Zdroj: Christian Bogner/Shutterstock

Odpustí, ak ho zabudnete poliať, a navyše má aj blahodarné liečivé účinky. Ako sa správne starať o migrénovník?

Migrénovník je skvelá voľba pre každého, kto hľadá nielen zaujímavú a estetickú izbovku, ale aj rastlinu s praktickým využitím. Nielenže krásne vonia a osvieži váš interiér, no má aj liečivé účinky – pomôže pri migréne, upchatých dutinách či zápaloch. Ako sa oň správne starať?

Exotický migrénovník (Tetradenia riparia, historicky aj ako Iboza species) pochádza z južnej Afriky a patrí do čeľade hluchavkovitých. Ide o polosukulent, takže dokáže čiastočne zadržať vodu. Vo voľnej prírode rastie ako ker, ktorý môže dorásť až do výšky 2 – 3 metrov, výnimočne aj trocha viac. V našich končinách sa používa ako okrasná rastlina, no pestuje sa aj pre svoje liečivé a aromaterapeutické účinky.

Migrénovník s tabuľkou s označením.
Migrénovník je okrasná rastlina s liečivými účinkami. Jej aromatická vôňa pomáha pri migrénach, listy pomáhajú aj so zápalmi či hnačkami. Zdroj: iStock

Ako sa starať o migrénovník?

Pestovanie migrénovníka nie je náročné a zvládnuť by ho mali aj menej skúsení záhradkári. Vyhovuje mu teplé a slnečné stanovisko, i keď v horúcich letných dňoch je lepšie dopriať mu skôr rozptýlené než priame slnko. Zvládne aj trocha sucha, no naopak priveľa vody mu môže spôsobiť zahnívanie koreňov. Preto je lepšie polievať ho až po miernom preschnutí substrátu. Pochádza z teplých krajín a neznesie mráz, preto ho pestujeme skôr ako izbovú rastlinu.

Migrénovník v kvetináči.
Aj keď je migrénovník kríkom, môžete ho pestovať aj v interiéri alebo na balkóne či terase. Zdroj: Shutterstock

Ak si ním chcete spestriť záhradu, pestujte ho podobne ako muškáty. Ideálne budú kvetináče umiestnené na okenný parapet, ale hodí sa aj na balkóny či terasy. Na jeseň ho preneste dovnútra a prezimujte pri teplote 8 až 10 °C. V zime polievajte len striedmo.

Prečítajte si tiež
Rýchlo rastie, je nenáročný a zvládnu ho aj menej skúsení! Ako sa správne starať o nádchovník?

Na jar môžete migrénovník presadiť do o niečo väčšej nádoby, čo treba robiť približne každé dva – tri roky, alebo keď prerastie aktuálny kvetináč. Vyhovuje mu dobre priepustná zemina, ktorá zbytočne nezadržiava prebytočnú vodu. Ak používate bežný záhradnícky substrát či substrát pre izbové rastliny, môžete doň primiešať aj trocha piesku či perlitu. Počas obdobia rastu je vhodného raz za mesiac – mesiac a pol prihnojiť.

Migrénovník rastie pomerne rýchlo, preto je dobré ho aj pravidelne zaštipovať. Vďaka tomu si kríček udrží svoj tvar a zhustne. V lete pri vhodných podmienkach vás dokonca poteší nádhernými kvetmi bielej, bieloružovej, ružovej až svetlofialovej farby.

Detail na kvet migrénovníka,
Kvety migrénovníka môžu mať bielu, bieloružovú, ružovú až svetlofialovú farbu. Zdroj: iStock

Liečivé vlastnosti migrénovníka

Migrénovník je aj sám o sebe zaujímavou a estetickou rastlinou. Upútava svojou jemne dočervena sfarbenou stonkou a sýtozelenými vykrajovanými listami s jemnými chĺpkami. Podrvené listy okolo seba šíria výraznú, no príjemnú mentolovú až zázvorovú vôňu s tónmi ruže. Dokázané sú aj ich liečivé účinky.

Používa sa najmä na liečbu, resp. zmiernenie bolestí hlavy, čo naznačuje aj jeho ľudový názov. Ak na vás teda príde záchvat migrény, ako prvú pomoc pomrvte zopár listov medzi prstami a inhalujte ich arómu. Podobne vám migrénovník pomôže aj pri nádche a upchatých dutinách.

Prečítajte si tiež
Nenáročná liečivka vám okrášli záhradu a pomôže pri bolestiach hrdla. Počuli ste už o angínovníku?

Listy môžete tiež rozdrviť v mažiari a šťavu použiť na výrobu domácej masti. Šťavou z listov migrénovníka si môžete potrieť a jemne masírovať spánky, čelo a zadnú stranu krku. To prináša úľavu nielen pri bolestiach hlavy, ale aj pri nádche, chrípke, teplote či všeobecne pri respiračných ochoreniach.

Detail na listy migrénovníka.
Mentolovo-zázvorová vôňa listov pomôže aj pri ochoreniach dýchacích ciest. Zdroj: Shutterstock

Aj do skrine proti moľom

Výťažky z listov migrénovníka vykazujú aj antibakteriálne a protiplesňové účinky a môžu sa používať aj pri liečbe zápalov ústnych dutín či hnačiek. Dokonca odpudzuje aj mole a komáre. Listy si teda môžete nasušiť a preventívne si nimi naplniť vrecúško, ktoré zavesíte do šatníkovej skrine.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!

Migrénovník zároveň povzbudzuje imunitný systém, preto sa určite oplatí ho mať v každej domácej prírodnej lekárničke. Pred jeho užívaním si však radšej overte jeho dávkovanie i presnú aplikáciu, prípadne sa poraďte s odborníkom.

Možno je čas na zmenu!

Aj vy by ste chceli mať v kuchyni malú bylinkovú záhradu, ale v tej vašej na to jednoducho nie je priestor? Možno je ten správny čas na zmenu!

Práve teraz prebieha na našom webe súťaž, v ktorej môžete vyhrať modernú kuchyňu na mieru aj so spotrebičmi v hodnote až 10 000 €.

Súťaž je jednoduchá – stačí vyplniť krátky formulár a ste v hre: https://mojdom.zoznam.sk/kuchynapreteba/

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové rastliny liečivé rastliny pestovanie byliniek pestovanie rastlín
Zdieľať článok
Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!Záhrada

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!

Odborníčka radí: Ako sa starať o voskové srdiečko – list z Hoya kerrii?Záhrada

Odborníčka radí: Ako sa starať o voskové srdiečko – list z Hoya kerrii?

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Diskusia