Japonská záhrada na streche ako umelecké dielo

03.02.2012  |     

Na zeleň by sa malo nájsť miesto vždy. Hlavne v mestách, kde je jej často žalostne málo. Samozrejme, nie každý má možnosť starať sa uprostred mesta o záhradku. Pekné výsadby, hoci miniatúrne, však môžu zatraktívniť aj balkóny či terasy, prípadne aj strešné záhrady, ktorých budovanie je teraz veľmi trendové. Mnohé z nich sú dokonca také zaujímavé, že predstihnú tie klasické. Do jednej takej vás teraz pozývame...


Moderná strešná záhrada, ktorou vás tento mesiac prevedieme, sa nachádza v Európe, no dýcha atmosférou ďalekého Japonska – málokto by povedal, že nejde o výsadbu na niektorej z moderných budov v ázijskom veľkomeste. O jej príťažlivý vzhľad, ktorý je zároveň príznačný aj netypický, sa zaslúžili dvaja japonskí záhradní dizajnéri Tomoko Osonoe a Kei Iwata.

Dominantou je bonsaj

Na pomerne malom priestore vytvorili dizajnéri prekrásnu zelenú, a treba zdôrazniť aj reprezentatívnu oázu. Kompozícia je druhovo aj farebne rozmanitá, prehľadná, prakticky riešená, celoročne príťažlivá a čo je podstatné, jej tvorcovia maximálne zohľadnili podmienky danej lokality – veterno, vlhko a veľa slnka, ako aj časté extrémne klimatické výkyvy. Majitelia tejto neveľkej strešnej záhrady majú veľkú záľubu v japonskom záhradnom umení, dokonca do Japonska vycestovali a niekoľko záhrad tam navštívili. Tej ich dominujú prekrásne, precízne tvarované bonsaje vytvorené z borovíc, ktoré sú najvzácnejšou súčasťou výsadby. Pohľadovým magnetom je však aj javor dlaňovitolistý (Acer palmatum Dissectum), ktorého purpurové listy zaujímavo kontrastujú s prevažujúcou zelenou. Jeho prevísajúce konáre zároveň dotvárajú kompozíciu rôznych rastových foriem, ktoré sú v záhrade zastúpené (krovité, stĺpovité, plazivé...).

 

Záhrada ako umelecké dielo

Tak, ako každá japonská záhrada – najmä ak je mimo územia Japonska, aj táto strešná je plná symboliky a odzrkadľuje hlbokú úctu Japoncov k prírode. Z bieleho štrku je tu vytvorený obraz rieky, ktorú prerušuje niekoľko ostrovčekov z nenáročných sukulentov. Kompozícia symbolizuje typickú japonskú krajinu a zároveň je príťažlivou možnosťou, ako zjemniť vzhľad strohej, slnkom rozpálenej dláždenej plochy. V takýchto podmienkach sa sukulentom darí najlepšie. V záhrade nechýbajú ani vytrvalé dreviny – zastúpené sú hlavne zakrpatenými ihličnanmi, a dokonca aj japonskými azalkami. Okrem rastlín s okrasnými listami je tu vysadených aj viacero pekných cibuľovín – najmä okrasných cesnakov, dlho kvitnúcich trvaliek a okrasných tráv. Tie sa v záhradách vybudovaných v japonskom štýle bežne neobjavujú, a hoci kvitnú množstvom pestrých sýtych farieb, nepôsobia tu rušivo. Naopak, originálne dotvárajú dielo šikovných záhradných dizajnérov.


Vstupujúc do tejto strešnej oázy má človek pocit, že sa pozerá na nádherný obraz, a musí sa pozastaviť nad jej precíznym usporiadaním. Rastliny sú tu vysadené v praktických vyvýšených záhonoch, vďaka čomu je starostlivosť o ne pohodlnejšia, a navyše sa tým zaujímavo rozčlení priestor. Záhony sú umiestnené pod moderne pôsobiacim, decentne dekorovaným sivým múrom, ktorý je ideálnou kulisou pre výsadbu a zároveň poskytuje záhrade príjemné závetrie a azalkám potrebný tieň. Dizajnéri pritom nezabudli ani na miestečko pre majiteľov, na ktorom si môžu posedieť a pokochať sa okolitou nádherou – umiestnili sem lavičku a mobilné drevené kocky, ktoré okrem príležitosti na sedenie poskytujú aj praktický úložný priestor. V záhrade je však dostatok miesta aj na rozloženie ležadla či záhradných kresiel a našlo sa aj na zaujímavú drôtenú plastiku. Hoci ani ona priveľmi nezapadá do tradičnej predstavy japonskej záhradnej kompozície, v tomto celku rozhodne nepôsobí rušivo. Aj japonské záhradné umenie sa skrátka mení a badať na ňom európske vplyvy.  


Šarmantná krásavica

Za zmienku rozhodne stojí aj premyslené usporiadanie rastlín v tejto záhrade. Tam, kde je najviac slnka, rastú trvalky – pakosty, šalvie, maky, lupíny, kosatce a ďalšie. Tam, kde je slnka pomenej (napríklad pod drevinami či lavičkami), majú zas miesto papraďorasty a pôdopokryvné šalvie. A výborne sa im tu darí. To však možno povedať vlastne o všetkých rastlinách – aj vďaka tomu pôsobí táto strešná záhrada harmonickým dojmom, upravene, a vôbec nie všedne. Niet sa preto čo čudovať, že majitelia po nej povodia svojich hostí s náležitou hrdosťou, i keď, ako sami hovoria, stále majú pocit, že to ešte nie je ono. Záhrada má asi štyri roky a s pribúdajúcim vekom je čoraz pôvabnejšia. Ak si ale bude vyžadovať zmenu, majitelia sa jej vraj nebudú brániť.

 

Aké rastliny použili dizajnéri

Dreviny:                                                                                      Geranium tuberosum – pakost
Acer palmatum 'Disectum' – javor                                         Heuchera 'Plum Pudding' – heuchera
Pinus sylvestris – borovica                                                      Lamium maculatum 'White Nancy' – hluchavka
Wisteria floribunda – vistéria                                                  Panicum virgatum 'Heavy Metal' – proso
Azalea 'Squirrel'– azalka                                                        Polystichum setiferum – papraďovec          
Rhododendron 'Gomer Waterer' – rododendron                Salvia nemorosa 'Caradonna' – šalvia        
Chamaecyparis Lawsoniana 'Green Globe' – cypruštek     
Hebe 'Green Globe' – hebe                                                    Skalničky:   
                                                                                                       Arenaria verna – piesočnica
Trvalky, trávy a papraďorasty:                                             Saxifraga – lomikameň
Anemone nemorosa 'Bracteata Pleniflora' – veternica      Sempervivum mixed – skalnica
Astrantia 'Hadspen Blood' – jarmanka                                  Sempervivum 'Reinhardt' – skalnica
Athyrium niponicum – papraďka                                            Sempervivum 'Rosie' – skalnica
Festuca gautieri – kostrava

 

TEXT a 
Foto: Daniel Košťál Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky