Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné

18. 02. 2022
Zdieľať

Borovicový les, lokalita vhodná pre zimné športy na vrchole hrebeňa, ktorý vznikol pred miliónmi rokov nad piesočnatými plážami. V tomto prostredí stálo malé drevené útočisko. Aby si domáci mohli čaro okolia vychutnať ešte viac, potrebná bola rekonštrukcia.

Výsledkom je kompletne prerobená chata, ktorá je prepojená
s prírodou – z hľadiska materiálnosti aj výhľadov. Riešenie dánskeho architekta Jonasa Bjerre-Poulsena je odpoveďou na otázku, čo je v našich životoch podstatné. Investor nevyžadoval nič zložité, len pohodlie pre jednoduchý život počas letných aj zimných mesiacov.

Prečítajte si tiež
Mikrodom ako mobilné útočisko: Dokonalý únik z reality môže vyzerať aj takto

Chata je rustikálna, no zároveň rafinovaná. Obsahuje len tie nevyhnutnosti, ktoré sú potrebné pre relaxačné bývanie. Za finálnym návrhom sa skrýval proces hľadania toho, čo je v našich životoch podstatné, hľadanie rovnováhy medzi potešením, ktoré nám veci a majetok poskytujú a potešením z oslobodenia sa od nich.

Interiér modernej chaty v rustikálnom štýle

Dubová podlaha, dolomitové omietky, kamenné prvky vytvárajú harmonickú atmosféru. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Hľadanie podstaty nie je jednoduchý proces

„Prirodzeným výsledkom tohto selektívneho procesu je esencializmus. V modernom urbanizovanom svete, ktorý nám neustále ponúka oveľa viac, než potrebujeme, je to o rozhodovaní sa, čo vynechať, a niečo vložiť. Zistiť, čo je podstatné a dôležité, je kľúčom k nasmerovaniu života smerom, ktorý vytvára šťastie a pohodu bytia.

Interiér modernej chaty v rustikálnom štýle

Kuchyňa. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Navrhovanie domov je často cvičením zdržanlivosti. A hoci sa vytvorenie jednoduchého, autentického a prívetivého priestoru môže zdať po dokončení prirodzené, cesta k jednoduchosti a nájdeniu podstaty je často dosť zložitá,“ vysvetľuje zaujímavý prístup k projektu jeho autor architekt Jonas Bjerre-Poulsen.

Interiér modernej chaty v rustikálnom štýle

Zaujímavým spôsobom sú riešené dvere vedúce z hlavnej obývačky do spální a kúpeľní. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Hlavná budova pre domácich, prístavba pre hostí

Výslednú chatu tvorí hlavná budova s dvoma podlažiami a hosťovská prístavba. Celý dovolenkový objekt dokáže ubytovať až tri rodiny, pričom každá môže mať vlastný apartmán. Aj spodné poschodie hlavného domu funguje ako apartmán s vlastnou spálňou, kúpeľňou, minibarom a saunou, rovnako ako prístavba je úplne samostatný.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý dom s drevenou fasádou, ktorý sa dokonale hodí do tatranskej dedinky

Dub, dolomit, kamene

Tak ako zvonku, aj zvnútra prevláda jednoduchá paleta prírodných materiálov – čo najjednoduchšia, najprirodzenejšia a rustikálna. Dubová podlaha, dolomitové omietky, kamenné prvky vytvárajú harmonickú atmosféru. Teplo a bohatá textúra zvolených materiálov umocňujú pocit priestrannosti a svetla vo vnútri, zabezpečujú, že interiér nikdy nebude pôsobiť prázdny a chladný.

Interiér modernej chaty v rustikálnom štýle

Vďaka oknám svetlo vniká do interiéru kedykoľvek počas dňa. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Optické triky: úzke vysoké dvere a linka od steny po stenu

Zaujímavým spôsobom sú riešené dvere vedúce z hlavnej obývačky do spální a kúpeľní. Pripomínajú vysoké štíhle drevené dvere skríň. Je to preto, aby zaberali čo najmenej miesta. Ich výška opticky rozširuje priestor. Ďalším optickým trikom – natiahnutím kuchyne na zadnej stene od jednej steny po druhú, robí interiér širším a veľkorysejším. Veľké okná rámujú rôzne výhľady na údolie a lesy smerom na východ, juh i západ. Vďaka nim svetlo vniká do interiéru kedykoľvek počas dňa.

Prečítajte si tiež
Minimalistický byt v horách, ktorý vás prekvapí

Svetlo znamená obývateľnosť

„Význam prirodzeného denného svetla nemožno podceňovať, pretože jeho interakcia s okolím určuje pocit a obývateľnosť priestoru. Transparentné kvality v rámci architektúry priťahujú krajinu a robia z nej integrovanú súčasť zážitku pre ruku aj oko. Vieme, že keď vo vnútri zažijeme prvky ako prirodzené svetlo, stromy, vodu a čerstvý vzduch, vytvorí to príjemnú a uvoľnenú atmosféru a zároveň udrží naše biologické hodiny orientované na cyklus deň-noc,“ dopĺňa Jonas Bjerre-Poulsen.

Interiér modernej chaty v rustikálnom štýle

Tak ako zvonku, aj zvnútra prevláda jednoduchá paleta prírodných materiálov – čo najjednoduchšia, najprirodzenejšia a rustikálna. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Forest Retreat

architektonický ateliér: Norm Architects, normcph.com

architekt: Jonas Bjerre-Poulsen

lokalita: Švédsko

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Jonas Bjerre-Poulsen

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata minimalizmus prírodné materiály rustikálny štýl
Zdieľať článok

Diskusia