Zdroj: istock.com

Rastliny na okenných parapetoch: Ktorým druhom sa darí najviac a ako ich pestovať

04. 11. 2020
Zdieľať

Sychravé počasie, tma a zima za oknami nám na nálade nepridajú. Vylepšite si ju izbovými rastlinami, ktoré sa dajú pestovať na okenných parapetoch. Ešte predtým, ako si začnete vyberať, ktoré rastlinky by sa vám na vašich oknách páčili, premyslite si niekoľko dôležitých bodov.

Do východných a južných okien kaktusy

Kaktusy a sukulenty sú dobrou voľbou pre parapety orientované na východ a na juh. Väčšina z nich potrebuje niekoľko hodín priameho slnka. Na druhej strane, tieto podmienky sú nevhodné pre väčšinu listnatých rastlín. Kvôli priamemu slnku trpia spálením listov. Pre tieto rastliny sú vhodnejšie parapety okien orientovaných na západ. Slabé svetlo na parapete severného okna je zase ideálne pre izbové rastliny milujúce tieň, napríklad streptokarpus.

Prečítajte si tiež
Najhoršie a najlepšie interiérové rastliny podľa Feng Shui. Máte ich doma aj vy?

Berte do úvahy veľkosť parapetu a potrebu rastlín

Máte dostatočne široký parapet na umiestnenie väčších kvetináčov? Alebo sa vám naň zmestia len drobnejšie rastlinky? Vopred si premyslite, aká veľkosť a tvar kvetináčov je pre vás najvhodnejšia. Na základe toho vyberte typ izbovej rastliny, ktorú pestujete. Niektoré majú veľmi plytké korene, a preto potrebujú väčšie plytké kvetináče. Rastliny, ktoré korenia hlboko, zase uvítajú vysoký kvetináč.

interiérové rastliny na parapete v obývacej izbe

Zdroj: istock.com

Nebezpečná zmena teplôt

Z estetického hľadiska je parapet perfektným miestom na pestovanie rastlín, ale záleží od toho, aké podmienky na nich pestované rastliny majú a aké potrebujú. Veľmi často je totiž pod oknom umiestnený radiátor, ktorý pôdu zbytočne presúša a prehrieva. Navyše, cez okno môže prefukovať studený vzduch, čo v kombinácii s teplom zospodu rastlinu oslabuje a dostáva sa do šoku. Negatívne pôsobia aj dramatické zmeny denných a nočných teplôt.

Ako pestovať izbové rastliny na parapete

V prvom rade si všímajme, ktorým smerom je okno otočené a koľko slnka cez neho počas dňa preniká. Na základe toho si vyberte izbové rastliny, ktorým tieto svetelné podmienky budú vyhovovať. Zaobstarajte si rastlinky a zeminu, ktorá je pre ne najvhodnejšia. Aby ste nepremokrili pôdu pri zalievaní, vložte perforovaný jednoduchý kvetináč do väčšieho ozdobného, ktorý na dne vysteliete kamienkami. Všímajte si, koľko vody vaša rastlinka potrebuje. Prvých pár týždňov pravidelne kontrolujte rastliny, či nemajú príznaky stresu, chladu alebo spálenia listov.

Rastliny, ktorým sa darí na parapetoch

Čínska rastlina bohatstva

Pilea perperomiodes, ktorá sa niekedy nazýva misionárska rastlina, čínska rastlina peňazí, palacinková rastlina, či dokonca UFO, má atraktívne mäsité listami. Na parapet je priam ideálna a je tiež vhodná pre začiatočníkov. Najlepšie výsledky dosiahnete výberom jasného miesta, ktoré je však mimo priameho slnečného žiarenia. Znáša aj slabšie svetelné podmienky, vtedy však zvyknú listy stmavnúť.

  • Medzi polievaním nechajte pôdu preschnúť.
  • Listy môžete pravidelne rosiť vodou.
  • Teplota miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí 15 – 24 stupňov.

Výška x šírka: 30 cm x 30 cm.

Čínska rastlina bohatstva

Pilea perperomiodes Zdroj: istock.com

Alokázia

Alocasia ‘Polly’ je nádherný kompaktný kultivar s lesklými, žilnatými listami s atraktívnymi okrajmi. Pripomína africkú masku, preto sa mu tak aj hovorí. Pochádza z amazonských pralesov. Spravíte dobre, ak alokáziu umiestnite do vlhkého prostredia kuchyne alebo kúpeľne. Okrem vlhkosti však potrebuje aj dostatok svetla. Nádherne vyzerá v špeciálnych kvetináčoch z kokosových vláken.

Výška x šírka: 45 cm x 45 cm.

Alokázia

Alokázia Zdroj: istock.com

Monstera skvelá

Svieža listnatá rastlinka s atypickými dierkovanými listami. Pestujte ju na svetlom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Najlepšie sa jej darí vo vlhšom prostredí, obľubuje rosenie. Vyhovuje jej bežná izbová teplota, rozmnožuje sa odrezkami. Ak je na váš parapet priveľká, vyberte si menšie odrody, napríklad Monstera obliqua.

Výška x šírka: 70 cm x 40 cm.

Prečítajte si tiež
3 obľúbené interiérové rastliny, ktoré vás môžu dostať do nemocnice
Monstera skvelá

Monstera skvelá Zdroj: istock.com

Streptokarpus

Streptokarp je pôvodom z juhoafrických lesov, a preto sa mu darí aj pri slabšom svetle vrátane tmavého tieňa. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak mu poskytnete nepriame svetlo – ideálny je parapet orientovaný na sever alebo na západ. Priame slnko neznáša. Kvitne nádhernými veľkými kvetmi, pri dobrej starostlivosti rýchlo rastie.

Výška a šírka: 30 cm x 45 cm.

Streptokarpus

Streptokarpus Zdroj: istock.com

Mucholapka

Túžite po troche exotiky? Postavte si na parapet mucholapku. Obľubuje vlhšie prostredie. Pestujte ju v komposte bez rašeliny a polievajte iba dažďovou vodou. Na priestor je nenáročná. Potrebuje však dostatok slnka, ale nie priameho.

Náš tip: I keď vás môže lákať mucholapku prikrmovať, verte tomu, že to nepotrebuje. Neskúšajte kŕmiť svoje rastliny mäsom, postačí jej množstvo, ktoré si uloví – je to len doplnok výživy, rovnako ju netrápte dráždením pascí. Jedna pasca je schopná zhruba 3 krát tráviť hmyz a zvládne približne len 10 sklapnutí naprázdno. Každým sklapnutím je pasca pomalšia a slabšia.

Výška a šírka: 10 cm x 10 cm.

Mucholapka

Mucholapka Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny monstera
Zdieľať článok

Diskusia