Zdroj: Itay Benit

Interiér ako vystrihnutý z časopisu: rustikálny nádych, industriálne prvky, kameň, masívne drevo a jutové ozdoby

04. 09. 2022
Zdieľať

Ak snívate o dome, ktorý by bol ako vystrihnutý z časopisu o dizajne, či dokonca priamo z jeho obálky, práca ateliéru Frenkel Architecture & Interior Design sa vám bude páčiť. Pár päťdesiatnikov so štyrmi deťmi si splnil sen. Po rokoch strávených v bežnom dome si manželia kúpili pozemok v novej štvrti s krásnym výhľadom.

Majitelia si želali, aby ich nový dom spĺňal všetky predstavy, ktoré rokmi nazbierali a mal príjemný rustikálny nádych. Zároveň mal spĺňať potreby každého z rodiny aj do budúcnosti, aby nič nemuseli prestavovať či prerábať.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

V hale sa nachádza schodisko, ktoré oddeľuje obývaciu izbu od kuchyne s jedálňou. Zdroj: Itay Benit

Je to luxus, či nie?

Hoci na naše pomery pôsobí nový dom luxusne, Nirit Frenkel tvrdí: „Štruktúra nehnuteľnosti nie je luxusná ani prehnane sofistikovaná. Tehlový obklad pokrýva fasádu na úrovni terénu a dodáva jej solídny pocit zakorenenia v zemi. Najvyššie poschodie je vykreslené v podobnom odtieni, aby odľahčilo vizuálnu záťaž nehnuteľnosti.

Prečítajte si tiež
Dve strešné terasy v jednom byte, dva rôzne svety. Krásne výhľady, veľa zelene aj dokonalá zašiváreň

Rozhodli sme sa pracovať s prírodnými farbami, ktoré sú príjemné na pohľad a dodávajú nehnuteľnosti teplo.“ Škridlová strecha v rustikálnom štýle poskytuje tieň balkónom a terasám. Koncept dizajnu dotvárajú drevené prvky: okenice, drevené trámy, pergola.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

Výhľad zdôrazňujú okná so sivobielymi belgickými profilmi. Zdroj: Itay Benit

Medzi susedmi, ale nerušene a s krásnym výhľadom

Po oboch stranách pozemku stoja susediace domy. Novostavbe to však neprekáža. Hlavné okná a presklené dvere smerujú do zadnej časti nehnuteľnosti, a tak maximalizujú nerušený výhľad na okolité kopce a lesy. Pozemok i výhľad je vidieť hneď zo vstupnej chodby. V hale sa nachádza schodisko, ktoré oddeľuje obývaciu izbu od kuchyne s jedálňou. Uprostred schodiska je umiestnená výťahová šachta.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

Jedáleň a kuchyňa tvoria jeden priestor. Zdroj: Itay Benit

Mix štýlov a materiálov nemusí pôsobiť chaoticky

V celom objekte sa harmonicky prelínajú rôzne štýly a kombinácie materiálov. Čierna výťahová šachta je z ľahkého kovu, okolo je klasické schodisko s dubovými nášľapmi a železným zábradlím vyrobeným na mieru umeleckým kováčom. Dlážku na prízemí tvoria biele dubové parkety. Výhľad zdôrazňujú okná so sivobielymi belgickými profilmi. Atmosféru v obývačke zútulňujú drevité tóny. Tkaný jutový koberec slúži ako ideálny podklad pre svetlý nábytok.

Prečítajte si tiež
Bývanie v krásnom prostredí pod monumentálnou strechou

Jedáleň a kuchyňa sú viac industriálne

Jedáleň a kuchyňa tvoria jeden priestor. „Túto časť domu sme poňali úplne ináč: je menej rustikálna a viac industriálna. Odzrkadľuje sa to na tmavých odtieňoch kuchynskej linky, na použití mosadze, drevených pracovných doskách a ratanových stoličkách. Pozdĺž kuchynského stropu sme pridali masívne drevené trámy, aby priestoru dostal hĺbku a nový rozmer.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

Pozdĺž kuchynského stropu architekti pridali masívne drevené trámy, aby priestoru dostal hĺbku a nový rozmer. Zdroj: Itay Benit

Tehlová stena, ktorá obohacuje atmosféru, je vyrobená z kombinácie farebných tehál. Odkazuje na rôzne dominantné prvky v priestore. Nájdete tu niekoľko zaujímavých a nezvyčajných kúskov, ako sú biele skrinky s mosadznými úchytkami, či závesná polica umiestnená nad ostrovčekom, ktorá dotvára pocit, že ste v kaviarni. Kovové a sieťované svietidlá nad jedálenským kútom korešpondujú s výťahovou šachtou.“

Rodinný kútik – miesto, kde si spoločne pozriete dobrý film

Súčasťou prízemia je aj útulný rodinný kútik, definovaný tenkými belgickými profilovými dverami, ktoré znižujú hluk, ale umožňujú očný kontakt s ostatnými miestnosťami na prízemí. Je to miesto určené na vychutnanie si dobrého filmu s celou rodinou.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

Tehlová stena, ktorá obohacuje atmosféru, je vyrobená z kombinácie farebných tehál. Zdroj: Itay Benit

Dva byty v suteréne, na poschodí spálne

V suteréne sa nachádzajú dve priestranné a kompletne vybavené obytné jednotky, určené pre dve staršie deti. Na najvyššom poschodí je nočná časť – hlavná spálňa manželov, dve spálne pre mladšie deti a technická miestnosť. Drevené trámy, ktoré ste si mohli všimnúť v kuchyni, sa znova objavujú v chodbe – tentoraz v bielej farbe. Priestor hlavnej spálne zvýrazňujú dekoratívne sklenené dvojkrídlové dvere.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom ako z filmu: Maximálne pohodlie a z každej miestnosti jedinečný výhľad

V tejto spálni je otvorený strop až po strechu. Jej súčasťou je šatníková skriňa a konzolový stolík vybavený skrytým vysúvacím televízorom. Vizuálne oddeľuje priestor na spanie a šatník. Tehlový obklad za posteľou je nafarbený na bielo, ale tak, že jemné odtiene pôvodnej červenej farby tehál presvitajú. Mimoriadne dekoratívne a harmonizujúco pôsobia tkané svietidlá a taburetky.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

Stoly zo živice a slonoviny obklopuje pletený nábytok. Zdroj: Itay Benit

K hlavnej spálni patrí „en-suite“

Kúpeľňa, ktorá patrí k hlavnej spálni, je rozdelená do niekoľkých podpriestorov. Hlavný priestor zahŕňa dve umývadlá namontované na oboch stranách dreveného pultu. Oproti umývadlám je veľký úložný priestor na uteráky a toaletné potreby. Toaleta a sprchovací kút fungujú ako dve samostatné intímne kabínky so sklenenými dverami.

Izby pre tínedžerov

Spálne mladších detí obsahujú všetko, čo tínedžeri potrebujú: veľké postele, študijné kútiky a útulné priestory na leňošenie. Opäť všetko v jemných odtieňoch sivej a farby ľanu.

Relax pod pergolou

V priestore pod drevenou pergolou sa výborne relaxuje. Aj tu prevládajú jemné farby – ružová, sivozelená a broskyňová. Stoly zo živice a slonoviny obklopuje pletený nábytok. Súčasťou relaxačno-zábavného priestoru sú gril a bar s výhľadom na bazén.

Dom s rustikálnym nádychom, industriálnymi prvkami a luxusom

Terasa. Zdroj: Itay Benit

Straight Out of a Magazine

architekti: Sara and Nirit Frenkel

lokalita: obec v strednom Izraeli

plocha: 500 m2 – pivnica 140 m2, prízemie 200 m2, horné podlažie 160 m2

pozemok: 600 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Itay Benit

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové doplnky industriálny štýl masívne drevo novostavby prírodné interiéry rodinný dom rustikálny štýl tehlová stena
Zdieľať článok

Diskusia