Zdroj: Valerie Zyuz

Jediný svojho druhu? Drevený dom, do ktorého sa zamilujete! Nezvyčajne útulný vďaka mnohým drobným detailom, použitým materiálom a farebnosti

31. 12. 2022
Zdieľať

Izraelský architekt Boaz Snir vytvoril vzhľadom na miestne zvyky netradičný projekt – jedinečný drevený dom. V tejto krajine totiž drevostavbu uvidíte len veľmi zriedkavo, domy z dreva tu vôbec nie sú bežné. Jedinečný je však aj z iného hľadiska – má veľa priestoru nielen vo vnútri, ale aj vonku, ktorý je nezvyčajne útulný vďaka mnohým drobným detailom, farebnosťou a použitým materiálom. Majitelia doň vniesli to najlepšie z množstva dovoleniek v zahraničí.

Mladá rodina s dvoma malými dcérami sa túžila z rušného Tel Avivu presťahovať na vidiek. Pri hľadaní novej nehnuteľnosti narazili na starú drevenicu, ktorú si veľmi rýchlo obľúbili. Vďaka dômyselnému návrhu architekta (a s použitím nezvyčajných farieb a materiálov) sa stará chalupa zmenila na útulný rodinný dom s očarujúcim súkromným priestorom vonku.

Namiesto trendov osobné preferencie

„Kúzlo nehnuteľnosti spočíva v tom, že majitelia sa šikovne vyhýbali trendom – namiesto nich sa rozhodli vytvoriť veľmi osobný dom s dizajnovou témou ovplyvnenou dovolenkami a letoviskami, ktoré v priebehu rokov navštívili. Vplyvy z Maroka, Grécka a Ďalekého východu sú evidentné v celom objekte. Vytvárajú úchvatnú a bohatú tapisériu, ktorá vyžaruje nádherné vibrácie a mení dom na teplý a útulný domov,“ vysvetľuje architekt Boaz Snir.

Vstupná časť s kútikom na kabáty - Drevený rodinný dom One of a Kind v Izraeli

Hneď pri vchode sú toalety pre hostí, kútik na kabáty a tašky a malá knižnica. Zdroj: Valerie Zyuz

Rekonštrukcia trvala celé roky

Pôvodná drevená stavba bola dovezená z USA v 80. rokoch v kontajneroch a na mieste zmontovaná. Renovácia trvala niekoľko rokov, architekt riešil dispozíciu a základné prvky, majitelia si vyberali materiály, farby, textúry. Interiérový dizajn je prakticky ich dielom.

Prečítajte si tiež
Pôvodnú starú chatku by ste nenašli. Nechali si ju prerobiť na rodinný dom s krásnou záhradou a jazierkom

Dom ožíval postupne, po etapách. Najskôr sa architekt zameral na interiérové úpravy, potom prišiel na rad exteriér, a nakoniec prepojenie oboch častí. Rekonštrukcia interiéru trvala približne šesť mesiacov, výstavba bazéna ďalších osem mesiacov a dva roky si museli počkať na stavebné povolenia na rozšírenie stavby. Zahŕňalo prístavbu garáže a širokej pergoly, ktorá tieni vonkajší rodinný relaxačný a zábavný kút.

Tmavý a stiesňujúci priestor otvorili vybúraním priečok

Pôdorys sa tiež dočkal úplnej premeny – pred rekonštrukciou bol dom veľmi tmavý a stiesňujúci. „Zbúrali sme steny, ktoré oddeľovali jednotlivé časti na prízemí, zmenili sme rozloženie spálne na prvom poschodí – čo nám umožnilo vybudovať svetlú a priestrannú hlavnú spálňu. Ďalej sme vytvorili spálne pre dievčatá a rozšírili existujúce otvory. Vďaka tomu vznikla kontinuita medzi interiérom a exteriérom,“ dodáva architekt.

Schodisko - Drevený rodinný dom One of a Kind v Izraeli

Po oceľovom schodisku s masívnymi dubovými nášľapnými doskami sa dostanete do domácej kancelárie. Zdroj: Valerie Zyuz

Drevo po obnove dodalo rodinnému domu rustikálny vidiecky nádych. Súčasťou rozsiahlej rekonštrukcie bolo aj pridanie schodiska do podkrovia. Tento priestor nebol pred premenou vôbec využitý.

Dubová podlaha, trámy a sadrokartón

Podlaha na prízemí je z dubových parkiet, z dubu je aj trámový strop. Čiastočne ho prekrývajú sadrokartónové dosky. Trámy, ktoré zostali odhalené, boli obielené.

Hneď pri vchode sú toalety pre hostí, kútik na kabáty a tašky a malá knižnica. Nasleduje priestranný salónik, z ktorého vyžaruje umenie s veľkými sklenenými dverami a výhľadom do záhrady. Jedáleň, kuchyňa a obývačka tvoria otvorený priestor s výhľadom na predzáhradku a vstupnú cestu.

Salónik - Drevený rodinný dom One of a Kind v Izraeli

Obraz na stene denného priestoru zodpovedá farebnej schéme miestnosti a celého interiéru. Zdroj: Valerie Zyuz

Ako dosiahli rustikálny vzhľad kuchyne?

Nová kuchyňa má vďaka použitiu pastelových farieb, skrotených čiernou, moderný rustikálny vzhľad.

Rozšírené okná lemujú rámy natreté pastelovou modrou farbou. Všimnite si hnedý keramický tehlový obklad nad kuchynskou linkou a štýlové biele police. Obraz na stene denného priestoru zodpovedá farebnej schéme miestnosti a celého interiéru.

Kuchyňa - Drevený rodinný dom One of a Kind v Izraeli

Všimnite si hnedý keramický tehlový obklad nad kuchynskou linkou a štýlové biele police. Zdroj: Valerie Zyuz

Hneď pri kuchyni je jedálenský kút s okrúhlym dubovým stolom a zelenými stoličkami s drevenými nohami. Kúsok ďalej v salóniku nájdete modernú sivú zamatovú pohovku a leňošku, ktoré dopĺňa trio nízkych stolíkov z kmeňov stromu.

Tabuľová farba nesmie chýbať

V domácnosti s malými deťmi je vždy použitie tabuľovej farby na stenu, na ktorú sa dá písať či kresliť kriedou, dobrým nápadom. Nachádza sa na centrálnom stĺpe medzi kuchyňou a obývacou izbou a na stene do suterénu. Pôvodná stena pod schodiskom sa dočkala oživenia v podobe náteru sivou farbou. Je galériou rodinných fotografií.

Prečítajte si tiež
9 jednoduchých nápadov, ako vniesť do interiéru farby

Z nočného podlažia sa dostanete do podkrovia

Horné podlažie zahŕňa spálne dcér so spoločnou farebnou kúpeľňou medzi nimi. Západná časť domu je sídlom hlavnej spálne rodičov. Priestranný priechod medzi spálňou a kúpeľňou architekt využil ako šatník. Kruhové okno v spálni zjemňuje strmý sklonený strop.

Z nočnej časti domu sa po oceľovom schodisku s masívnymi dubovými nášľapnými doskami dostanete do domácej kancelárie, ktorá funguje aj ako kútik na čítanie. Podlahu tvoria laminátové parkety v rôznych rustikálnych farbách, ktoré zdôrazňujú neformálnu atmosféru loftu. Priestor presvetľujú dva oproti sebe osadené svetlíky.

Pracovňa a čitáreň - Drevený rodinný dom One of a Kind v Izraeli

Domáca kancelária s neformálnou atmosférou loftu funguje aj ako kútik na čítanie. Zdroj: Valerie Zyuz

Farebný je aj exteriér

Hravá vonkajšia časť domu zahŕňa betónový bazén pokrytý keramickými dlaždicami. „Moji klienti chceli vytvoriť atmosféru letoviska. Bazén sme navrhli tak, aby kombinoval moderný štýl s úchvatným dizajnom bazénov bežným v Maroku. Obklady v bazéne sú zmesou modrej, svetlomodrej, tyrkysovej a zelenej – je to farebná paleta, ktorá rozpráva príbeh domu v jeho celistvosti: domov, ktorý sa vznáša medzi vodou a nebom, medzi zelenou a bielou, objatý prostredím, v ktorom bol postavený. Tieto farby sa opakujú pozdĺž stien bazénovej kúpeľne.

Exteriér s bazénom a terasou s pergolou - Drevený rodinný dom One of a Kind v Izraeli

Hravá vonkajšia časť domu zahŕňa betónový bazén pokrytý keramickými dlaždicami. Zdroj: Valerie Zyuz

Dlaždice okolo bazéna sú keramické s kvetinovým vzorom v odtieňoch modrej a šedej na bielom pozadí – opäť sú to farby, ktoré je vidieť v celej nehnuteľnosti. Terasa, drevená pergola, záhradný nábytok a doplnky vytvárajú teplý a neformálny vonkajší priestor,“ dopĺňa architekt Boaz Snir.

One of a Kind

autori: Boaz Snir
lokalita: Sharon, Izrael
plocha: pozemok – 400 m2, nehnuteľnosť – 195 m2 (prízemie: 80 m2, prvé poschodie: 80 m2, podkrovie: 35 m2)
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Valerie Zyuz

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené domy drevené trámy pastelove farby rekonštrukcia chalupy rodinný dom rustikálny štýl vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia