Chcete, aby sa vaši školáci lepšie sústredili na učivo? Vytvorte im na to vhodné prostredie

31.08.2015  |  

Mnoho žiakov berie školu ako otravnú a nezáživnú časť života, ktorú musia nútene absolvovať. Niektoré predmety ich nebavia a školské prostredie so sebou prináša často rôzne iné problémy. Do školy sa však deti pripravujú aj doma. Preto sa na začiatku školského roka treba zamyslieť aj nad tým, ako vytvoriť čo najlepšie a najzdravšie vnútorné prostredie pre svojho študenta.

Už len pár dní a školské zariadenia v slovenských mestách budú opäť plné malých žiakov i starších študentov. Poznáte ako to chodí: na začiatku roka je mnoho študentov motivovaných k lepším výsledkom, pretože sú oddýchnutí a možno im škola počas prázdnin trochu chýba. Ako však týždne plynú, chuť učiť sa klesá. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ktoré aspoň čiastočne pomôžu zvýšiť ich koncentráciu a sústredenie sa.

Základným predpokladom pre zdravé vnútorné prostredie je dostatok denného svetla a vyvetraná miestnosť. Toto je jeden z významných poznatkov štúdie, ktorú vypracoval Fraunhofer-Institut für Bauphysik (IBP, Fraunhoferov inštitút pre stavebnú fyziku). Štúdia zhŕňa kľúčové zistenia a poznatky z rôznych článkov a referenčných stavieb, ktoré sa týkajú európskych domácností. Jej primárnym cieľom bolo zistiť vplyv vnútorného prostredia v domoch a školách na zdravie a výkon detí. Štúdia priniesla viacero výsledkov, na základe ktorých vám ponúkame zopár tipov, ako zlepšiť deťom prostredie, kde sa učia. 

Tip č. 1: Kvalitný nočný spánok je predpokladom úspešného dňa

Platí to nielen pre dospelých – deti totiž na nedostatok spánku reagujú omnoho citlivejšie. Preto by rodičia nemali zanedbávať úroveň vnútorného prostredia v detských izbách. Kvalita spánku úzko súvisí s cirkadiánnym rytmom človeka – počas 24 hodín by mal mať vyvážený pomer denného svetla aj tmy.
 
„Zdravá tma“ je predpokladom kvalitného nočného spánku. Existuje viacero spôsobov, ako ju vytvoriť. Základom sú tieniace a zatemňujúce doplnky. Zatiahnuť žalúzie alebo vytiahnuť rolety by malo patriť k pravidelnej príprave na spánok. Vonkajšie rolety VELUX poskytujú úplné zatemnenie miestnosti aj počas popoludňajšieho spánku.

Ďalším faktorom, ktorý pôsobí na kvalitu spánku, je teplota v miestnosti. Pravidlom je, že v spálni a detskej izbe by teplota mala byť o niečo nižšia ako v iných miestnostiach. V chladnejších mesiacoch si preto treba dávať pozor na prehrievanie. 

Tip č. 2: Čerstvý vzduch je cestou k zdravému domovu

Problémom, ktorému možno prostredníctvom pravidelného vetrania predchádzať, je práve výskyt vlhkosti. Podľa štatistiky spoločnosti VELUX ňou trpí až 80 miliónov Európanov. Podceniť zvýšenú vlhkosť sa neoplatí, keďže vedie ku tvorbe plesní a následne môže vrcholiť aj rôznymi zdravotnými ťažkosťami, ako sú alergie, či astma. 

S nedostatkom čerstvého vzduchu sa školáci stretávajú aj v školách – a to najmä počas zimných mesiacov. Vtedy je ťažké vyhovieť všetkým spolužiakom, studený vzduch ich odrádza od otvárania okien. Preto sa vetrá v triedach málo. Treba si však uvedomiť, že čerstvý vzduch napomáha ku koncentrácii a sústredeniu sa na školské učivo. To možno riešiť poverením týždenníka, aby dohliadal na pravidelné otváranie okien počas prestávok. 

Cestu čerstvému vzduchu treba otvoriť aj doma – otvárať okná v miestnostiach treba niekoľkokrát denne. Vetrací rituál by si mali vytvoriť nielen rodičia, ale aj deti. 

Tip č. 3: Denné svetlo je stimulátorom vnímania

Prirodzené svetlo má významný vplyv na psychiku a správanie človeka. Ovplyvňuje nielen hormóny a rovnováhu vitamínov v tele – kontroluje aj cirkadiánne rytmy (najmä vnímanie dňa a noci). Ako viete, existujú dva zdroje svetla: prirodzené a umelé. Ich množstvo treba vyvažovať. V momentálnom kolobehu života trávia Európania v interiéri - doma, v práci alebo v škole – viac ako 90 % svojho času. Preto treba nájsť istý balans medzi pobytom vnútri a v exteriéri. Jasnejšie denné svetlo stimuluje zrak a vnímanie človeka – odporúča sa preto vyjsť niekoľkokrát denne von z budovy na niekoľko minút. 

Hľadieť na množstvo prichádzajúceho denného svetla by ste mali aj v domácnosti. Uprednostnite ho aj pred umelými zdrojmi. Minimálne v detskej izbe ním nešetrite. Aby deti nenamáhali svoj zrak, ich pracovný stôl treba umiestniť, čo najbližšie ku oknu tak, aby si netienili. Ak chcete do miestnosti dostať čo najviac svetla, zvážte strešné okná, ktoré ho privedú dnu až dvakrát viac ako fasádne. Preto je ich kombinácia ideálna pre zabezpečenie dostatočného prívodu denného svetla do interiéru.

Viac informácií o štúdii nájdete tu.

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky