Zdroj: iStock

Ako a čím umývať okná, aby na skle nezostávali šmuhy? Vyskúšajte tieto domáce triky

28. 11. 2023
Zdieľať

Nič nevyzerá lepšie ako krištáľovo čisté okná, z ktorých ste práve odstránili nečistoty, peľ a prach. Na to, ako to dosiahnuť, existuje množstvo tipov a trikov. Nie vždy sa nám však darí dosiahnuť lesklý efekt bez otravných šmúh. Poradíme vám preto niekoľko jednoduchých krokov, ako mať doma okná vyčistené ako od profesionálov.

Hoci sa vám umývanie okien zdá ako únavná a ťažká práca, ktorej sa chcete vyhnúť, uvidíte, že s našimi tipmi a trochou úsilia vám to pôjde oveľa jednoduchšie. Ak dodržíte zásady ich pravidelného čistenia a možno aj využijete pomoc z domácej kuchyne, podarí sa vám to na výbornú.

Kedy okná umývať?

Predtým ako sa pustíte do práce, je potrebné zvážiť niekoľko zásad. Tou prvou je frekvencia čistenia okien. Vo všeobecnosti platí, že by sa okná mali umývať raz za polroka, a teda dvakrát ročne. Ide o vyslovene sezónnu záležitosť. Ak však bývate v blízkosti ciest alebo diaľnic, kúrite drevom a zapaľujete sviečky, mali by ste zvážiť častejšie umývanie, a to raz za dva až tri mesiace.

Prečítajte si tiež
9 šikovných tipov od našich babičiek, ktoré oceníte nielen pri predvianočnom upratovaní

Okná nečistite ani v čase priameho slnka, ani vtedy, keď panuje mráz. Ostali by vám na nich  výrazné šmuhy. Na umývanie si vyhraďte deň v týždni s teplotou nad 5°C. Ak sa rozhodnete vyčistiť okná v zime, mali by ste sa pozrieť aj na ich tesnenia a po ich umytí a osušení ich natrieť mazivom zo silikónu.

Prečo treba čistiť okná pravidelne?

Cez čisté sklá prúdi dnu viac svetla a taktiež celkovo prispievajú k dojmu čistejšej domácnosti. Okrem týchto očividných dôvodov je tu však aj zdravotný a ekonomický rozmer. Okná sú lákadlom pre rozličné nečistoty a plesne, ktoré ako alergény spôsobujú dýchacie ťažkosti a znižujú celkovú imunitu. Pri správnej údržbe okien tiež prispievate k predĺženiu ich životnosti.

Aký materiál použiť?

Na začiatku si musíte určiť spôsob, akým okná vyčistíte. Niekto používa univerzálne utierky z mikrovlákna, ktoré na skle nezanechávajú zvyšky materiálu, a teda sa najviac osvedčujú pri umývaní. Použiť môžete aj noviny, avšak sú dosť ťažkopádne pri manipulácii. Pri bežných papierových utierkach zasa vzniká množstvo odpadu. Každá z týchto techník je iná, a preto si vyberte to, čo vám najviac vyhovuje podľa času a energie, ktorú ste ochotní do čistenia okien vložiť.

Žena utiera okno handričkou z mikrovlákna.

Na umývanie okien sa v mnohých domácnostiach osvedčila handrička z mikrovlákna. Ak takú nevlastníte, vyskúšajte trik našich babičiek –
staré noviny. Zdroj: iStock

Zvážte výber čistiaceho prostriedku

Pri čistení okien máte na výber z niekoľkých možností, ktoré majú svoje plusy aj mínusy. Záleží od toho, či preferujete čistiace prostriedky z drogérie alebo ste za ekologickejší variant z dostupných surovín z domácnosti.

Pri prvej voľbe zvážte čistič s obsahom alkoholu, ktorý sa ľahšie odparí. Nepoužívajte prostriedok na umývanie riadu, inak na oknách zanecháte šmuhy a lepkavý film. Čističe s alkoholom sú efektívne a účinné a svojím zložením navyše chránia sklo (napríklad pred ďalším znečistením). Mínusy spočívajú v možnom vyvolaní alergie a tiež v obsahu chemických látok, ktoré sú ťažko odbúrateľné, a teda neekologické.

Prečítajte si tiež
Osvedčené recepty na ekologické čistiace prostriedky do kúpeľne

Druhým variantom je vyrobenie vlastného domáceho čistiaceho prostriedku. Jeho pozitívnymi stránkami sú ekologické zloženie, dostupnosť a menšia ekonomická záťaž. Jeho použitím teda pomáhate prírode aj svojej peňaženke. Mínusy vyplývajú z povahy čističa – má menšiu trvanlivosť, musí sa vopred namiešať a okná sa dokážu rýchlejšie ušpiniť, než keď využijete bežné prostriedky na umývanie okien.

Vyrobte si domáce čistiace prostriedky na okná

  • Zmiešajte šálku octu so štyrmi šálkami vody. Ak chcete, aby váš čistič pekne voňal, pridajte aj pár kvapiek esenciálneho oleja alebo citrónu.
  • Vyskúšajte tiež roztok z dvoch šálok vody, pol šálky bieleho octu a štvrtiny šálky alkoholu. Odporúčame použiť alkohol so 70-percentnou koncentráciou, aby sa dosiahla účinnosť prostriedku proti šmuhám.
  • Inšpirovať sa môžete aj receptom starých mám, ktoré pridávali do vody na čistenie okien lyžicu kukuričného škrobu.
  • Na odstránenie mastných škvŕn alebo otlačkov prstov skúste zmes vody a octu v pomere 2:1 a kvapky tekutého mydla.

