V srdci Banskej Bystrice si zariadili čarovný byt v rustikálnom štýle

19.02.2015  |     

Cítiť sa doma ako na dovolenke v južnej Európe – to bol sen majiteľov, ktorí sa rozhodli svoj nový domov zariadiť v rustikálnom štýle.

Majiteľom mezonetového bytu v srdci Banskej Bystrice bol tento štýl vždy blízky. Nadchli sa ním v zahraničí, najmä v milovanom Taliansku, ktoré s obľubou navštevujú. Množstvo inšpirácií našli práve v tamojších časopisoch, čo majiteľka roky odoberá. Keď prišlo na sťahovanie sa do nového, v poradí už tretieho spoločného bytu, bolo jasné, že interiér sa bude niesť práve v tomto duchu. Hoci aj prechádzajúce bývanie malo viaceré prvky tohto štýlu, až toto sa rozhodli zariadiť v ňom absolútne kompletne.

„Asi sme sa posúvali každým jedným bytom a páčila sa nám predstava žiť v priestore, kde sa budeme vždy cítiť ako na dovolenke. Chceli sme si vytvoriť harmonický domov, v ktorom nás nič nebude vyrušovať,“ vysvetľuje domáca pani. V južanskom duchu sa tak nesú nielen otvorená denná časť či rodičovská spálňa, ale aj kúpeľne či detské izby. 

Storočné drevené hrady v otvorenej dennej časti pochádzajú z domu po majiteľkiných prastarých rodičoch.

Domáca pani v úlohe architekta

Hlavnou architektkou bola v prípade tohto bytu domáca pani, ktorá mala o novom bývaní pomerne jasnú predstavu. Služby architekta ale majitelia predsa len využili, a to pri vytváraní dispozície bytu. Ten im poradil, ako byt a jednotlivé miestnosti v ňom rozvrhnúť, a pomohol im aj s umiestnením šatníka – ten v byte jednoducho nemohol chýbať. Majitelia sa rozhodli vymeniť aj pôvodné úzke schodisko, no úplne spokojní nie sú ani s tým súčasným, takže v budúcnosti ho plánujú vymeniť za iné, ktoré by podľa ich slov viac korešpondovalo so zvyškom zariadenia. 

Majitelia žijú v byte už štyri roky a spočiatku boli svojím novým domovom natoľko očarení, že ani nemali potrebu chodiť na dovolenku. 

V súlade s prírodou

Majitelia sa snažili v priestore použiť predovšetkým prírodné materiály – drevo a kameň – doplnené kovovými prvkami. Aby bol celý priestor tón v tóne, rozhodli sa aj pre zemité odtiene stien. Ich povrchová úprava, v ktorej sa prelínajú odtiene hnedej a biela, je typická pre juh strednej Európy.

Trvalo pomerne dlho, kým našli človeka, ktorý steny dostal do podoby, akú si predstavovali. Nakoniec sa obrátili na skúseného reštaurátora. Zariaďovanie interiéru sa pre nich stalo koníčkom.

„Do bytu radi investujeme, a keď niečo pekné objavíme, vždy nás to tvorivo nakopne,“ vysvetľuje domáca pani. Drahšie kúsky v interiéri dopĺňajú lacnejšie, za nákupmi chodia do Bratislavy, menšie kusy a dekoračné predmety si vozia aj zo zahraničia, časť svietidiel si napríklad doviezli z viedenského Naschmarktu.  

Popínavej rastline v črepníku sa v kúpeľni dobre darí – postupne obrastá okno a steny, čo ešte umocňuje rustikálny charakter miestnosti. 

Stolárske práce
Vladimír Hronček, VH DREVEX, Potočná 4, 976 68 Heľpa, 0903 914 423 


Text: Natália Žáková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky