Izbové terária – záhradka v skle
Izbové teráriá môžu tým, čo sú bez záhrady či balkóna, sprostredkovať dnes čoraz vzácnejší kontakt s prírodou. Aranžmány so sukulentmi či papraďami pôsobia pútavo v kuchyni, položené na pracovnom stole či zavesené vo vzduchu. Starostlivosť o tento „minisvet“ je minimálna – rastlinky v nádobe totiž neohrozuje prievan ani suchý vzduch.
Aké rastlinky sú vhodné do izbového terária?
Do zeleného terária vyberáme rastlinky, ktoré majú rady vlhko a teplo. Vhodné sú fitónie, rôzne druhy papradí, asparágusy, mini figovník, brečtany a je možné doň dať aj orchideu. Do nádoby vložte drenážnu vrstvu štrku, vrstvu aktívneho uhlia a substrát na izbové rastliny. Povrch terária môžete dekorovať vrstvou machu, kôrou, konárikmi i kamienkami.{R1}
Sukulentné terárium obsahuje sukulenty a kaktusy. Vrstvy sú rovnaké ako pri zelenom teráriu, no substrát používajte ten, ktorý je určený na sukulenty/kaktusy. Povrch terária môžete ozdobiť vrstvou piesku, kamienkov. Hneď po presadení kaktusov ho minimálne týždeň nepolievajte, aby korienky nezahnili.
Lesné terárium umiestnite do polotieňa, bez priameho slnečného žiarenia.
Terárium nehnojte ani nezalievajte, rastlinky len striekajte destilovanou vodou.
Sukulentné terárium umiestnite na slnečnejšie miesto.
Počas teplých mesiacov výdatne striekajte vodou, v zime zalievajte minimálne, alebo nezalievajte vôbec.
Peperómia je veľmi prispôsobivá rastlina. Výborná voľba, najmä ak máte v byte nábytok z drevotriesky. Dokáže totiž odfiltrovať formaldehyd, ktorý sa používa pri výrobe drevotrieskového nábytku a môže sa uvoľňovať do ovzdušia.
INŠPIRÁCIA OD…
Lenka Márföldy a Zuzana Mlynárová
Botanical Lab – floral concept store
Mickiewiczova 3, Bratislava
www.botanicallab.sk
TEXT, FOTO A REALIZÁCIA: BOTANICAL LAB
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2018