Zdroj: Sergey Melnikov, Ivan Ovchinnikov

Je toto naozaj modulárny dom? Harmonický a útulný interiér, letná kuchyňa a panoramatické zasklenie

02. 11. 2021
Zdieľať

Keď sa povie modulárny dom, zvyčajne si predstavíme jednoduché chladné stavby s minimalistickým interiérom, ktoré nie sú ničím špeciálne. Ruský dom, navrhnutý v roku 2019 architektmi Ivan Ovchinnikov a Olga Sandakova, ale prekvapuje nielen využitím svahu, intenzívnym prepojením s prírodou vďaka premyslenému krajinnému dizajnu, ale aj harmonickým a útulným interiérom.

Investor si želal víkendový dom, ktorý by jeho rodine umožňoval tráviť čo najviac času vonku s deťmi, avšak bez toho, aby prišli o pohodlie či funkčnosť. Interiér tvorí otvorený, ale pritom stále plne funkčný priestor. Ten je zvonku obkolesený veľkými terasami. Sú príjemné aj na prechádzky naboso a poskytujú dosť miesta na zábavu i relax pre celú rodinu.

Prečítajte si tiež
Unikátny víkendový domček, ktorý mení dispozíciu podľa potrieb domácich

Nechýba ani letná kuchyňa na pohodlné varenie pod holým nebom a priestor pri táboráku na romantické večery. Panoramatické zasklenie interiéru dáva pocit, že ste priamo v prírode, aj keď sedíte na gauči či stolujete vo vnútri. Oheň v dizajnovom krbe zahrieva srdce domu v chladnejších dňoch.

Víkendový dom v lese obkolesený terasou

Nechýba ani letná kuchyňa na pohodlné varenie pod holým nebom a priestor pri táboráku na romantické večery. Zdroj: Sergey Melnikov, Ivan Ovchinnikov

Člení pozemok na dve časti: súkromnú a verejnú

Aby dom spĺňal všetky požiadavky domácich, dôležité bolo jeho umiestnenie na pozemku. Architekti využili svahovitý pozemok v prospech stavby tak, aby ho rozdelila na dve časti. Predná časť je verejná s letnou kuchyňou a zadná súkromná s výhľadom na les.

Prírodná terasa so sedením

Terasy sú príjemné aj na prechádzky naboso a poskytujú dosť miesta na zábavu i relax pre celú rodinu. Zdroj: Sergey Melnikov, Ivan Ovchinnikov

Predná veranda je otočená k pozemku a orientovaná na juh. Vďaka nej v zime slnko ohrieva celý interiér a v lete zase strecha verandy vytvára príjemný tieň a ideálnu mikroklímu. Zadná časť domu, kde sú umiestnené spálne, je orientovaná do lesa. Veľké okno v hlavnej spálni ponúka výhľad do súkromnej časti areálu a na stromy.

Prečítajte si tiež
Ako dokáže chata klamať telom: Ponúka viac priestoru, ako v skutočnosti má

Izby v korunách stromov, dole je sklad

Vďaka umiestneniu domu do svahu a vysokým základom pod ním vznikol veľký priestor, ktorý funguje ako sklad či pivnica. Kvôli konzolovým ramenám pôsobí horná časť stavby z niektorých uhlov, ako by sa vznášala. Vďaka výške z miestností i terasy vidno priamo koruny stromov. Na hlavnú terasu nadväzujú previsnuté bočné terasy, ktoré vytvárajú efekt viacúrovňovej externej stavby.

Interiér víkendového domu v rustikálnom štýle

Interiér tvorí otvorený, ale pritom stále plne funkčný priestor. Zvonku obkolesený veľkými terasami. Zdroj: Sergey Melnikov, Ivan Ovchinnikov

Ekológia: Drevo, sklo a kov

Pri výbere materiálov zohrávala kľúčovú úlohu ekologickosť. Základnými materiálmi sú drevo z masívnej borovice, sklo a kov. Strecha je pokrytá profilovaným kovom, základ a nosné konštrukcie sú tiež kovové. Sklo má jednoznačnú úlohu – harmonicky spája interiér domu a prírodné prostredie. Interiér je navrhnutý v ľahkom rustikálnom štýle, i preto je plný dreveného nábytku, čipkovaných textílií, prútených košov, starožitností a diel výtvarníkov z Petrohradu. Vďaka tomu pôsobí inak ako moderné stavby – mimoriadne útulne, relaxačne a harmonizujúco.

Dizajnový krb vo víkendovom dome

Oheň v dizajnovom krbe zahrieva srdce domu v chladnejších dňoch. Zdroj: Sergey Melnikov, Ivan Ovchinnikov

Vyrobený vo fabrike, nasledovali úpravy terénu a zariaďovanie

„Modulárna technológia „DublDom“ umožnila rýchle osadenie projektu. Terénne úpravy na mieste prebiehali súčasne s inštaláciou základu. Medzitým bol vyrobený samotný dom. Na začiatku jari moduly domu doviezli na miesto a nainštalovali. Tým skončili všetky stavebné práce. Potom sa majitelia domu sústredili na krajinný dizajn, interiéry a detaily výzdoby. Pri tejto najpríjemnejšej časti ich už nerozptyľovali žiadne stavebné problémy,“ dopĺňajú autori projektu Ivan Ovchinnikov, Olga Sandakova.

Prečítajte si tiež
Dynamická chata, ktorá získala prestížne ocenenie. Upravíte si ju podľa nálady a počasia

Modulárny dom vo svahu

architekti: Ivan Ovchinnikov, Olga Sandakova

krajinný dizajn: park DEREVO, Foresta a Natalia Vlasova

interiérový dizajn: Natalia Vlasova

lokalita: Leningradská oblasť, Rusko

projekt: 2019

realizácia: 2020

výrobca: DublDom

Sabína Zavarská

Foto: Sergey Melnikov, Ivan Ovchinnikov

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu ekologické domy modulárny dom rustikálny štýl svahovitý pozemok terasy vidiecke domy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia