Zdroj: New Africa/Shutterstock

Absolútny top pre začiatočníkov aj skvelá voľba pre čistý vzduch. Týchto 7 izbových rastlín zvládne rozmnožiť prakticky každý

10. 03. 2024
Zdieľať

Nemáte práve „zelené prsty”, ale chceli by ste aspoň trošku oživiť svoju domácnosť? Poradíme vám sedem vďačných izbových rastlín, ktoré navyše veľmi ľahko rozmnožíte. Prečo je to dôležité? Pretože rozmnožovaním už existujúcich rastlín jednoducho rozšírite svoju zbierku domácej prírody, a to zadarmo.

Rozmnožovanie izbových rastlín – či už svojich vlastných, od susedky, kamarátky alebo od rodičov – je najjednoduchším a prudko efektívnym spôsobom, ako vniesť do interiéru viac zelene. A poslúžia aj ako darček pre priateľov alebo blízkych. Treba však pripomenúť, že každá rastlina sa rozmnožuje trochu inak. Dobrou správou však je, že existujú odrody, ktoré rozmnoží prakticky aj amatér. Stačí poznať pár pravidiel a používať vždy čisté nástroje.

Odborníci odporúčajú 7 rastlín, ktoré rozmnožíte bez problémov:

1. Potosovec zlatý (Epipremnum aureum, Devil’s ivy)

Potosovec je úžasná rastlinka a pre začiatočníkov úplná štartovacia topka. Je nenáročný na podmienky, rastie priam alarmujúcou rýchlosťou a vytvára efektné popínavé závesy. Zároveň je jednou z najjednoduchších rastlín na rozmnožovanie.

Prečítajte si tiež
Aké izbovky sú vhodné do pracovne a čo dať do kúpeľne bez okien? 6 tipov, kam s rastlinami pre čo najlepší efekt

Môžete vyskúšať dva spôsoby – rozmnožovanie odrezkami stoniek alebo delením koreňov. Jednoducho odrežte zdravú stonku pod uzlom a umiestnite ju do vody, kým sa nevytvoria korene. Keď koreň rastie a pevnie 10 dní, môžete ho preniesť do kvetináča. Črepník umiestnite na teplé, slnečné miesto, ale mimo jasného svetla. Dostatok svetla podporí atraktívny, škvrnitý vzhľad rastliny, samozrejme, v závislosti od jej typu.

Potosovec zlatý na parapete pri zamrežovanom okne.

Potosovec zlatý. Zdroj: Wirestock Creators/Shutterstock

2. Sansevieria trojpása (Dracaena trifasciata, Snake plant)

Sansevieria kedysi nemohla chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti. Je známa mečovitými listami v rôznych odtieňoch zelenej so žltým olemovaním. Možno neviete, že táto dnes čoraz viac obľúbená interiérová kráska sa prekvapivo ľahko rozmnožuje. Stačí, keď odrezky listov necháte zakoreniť vo vode alebo v pôde. Alternatívou je oddelenie vyrastených bočných výhonkov, ktorých máva rastlina neúrekom. Z jednej sansevierie tak možno rýchlo získať aj 10 samostatných rastlín.

Sansevierie v sklenených črepníkoch s krhlou na polievanie na stole pri okne.

Sansevieria alebo svokrin jazyk. Zdroj: Grumpy Cow Studios/Shutterstock

3. Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum, Spider plant)

Dekoratívny zelenec, známy tiež ako pavúčia rastlina, potrebujete dobre priepustnú pôdu a nepriame svetlo. Spomedzi rastlín, ktoré sa ľahko rozmnožujú, je veľkým favoritom. Dôvod je jednoznačný – dospelá prosperujúca rastlina tvorí miniatúrne verzie seba samej. Malé odnože materskej rastliny ľahko rozmnožíte umiestnením do vody alebo pôdy, kým sa nevyvinú korene.

Prečítajte si tiež
15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

Odporúčame zakorenenie vo vode v malej nádobe, čo dcérskej rastlinke umožní vyvinúť väčší koreň.

Ak váš zelenec nevytvára malé dcérske rastliny, znamená to, že potrebuje viac času na dozretie alebo vás chce upozorniť na nedostatočnú starostlivosť. Nedávajte ho na jasné svetlo a nepotrebuje ani priveľký kvetináč, skôr naopak. Príliš veľký kvetináč môže spôsobiť, že rastlina sústredí veľa energie na tvorbu koreňov namiesto tvorby krásnych listov.

Zelenec chochlatý v črepníku na okne.

Zelenec chochlatý. Zdroj: KrimKate/Shutterstock

4. Zamiokulkas (Zanzibar Gem, ZZ plant)

Rastlina ZZ, ako je známa vo svete, je voľbou číslo jeden, ak potrebujete doma prečistiť vzduch. Výborné je, že je úplne nenáročná na starostlivosť a vytvára dekoratívne, lesklé, bacuľaté listy.

Prečítajte si tiež
Nechajte balkón rozkvitnúť: Ktorým rastlinám sa na ňom bude dariť?

Zamiokulkas ľahko rozmnožíte. Ako a kedy? Keď podzemná stonka rastliny vytvorí uzly, stačí ich pomocou čistého noža rozdeliť na kúsky tak, aby z každého vychádzala nová stonka.

Oddelené časti rastlín zasaďte do univerzálnej pôdnej zmesi, dôsledne ich zalievajte a každé 2-4 týždne prihnojte. Buďte trpezliví, proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Zamiokulkas v črepníku pri paraváne a zrkadle.

Zamiokulkas. Zdroj: Vikitora/Shutterstock

5. Zebrina previsnutá (Tradescantia zebrina, Inchplant)

Zebrina má okrasné listy, ktoré sú z jednej strany zelené a z rubovej tmavoružové alebo fialové.

Najľahšie ju rozmnožíte zo stonkových odrezkov. Stačí použiť čisté nožnice a z materskej rastliny odobrať stonky, na ktorých je niekoľko párov listov. Tie potom jednoducho vložíte do vody a necháte niekoľko týždňov na slnečnom mieste. Až potom rastlinky presaďte do vlastných nádob.

Zebrina previsnutá v exteriéri pri strome.

Zebrina previsnutá. Zdroj: Ana Sha/Shutterstock

6. Pilea peperomioides (Chinese Money Plant)

Rozkošná a pritom nenáročná čínska rastlina s listami v tvare mincí tvorí dcérske rastlinky vždy, keď je spokojná.

Prečítajte si tiež
Nenáročné rastliny pre tých, ktorí nemajú záhradu. Dobre sa im darí aj v kvetináči

Môžete si všimnúť, že z pôdy, ktorá pokrýva korene materskej rastliny, vyčnievajú malé jadierka nových výhonkov. Keď tieto púčiky prikryjete čerstvou hlinou, vzniknú mladé rastlinky. Klíčiace rastliny odstráňte z hlavnej základne a dajte ich na pár dní do vody. Potom ich preložte do vlhkej pôdy a umiestnite v blízkosti okien, aby mali zabezpečené jasné a nepriame svetlo.

Pilea má rada vysokú úroveň vlhkosti, takže majte poruke fľašu s rozprašovačom.

 Pilea peperomioides v črepníku v stojane, ktorú žena postrekuje.

Pilea peperomioides.

7. Sukulenty

Sukulenty ľahko rozmnožíte buď priamo stonkovými či listovými odrezkami, delením koreňov alebo tiež osamostatnením dcérskych rastlín – v závislosti od druhu.

Vo väčšine prípadov najlepšie funguje zakorenenie odrezku vo vode alebo v/na priepustnej pôde, vždy však na priamom slnečnom svetle. Keď vzniknú korene, rastliny zasaďte do vhodnej pôdy pre sukulenty a zvlhčujte ju rozprašovaním vody. Základom úspešného rozmnožovania tohto typu rastlín je nechať najskôr odrezané konce zaschnúť a zatvrdnúť.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: livingetc.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny izbové rastliny pestovanie rastlín
Zdieľať článok
5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívneUrob si sám

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?Záhrada

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Diskusia