Zmes potom nalejte do fľaše s rozprašovačom a používajte ako bežný čistiaci prostriedok. Dôležité však je okno vyutierať dosucha a doleštiť.

Čistiaci prostriedok, nastriekaný na okno.

Ak chcete udržiavať svoju domácnosť nielen čistú, ale aj ekologickú, siahnite po niektorých z naších receptov na domáce čistiace prostriedky. Variácií je hneď niekoľko. Zdroj: iStock

Postup pri čistení okien

Potrebné pomôcky

  • vedro alebo lavór s vodou
  • špongia alebo kefa
  • utierky, najlepšie z mikrovlákna, na suché aj mokré čistenie
  • čistiaci prostriedok na okná/domáci čistič vo fľaši s rozprašovačom
  • vysávač (ideálne ručný)
  • staré uteráky (na ochranu podlahy)

Náš tip

Na umývanie okien použite teplú, nie však horúcu vodu. Jej teplota by mala dosahovať približne 30 °C. Ak zas bývate v oblasti s tvrdou vodou, použite radšej destilovanú, pri ktorej sa vyhnete tvorbe škvŕn od vodného kameňa.

Postup

Ak máte ešte stále na oknách sieťky proti hmyzu, odstráňte ich z okien a očistite. V prípade roliet alebo žalúzií ich nezabudnite pred zdvihnutím (alebo odstránením, ak je to možné) utrieť handrou z mikrovlákna. Predídete tým opätovnému zašpineniu vyčistených okien.

Okná umyte najprv z vonkajšej a potom z vnútornej strany. Ak čistíte okná vonku, použite stabilný rebrík alebo záhradnú hadicu, ktorá si poradí s prvým zmytím nečistôt. Ak, naopak, čistíte okná zvnútra, položte na podlahu staré uteráky, aby ste zachytili prebytočnú alebo stekajúcu vodu.

Prečítajte si tiež
Ako si poradiť s vianočným upratovaním prakticky a bez stresu

Najprv odstráňte hrubé nečistoty z povrchu a okenných rámov. Použite na to suchú handru, kefu a vysávač. Prach a nečistoty, ktoré sa hromadia vo vnútri parapetov, vyčistite nasucho. Ak by ste tak urobili s mokrou handrou, riskujete vznik šmúh.

Na vyčistenie vnútornej strany okien od prachu či chrobákov, čo sa nahromadili pri zatváraní okna, zas použite ručný alebo bežný vysávač s úzkou hubicou, ktorý sa dostane aj do špár. Naplňte vedro alebo lavór s teplou vodou, do ktorej pridajte malé množstvo prostriedku na umývanie riadu. Túto zmes využite na parapety a okenné rámy, no nie na sklá.

Utieranie parapetnej dosky.

Pri čistení nezabúdajte ani na rámy a parapety, aj tam sa hromadia nečistoty. Zdroj: iStock

Drevené rámy ošetrujte špeciálnymi prostriedkami, ktoré ho ochránia pred pôsobením počasia, a na plastové typy si zas vyhraďte čističe výlučne určené na plast. Odolné čiastočky špiny či pavučiny napokon pretrite vlhkou handričkou, namočenou v saponátovej vode.

Na čistenie okien si zvoľte vhodný čistiaci prostriedok, nastriekajte ho na okenné sklá a utrite handričkou. Na dosušenie použite handru z mikrovlákna. Nezabúdajte na rohy okien, kde môžu ostávať kvapôčky vody. Na prípadné doleštenie skiel môžete použiť aj spomínané noviny. Okná budú budiť dojem vyčistenia ako od profesionálov.

Dobrá rada

Vyskúšajte pri umývaní okien čistiť sklá na vnútornej strane sprava doľava a na vonkajšej zhora dole, prípadne naopak. Ak po dočistení ostanú na oknách šmuhy, ľahšie nájdete správnu stranu, ktorú treba ešte doleštiť.

Tipy, ako udržať okná čisté čo najdlhšie

– udržujte kríky a konáre stromov v dostatočnej vzdialenosti od okien a prerezávajte ich vždy, keď je to potrebné

– ak okná v zime príliš neotvárate, odstráňte z nich sieťky, ktoré slúžia ako lapač nečistôt, vyčistite ich, odložte a vytiahnite až na jar

– keď varíte v kuchyni, použite zakaždým digestor

– v prípade daždivého počasia ošetrite vonkajšie okná prípravkom na odpudzovanie vody

– pravidelne čistite pec a vymeňte filter v klimatizácii

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Obývacia izba Okná
Tagy: sieťka na okno umývanie okien upratovanie
Zdieľať článok
Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!Urob si sám

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!

Na bývalej skládke odpadu pri Kežmarku chcú postaviť fotovoltickú elektráreňASB.sk

Na bývalej skládke odpadu pri Kežmarku chcú postaviť fotovoltickú elektráreň

Postaviť si dom svojpomocne za menej ako 20 tisíc eur? Mladík dokázal, že sa to dá!Urob si sám

Postaviť si dom svojpomocne za menej ako 20 tisíc eur? Mladík dokázal, že sa to dá!

Monopoly v investičnom procese: vodárenské a kanalizačné siete sú špecifickou oblasťouASB.sk

Monopoly v investičnom procese: vodárenské a kanalizačné siete sú špecifickou oblasťou

Diskusia