Pri varení si posvieťte pod ruky

30.04.2015  |     

Kuchyňa je multifunkčná miestnosť. Okrem varenia a pečenia v nej spolu s najbližšími trávime spoločný voľný čas. Je preto dôležité, aby sme sa v tejto miestnosti cítili príjemne, a to nielen počas prípravy jedál.

Práca v kuchyni si vyžaduje pozornosť detailom, aj prácu s ostrými predmetmi. Aby príprava jedál bola bezpečná, je veľmi dôležité zabezpečiť dostatočné osvetlenie pracovných plôch.

Zabezpečte dostatočné množstvo denného svetla

Osvetliť však nestačí len pracovné plochy. Treba pamätať na to, že svetlo by nemalo byť umiestnené za vami, lebo by ste si sami vytvárali tieň. Na druhej strane, tiež vás nesmie oslepovať. Denné svetlo robí v priestore doslova zázraky. Vpustite ho aj do kuchyne. Pomocou strešných okien hravo presvetlíte priestory umiestnené v hĺbke aj v jednopodlažných domoch. Kombináciou strešných a fasádnych okien získate zásadné zlepšenie svetelných pomerov v miestnosti a neopakovateľnú atmosféru.

Pokiaľ z rôznych dôvodov nie je možné osadiť strešné okná, riešením sú svetlovody VELUX Novej Generácie. Inštalovať ich možno až do vzdialenosti 6 metrov od strechy, takže naozaj privedú denné svetlo tam, kde potrebujete. Môžete využiť kombináciu so zdrojmi umelého osvetlenia. Špeciálnu pozornosť venujte osvetleniu nad sporákom, pracovnými plochami, ale aj nad jedálenským stolom.

Otvorte okná a vyvetrajte

Okrem denného svetla možno pomocou strešných okien veľmi efektívne vetrať. Počas varenia nezabudnite zapnúť digestor a súbežne otvoriť okná. Po varení nárazovo vetrajte aspoň 15 minút – počas toho sa vymení nahromadený vzduch za čerstvý. Kuchyňu rýchlo a účinne vyvetráte vďaka tzv. komínovému efektu. Stačí naraz otvoriť strešné a fasádne okná. 

Prečítajte si tiež: Strešné okno - áno či nie?

VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky