Ruka otvára plastové okno
Zdroj: iStock

Máte už okná nastavené na letný režim? Viete, prečo je to dôležité a ako postupovať?

23. 03. 2023
Zdieľať

Bežný užívateľ plastových okien ani netuší, že skrývajú viaceré tajomstvá. Napríklad, viete o tom, že na jeseň treba nastaviť okná na zimný režim a na jar na letný? Dokonca je to niečo, čo môžete pri troške zručnosti urobiť sami bez toho, aby ste museli volať odborníkov na nastavovanie okien. Ako na to? Kde nájdete nastavovací systém?

Ak ste doposiaľ netušili o tom, že počas jesene treba okná nastaviť na zimné nastavenie a na jar na letné, určite nie ste jediní. V skutočnosti je to veľmi jednoduché a je efektné naučiť sa tento ľahký trik.

Prečítajte si tiež
Kondenzácia vody na oknách nie je len problémom zimy. Viete, ako jej zabrániť?

Ako zmeniť nastavenie na rámoch plastových okien

Najskôr nájdite uzamykací mechanizmus. Je súčasťou kovania. Otvorte okno a pozrite sa naň z boku. Jasne uvidíte kovový pás. V oblasti kúsok pod kľučkou okna je pohyblivý mechanizmus. Zamerajte sa naň. Obsahuje skrutku alebo čap zvyčajne v tvare šesťhrana (takzvaná hviezda). Práve tento čap slúži na nastavenie režimu okna.

Muž opravuje plastové okno

Zdroj: iStock

Všetko, čo treba urobiť, je zobrať imbusový kľúč a otočiť mechanizmus o 90 stupňov. Na niektorých oknách sú čapy, na ktoré netreba použiť žiaden kľúč, dajú sa otočiť prstami, keď ich mierne nadvihnete – na hlavičke majú ryhu, podľa ktorej viete, ako je čap otočený.

Prečítajte si tiež
Túžite po čistom a jednoduchom bývaní, kde nie je nič iba na efekt? Praktický minimalizmus bude pre vás to pravé

Kedy netreba meniť nastavenie?

Ak ste okná nikdy nenastavovali do zimného režimu, je veľmi pravdepodobné, že ich máte automaticky v letnom, pretože okna z výroby majú štandardné nastavenia na letný režim. Ak ste okná nastavovali do zimného režimu, treba nastavenie zmeniť.

Nastavenie plastových okien

Zdroj: urobsisam.sk

Ako spoznáte či máte okná v letnom alebo v zimnom režime?

To, či máte okná v zimnom alebo v letnom režime, zistíte pomerne ľahko pri samotnom otváraní. Okno v letnom režime má určitú vôľu, otvára sa ľahko a plynule. Naopak, v zimnom prežime môžete mať pocit, že okno trochu „drhne“. V zimnom režime totiž krídlo okna dokonale priľne k tesneniu.

Ďalší spôsob, ako zistíte nastavenie okna

Vložte kúsok papiera do tesnenia okna. Ak sa to dá ľahko, potom máte okná v letnom režime, ak je papier prakticky nemožné vytiahnuť bez roztrhnutia, okno je v zimnom nastavení.

Prečítajte si tiež
Periny, vankúše a posteľná bielizeň: Naozaj ich stačí vyvetrať v okne?

Prečo nemôžete nechať okná po celý rok v zimnom režime?

Môžete, ale nie je to dobré. V tom prípade budete musieť skôr či neskôr vymeniť časti rámu okna. Pri umiestnení do zimného nastavenia sa totiž tlak na tesnenie výrazne zvýši. Otváraním a zatváraním okna sa tesnenie opotrebuje a potom už budete takmer určite potrebovať pomoc odborníka.

Otvorené okno na vetranie

Zdroj: iStock

Všetky okná je potrebné premazať

Ďalším krokom údržby okien, o ktorom mnohí nevedia, je premazávanie. To je dôvod, prečo keď začne vŕzgať kľučka alebo rámový mechanizmus, zavolajú hneď oknára. Problém môžete pritom vyriešiť sami. Stačí aspoň raz za rok premazať všetky pohyblivé časti okien olejom. Na tento účel je dobrý, napríklad olej vyrobený do šijacích strojov. Jednoducho naneste niekoľko kvapiek na pohyblivé časti rámu okna.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com, urobsisam.sk

Kategória: Okná
Tagy: okenné systémy plastové okná Praktické rady údržba okien
Zdieľať článok
Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaníUrob si sám

Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaní

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Diskusia