rastliny v kuchyni
Zdroj: istock.com

Aké rastliny sa hodia do kuchyne a kúpeľne

30. 03. 2022 Zdieľať

Rastliny náš domov jednoznačne osviežujú. Skrášľujú ho a prispievajú k psychickej pohode. Každá však potrebuje isté podmienky, a tak jej v rámci domu či bytu hľadáme to správne miesto. Pre niektoré druhy ním pokojne môže byť aj kuchyňa či kúpeľňa, aj keď prostredie v nich je špecifickejšie ako inde.

Kuchyňa, kde rozvoniavajú aj kvety

Podmienky v kuchyni ovplyvňuje práve, to že okrem rastlín tam rozvoniavajú rôzne jedlá – varí sa tam. Je to totiž spojené s kolísaním teploty, vlhkosti, často s prievanom. Mnohým rastlinným druhom to nevyhovuje. Hlavne v panelákových bytoch môže byť problémom priestor. Rieši sa to väčšinou tak, že domovom zelene sa stane parapet. Sú však aj iné možnosti. Napríklad závesné nádoby v prijateľnej výške nad stolom. Zavesiť môžete starší hrnček, misku po babičke či dokonca nevyužitú formu na bábovku. Rozhodne by ste však nemali zeleň umiestňovať na chladničku či do blízkosti sporáka. Radšej jej venujte kúsok miesta v poličke či na stole alebo položte kvetináč priamo na podlahu. Ako alternatíva poslúži aj menej často používaný servírovací stolík.

rastliny v kuchyni

Zdroj: istock.com

Svetlo a štýl

Rastliny potrebujú svetlo. Tmavá kuchyňa vyhovuje menšiemu počtu druhov ako svetlá. No i tak jej môžete dopriať zelené osvieženie. Zvládne to napríklad aglaonéma, dracéna aj rôzne papraďorasty. V svetlej mestskej kuchyni upúta aj kvitnúci ibištek (Hibiscus rosa-sinensis) či klívia (Clivia miniata), papučka (Calceolaria herbeohybrida), tanierovka (Achimenes grandiflora), podslnečník (Abutilon x hybridum) a na jar primulky (Primula vulgaris).

V pôvodných vidieckych kuchyniach vyniknú pelargónie (Pelargonium zonale). No môžete tu skombinovať viac rôznych druhov. Modernejšie kuchyne radšej oživte jedným druhom vo viacerých skupinkách. Do bledej kuchyne si pokojne môžete vybrať druhy s farebnejšími kvetmi – streptokarp (Streptocarpus), africké fialky (Saintpaulia ionatha), begónie (Begonia elatior) alebo nenáročné kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana), ktoré najlepšie vyniknú na okenných parapetoch a poličkách na stene. Nezabúdajte na bylinky, samozrejme, tie, ktoré budete používať pri varení. Doplnia ich okrasné papričky a pestré citrusy.

O rastlinách v kúpeľni si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny moderné bývanie zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok