Dômyselný ekologický dom s rustikálnou atmosférou

22.07.2015  |     

Dômyselný dom, ktorý prekvapí svojou kompaktnosťou a rôznorodosťou zároveň. Pochádza z dielne renomovaného architekta Jamesa Russella. Na ploche 280 m² majitelia našli presne to, po čom túžili – nadčasový, štýlový dom naplnený pokojom a harmóniou.

Christian Street House sa nachádza na vnútornom severne orientovanom predmestí mesta Brisbane, na východnej strane svahu, vďaka čomu je otvorený príjemným lúčom prebúdzajúceho sa slnka a vánku, ktorý vanie od blízkeho zálivu. Jeho zadná strana je ponorená v zemi. Táto časť domu ostáva chránená pred ostrým letným slnkom, búrkami a zimnými západnými vetrami.

Pozrite si celú galériu

Prístrešok pre autá je umiestnený v zadnej časti domu s priamym výjazdom na ulicu. Parkujúce autá tak nenarúšajú vstupný priestor (z prednej časti domu). Priestor pre detské hry a relax dospelých je umiestnený v prednej časti pozemku a v rámci stredovej terasy, ktorú zdobí jednoduchý exteriérový krb a svieži zelený trávnik.

Dom je vytvorený z tehál, betónu a dreva, na základe čoho nadobudol kontrastný moderno-rustikálny charakter. Spája sa v ňom nové so starým, moderný dizajn s tradičným. Pohostinná a útulná atmosféra tu panuje na každom metri štvorcovom.

Drevo umiestnené na ťažkom betóne a tehlovej báze tvorí akoby jaskynné priestory, ktoré sú vnorené priamo v zemi smerom k zadnej časti pozemku. Vďaka tomu tieto "podzemné jaskyne" vytvárajú bezpečné, dostatočné chladné a tiché miesto, ktoré je ideálne pre spánok, relax či meditáciu.

Pozrite si celú galériu

Využitím tehál a betónu je konštrukcia odolná voči termitom, pevná a trvácna. Vďaka drevu nadobúda prívetivú tvár a príjemný vzhľad. Vzhľadom k materiálovému, ale aj konštrukčnému riešeniu dom vyžaduje minimálnu údržbu a investície. 

Napriek svojej exteriérovej jednoduchosti a strohosti, vnútri pôsobí dom veľmi prirodzene a prívetivo. Tento pocit sa podarilo dosiahnuť najmä kombináciou vyššie spomínaných tradičných tehál a dreva v spojení s rustikálnym nábytkom, koženými a textilnými prvkami či drobnými, ale efektnými dekoráciami v podobe nástenných malieb, vešiakov a kvetín.

Pozrite si celú galériu

V čom spočíva ekologickosť domu?

-    20000 l zásobník vody pre pozemok, záhradu a toalety

-    10 kW solárny systém orientovaný na sever, ktorý pokrýva potreby obyvateľov

-    umiestnenie "chladných" miestností pod úrovňou zeme zabezpečuje minimalizáciu nákladov na klimatizáciu v lete

-    pri výstavbe boli použité panely a tehly z miestnych zdrojov, vďaka čomu sa ušetril rozpočet aj životné prostredie

Text: Anna Martausová
Foto: Toby Scott
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky