Domov 4-člennej rodiny sa zo štandardnej zástavby vymyká vzhľadom i materiálmi

04.03.2014  |     

Plech, ktorý vrstva hrdze chráni pred ďalšou koróziou, cédrové drevo, legendárne svojou odolnosťou, a betón, ktorého večnosť dokázali už starí Rimania. Pôsobivou, a zároveň praktickou kombináciou materiálov na fasáde sa však zaujímavé prvky tohto domu nekončia.

Zo štandardnej zástavby vilovej štvrte sa vymyká domov štvorčlennej rodiny s dvoma psími miláčikmi. Keďže domy v okolí, väčšinou 30 až 70 rokov staré, neboli ničím pozoruhodné, rozhodli sa architekti odlíšiť od nich novostavbu vzhľadom aj použitými materiálmi. Jej rozsah však ráz miesta rešpektuje.

Prirodzené materiály sú na fasáde skombinované v pôsobivom kontraste - drevo bez povrchovej úpravy, betón, hrdzavý plech a sklo elegantne lemujú hliníkové rámy v matnej ciernej farbe.

​​

Čo je corten

Cor-Ten® alebo corten (čítaj korten) je plech vyrobený z ocele so špeciálnym zložením, ktorý bez povrchovej úpravy odoláva poveternostným vplyvom. Pri výrobe sa na jeho povrchu vytvorí v riadených podmienkach (pri periodickom zvlhčovaní a vysušovaní) vrstva oxidu (patiny), ktorá ho chráni pred atmosférickou koróziou. Patina mu zároveň dodáva typickú farbu – na začiatku je červenohnedá a časom tmavne.

Z hornej terasy je nádherný výhľad na mesto pod kopcom aj na bazén v záhrade.

Vstupné dvere do suterénu (Schüco) splývajú vďaka plošne zalícovanej výplni z cortenového plechu s fasádou, do ktorej sú zasadené. 

Gabiony – drôtené koše, z ktorých je zostavené oplotenie, sú klasicky vysypané kameňom len sčasti. Zvyšok postupne prerastá vegetácia, ktorá plot časom „zjemní“ a oživí.

Premyslené detaily. 
Hliníkové okná sú osadené tak, že lícujú s povrchom fasády, a aj spracovanie cédrového obkladu je do detailu precízne.

Mozaika materiálov

Majitelia mali od začiatku jasno v tom, čo potrebujú. Chceli priestor na pohodlné bývanie vrátane dostatku miesta na odkladanie, dôležitá pre nich bola nenáročná prevádzka i údržba. A zabudnúť sa nesmelo ani na výhľad na mesto, ktorý sa z parcely ponúkal. Inak sa pri návrhu domu úplne spoľahli na architektov, ktorých predchádzajúce realizácie sa im páčili. „Tvorba štúdie aj projektu mala pomerne rýchly priebeh. Investor totiž vedel, čo chce,“ popisuje spoluprácu spoluautor vily, architekt Libor Chovanec z OK Plan Architects. „Pozitívne bolo, že sa majitelia domu nebránili ani experimentovaniu s materiálmi, takže sa nám darilo skladať ich mozaiku do zmysluplného celku,“ dodáva. 

Stena obložená plechom pekne kontrastuje s drevenými podlahami a nábytkom.

architekt Libor Chovanec:

Gletované štuky v interiéri sme na tejto stavbe použili po prvý raz a skončilo sa to veľmi dobre.

​Výber materiálov na fasádu pritom splnil požiadavku bezúdržbovosti a zároveň vytvoril efektné kontrasty, ktoré dávajú vyniknúť každej z prirodzene pôsobiacich plôch – obloženie z cédra sa strieda s plátmi cortenového plechu a plochami pohľadového betónu, celok filigránsky dotvárajú elegantné čierne rámy hliníkových okien.

S dôrazom na detail

Pri návrhu domu aj jeho stavbe sa kládol veľký dôraz na vyhotovenie detailov, výnimkou neboli ani okná, osadené netradične – v rovine s fasádou. Zaujímavým prvkom sú najmä okná na najvyššom podlaží obrátené do ulice, ktoré sa končia až na úrovni atiky. V spojení s osadením až na líce obvodového plášťa tak vznikol priestor medzi nosnou stenou a oknom, ktorý slúži na umiestnenie interiérového tienenia. „Realizácia okien bola náročná a vyžadovala si kombináciu rôznych systémov,“ upozorňuje Ing. Miroslav Culka z firmy Dafe-Plast.

„Pri správnom a precíznom osádzaní bolo pritom podstatné, že všetky okenné a fasádne profily dodala nemecká firma Schüco aj s parotesnými a paropriepustnými páskami a zatepľovacími boxmi. Zatepľovací box je dôležitý pri predsadenej montáži – bráni ochladeniu vnútornej hliníkovej komory a následnému vzniku kondenzátu. Zároveň zaručuje kvalitné a správne ošetrenie pripojovacej škáry parotesnými a difúznymi páskami,“ vysvetľuje Ing. Culka.

Základné konštrukcie

Konštrukčne je dom kombináciou keramického muriva a oceľobetónových stropov, pri veľkých zasklených plochách tvoria nosnú konštrukciu oceľové stĺpy. Plochá strecha má obrátené poradie vrstiev s hydroizoláciou z ťažkých asfaltových pásov a posypom z riečnych kamienkov.

Podriadené výhľadu

Nevyužiť ponúkajúci sa výhľad na mesto by bolo priam hriechom. K nemu, na severozápad, orientovali architekti rodičovskú spálňu na najvyššom poschodí, z ktorej sa dá vyjsť na terasu obrátenú rovnako k mestu, podobne je orientovaná aj obývačka na prízemí, ktorej severozápadnú stenu lemuje pôsobivé zasklenie, aj izby v suteréne, z ktorých sa vychádza do záhrady a k bazénu. Keďže sa stavalo na parcele s pomerne veľkým prevýšením, upravili terén tak, že spodné podlažie je z jednej strany celkom zapustené do terénu a druhou sa otvára do záhrady. Z ulice sa potom vstupuje do domu o poschodie vyššie.  

Aby výhľad naozaj nič nerušilo, nechceli mať majitelia domu žalúzie, ktoré by navyše narúšali aj koncept zalícovania okien s rovinou fasády. (Tienenie zabezpečia vnútorné rolety alebo závesy.)

Interiér

Interiér korešponduje štýlom aj voľbou materiálov s exteriérom – aj tu je základom kombinácia dreva, obkladu z oceľových plechov a pohľadového betónu. Celok dopĺňajú vápenno-cementové omietky s gletovaným povrchom. Každému materiálu pritom ostala jeho prirodzená štruktúra.

Libor Chovanec (1973)

Luděk Rýzner (1969)

OK PLAN Architects
Ateliér založil architekt Luděk Rýzner v Humpolci v roku 1997. Odvtedy má na konte desiatky stavieb, z ktorých mnohé získali ocenenia v Českej republike i v zahraničí. Architekti z OK PLAN radi experimentujú s rôznymi materiálmi – cortenom, kopilitmi či plastmi.


Text: RED
Foto: SCHÜCO CZ
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky