoré je pomocou kovovej konštrukcie zavesené na konštrukcii strechy, čo sa pozitívne odráža na odľahčení vnútorného priestoru. Vďaka tomu, že byt možno obísť dookola, rekonštrukcia získala celkom netradičný charakter. Na poschodí sa nachádza oddychová zóna bytu, teda izby a spálne.

Kombinácia osvetlenia


Viac než vydarená rekonštrukcia

45867

Netradične riešenú dispozíciu bytu umocňuje moderné zariadenie vyznačujúce sa jednoduchými a čistými líniami. Celkovú atmosféru interiéru dotvára dômyselná kombinácia prirodzeného a umelého osvetlenia. Kým prízemie je presvetlené klasickými fasádnymi oknami, poschodie a podkrovie sú osvetlené denným svetlom vďaka radu strešných okien VELUX. Pri výbere vhodného typu strešných okien bolo nevyhnutné prihliadať na to, že sa osadia do pamiatkovo chráneného objektu, a teda musia spĺňať požiadavky príslušných orgánov. Zároveň však mali byť aj súčasťou moderného interiéru. Preto architekt zvolil strešné okná VELUX, ktoré optimálne spĺňali obidve požiadavky. Spoločnosť VELUX totiž dodáva na trh rozličné typy strešných okien, ktoré možno použiť v rôznych situáciách a na presvetlenie akéhokoľvek povalového, hoci aj pamiatkovo chráneného priestoru. Architekt László Bencúr dokáže vo svojich návrhoch skĺbiť tvorivú intuíciu, technickú dokonalosť a skúsenosti, ktoré v priebehu rokov nazhromaždil. Práve preto jeho práce pôsobia tak živo a ľudsky.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: byt
Zdieľať článok

Diskusia